Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Nowa podstawówka powstaje na osiedlu Drabinianka. Zacznie działać od września. Część rodziców podniosło alarm, bo uruchomienie starszych klas stoi pod znakiem zapytania.

Budowa Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Kwiatkowskiego jest już na finiszu. Placówka została zaprojektowana dla 450 uczniów. To oznacza, że dla każdego rocznika przewidziano po dwie klasy.

Zdziwieni i oszukani 

Rekrutacja, tak jak do innych podstawówek, rozpoczęła się we wtorek (1 marca), ale zapisy do szkoły przy ul. Kwiatkowskiego budzą emocje. Część rodziców twierdzi, że zostali wprowadzeni w błąd. Najpierw wydział edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa miał ich zapewniać, że będą zapisy do klasy siódmej i ósmej, a później wycofał się z tych ustaleń.

„Ktoś się rozmyślił i zmienił zdanie. Jesteśmy bardzo zdziwieni i oszukani” – napisali do nas rodzice. 

Jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji do nowej szkoły miasto przeprowadziło ankietę wśród rodziców rzeszowskich szkół. Pytano, kto byłby zainteresowany przeniesieniem się do nowej szkoły. – Zgłosiło się 11 chętnych. Postanowiliśmy, że nie będziemy robić zapisów do klas siódmych i ósmych – tłumaczy Zbigniew Bury, dyrektor wydziału edukacji. 

Ankieta nie dotarła do wszystkich

Okazało się jednak, że ankieta rozesłana za pomocą dziennika elektronicznego, nie dotarła do wszystkich rodziców. Dlatego uruchomiono zapisy do klas siódmych i ósmych w podstawówce nr 37. Ale to czy powstaną zależy od liczby chętnych uczniów. 

– Jeżeli będzie co najmniej 22 dzieci chętnych do danego oddziału, to taki oddział powstanie – mówi Zbigniew Bury. I tłumaczy to względami ekonomicznymi. Jednocześnie Bury zastanawia się, czy zmiana szkoły w ósmej klasie to najlepszy pomysł.

– Dzieci będą miały nowe środowisko. Nowych kolegów i nauczycieli. Proces adaptacyjny potrwa do półtora miesiąca, a w ósmej klasie jest egzamin kończący szkołę podstawową – mówi Zbigniew Bury. – To duża odpowiedzialność. Kogo będziemy rozliczać, jeżeli egzamin zakończy się niepowodzeniem? – zastanawia się dyrektor wydziału edukacji.

Rodzice: szkoły są przepełnione

Dla rodziców to nie jest argument. – Szkoły, do których uczęszczają nasze dzieci, są przepełnione, a zajęcia prowadzone na dwie zmiany. To jest dopiero problem. Proszę zwrócić uwagę na jakość nauczania uczniów w takich klasach – podkreślają.

Zapisy do podstawówki przy ul. Kwiatkowskiego prowadzi Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5, przy ul. Pelczara. Tam należy złożyć podpisane dokumenty. Rodzice, którzy chcą przepisać swoje dzieci do nowej szkoły na osiedlu Drabinianka, formularz zgłoszeniowy znajdą TUTAJ.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama