Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie w otoczce alei Pod Kasztanami niewątpliwie jest jedną z największych rzeszowskich atrakcji. Do jego zwiedzania zachęca IPN.

Rzeszowski zamek jest jednym z najbardziej interesujących zabytków miasta. Ma nie tylko szeroko zakreślony rys historyczny, ale stanowi również interesujące świadectwo myśli konserwatorskiej z przełomu wieków XIX i XX, kiedy to powstała jego obecna postać.

Zamek został wybudowany w latach 1902–1906 przez Austriaków na miejscu dawnego obronnego Zamku Lubomirskich, który popadł w ruinę. Usytuowany został na końcu wydłużonego cypla, otoczonego rzeką Wisłok oraz fosą.

W zamkowej fosie od lat odbywają się pikniki, koncerty i wystawy. Dodatkowym magnesem jest sąsiadująca z zamkiem fontanna multimedialna. 

Aktualnie Zamek Lubomirskich jest siedzibą Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Kiedyś mieścił się tu nie tylko sąd, ale do roku 1981 pełnił również funkcję więzienia.

Bezpłatne zwiedzanie

Symbolicznego otwarcie przestrzeni zamkowych dla zwiedzających dokonał 3 czerwca Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie przygotował zaś nie lada gratkę dla eksploratorów przeszłości. W dniach 17-18 czerwca (sobota-niedziela), w godz. 12:00-16:00 można bezpłatnie poznać historię zamku oraz odwiedzić „Salę Pamięci”.

Zaproszenia można odbierać w siedzibie rzeszowskiego IPN (ul. Słowackiego 18) – od najbliższego poniedziałku (12 czerwca) do piątku (16 czerwca). Na zaproszeniach będą wyznaczone godziny odwiedzin.

W zwiedzaniu mogą wziąć udział maksymalnie 15-osobowe grupy. Pierwsze wejście zaplanowane jest na godzinę 12:00, następne co godzinę – kolejno o 13:00, 14:00 i 15:00.

Przewodnicy PTTK Rzeszów i IPN będą oprowadzać chętnych po udostępnionych pomieszczeniach zamkowych i opowiadać o miejscach takich jak dziedziniec, sala balowa, sala rozpraw oraz zaprowadzą do podziemia z „Salą Pamięci.

Zwiedzanie zamku będzie organizowane raz w miesiącu – w wakacyjne weekendy: 15-16 lipca i 19-20 sierpnia. Podobnie jak na pierwszym zwiedzaniu, wejścia o pełnych godzinach między 12:00 a 16:00. Wejściówki będą do odebrania w tygodniu poprzedzającym.

(kms)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama