Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego to ciało, kiedyś nieformalne, ale od jakiegoś czasu już uregulowane ustawowo.

Rozpatruje ona projekty ustaw (a także rozporządzeń do nich), jakie mają wpłynąć do Sejmu, a dotyczą samorządu terytorialnego, a także omawia bieżące sprawy na styku rządu i samorządu. Ma dwóch współprzewodniczących – jednego ze strony rządowej i drugiego ze strony samorządowej. Jest często miejscem burzliwych dyskusji, bo interesy tych dwóch stron nie zawsze są zbieżne. Jest też jednak miejscem skutecznego poprawiania prawa i ucierania kompromisu.

Jeden ciekawy aspekt takiego sporu prezentuje felieton napisany przez Wicedyrektora Biura Związku Powiatów Polskich. Dotyka jednego z kontrowersyjnych zamierzeń rządu (nie przesądzam tu czy słusznego), ale ważniejsze, że jest uniwersalny, bo opisuje fundamentalne zasady funkcjonowania państwa demokratycznego. Przy okazji przedstawia także coraz częściej pojawiający się sposób myślenia przedstawicieli rządu. Dlatego warto go przeczytać.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama