Do północy potrwa dzisiaj policyjna akcja „Pasy” na podkarpackich drogach. Jej celem jest ograniczenie skutków wypadków drogowych, które wynikają z niezapinania pasów.

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie twierdzi, że obowiązek zapinania pasów jest często łamany przez kierujących oraz ich pasażerów, którzy nie zdają sobie sprawy, że zapięte pasy bezpieczeństwa mogą uchronić przed poważnym urazem, utratą zdrowia, a nawet śmiercią podczas wypadku drogowego.

Policjanci dzisiaj skontrolują maksymalną ilość samochodów głównie pod kątem wywiązywania się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierujących oraz pasażerów.

– Kontrole drogowe będą obejmowały również aspekt bezpieczeństwa przewozu dzieci, a w szczególności prawidłowego użycia fotelików dla dzieci – zapowiada KWP.

Policyjna akcja „Pasy” ma także uświadomić kierowców i pasażerów, że niezapinanie pasów wiąże się z konsekwencjami prawnymi – mandatem w wysokości 100 zł i dwoma punktami karnymi. Dzisiejsza akcja na podkarpackich drogach potrwa do północy.

Z obowiązku zapinania pasów zwolnieni są:

– osoby, które mają orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów,

– kobiety o widocznej ciąży,

– kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera,

– instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania,

– policjant, funkcjonariusz ABW, AW, SWW, SKW, CBA, SG, inspektor kontroli skarbowej, funkcjonariusz celny i Służby Więziennej, żołnierz Sił Zbrojnych RP – podczas przewożenia osoby zatrzymanej,

– funkcjonariusz BOR podczas wykonywania czynności służbowych,

– żołnierz Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych,

– zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej,

– konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych,

– osoba chora lub niepełnosprawna przewożona na noszach lub w wózku inwalidzkim.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama