Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

„Szczepionki są bez wątpienia jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny” – czytamy w stanowisku przyjętym przez Związek Województw RP.

Zarząd Związku Województw RP, którego wiceprezesem jest Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, zachęca mieszkańców województw do powszechnego szczepienia się przeciwko koronawirusowi.

Członkowie zarządu ZWRP w przyjętym stanowisku podkreślają, że „szczepionki są bez wątpienia jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny, a szczepienia są najbardziej efektywnymi działaniami profilaktycznymi, które chronią nas przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi”.

„Dostępne dziś szczepionki przeciw COVID-19 w ocenie naukowców są bardzo bezpieczne. Przeszły pełny proces dopuszczenia do obrotu a ryzyko wystąpienia zagrażającej życiu reakcji poszczepiennej jest znikome” – napisano w stanowisku ZWRP. 

Zarząd Województw RP podkreślił, że zaszczepienie się pozwoli na uniknięcie zachorowania na COVID-19, bądź na łagodniejsze przejście choroby. Osoby przechodzące łagodniej COVID-19 w mniejszym stopniu zakażają innych.

„Współgra to także z innym celem szczepień, jakim jest osiągnięcie odporności zbiorowej i wygaszenie epidemii” – dodał ZWRP. Zarząd zapewnił, że publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jak i podmioty lecznicze, w których samorządowy mają udziały, będą współpracowały w realizacji Narodowego Programu Szczepień. 

Członkowie ZWRP apelują również o możliwe przyspieszenie szczepień w poszczególnych grupach. W szpitalach podległych samorządowi podkarpackiemu trwają szczepienia tzw. grupy „0”. Do wtorku (12 stycznia) zaszczepiono 2388 osób. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie – 473, w KSW nr 2 w Rzeszowie – 918, w szpitalu w Krośnie – 169, w szpitalu w Przemyślu – 581, a w szpitalu w Tarnobrzegu – 247.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: