Zdjęcie: materiały organizatorów

Pokazy transformatorów Tesli i wystawa modeli „Star Wars” czekają na uczestników tegorocznego pikniku techniki i nauki „Moc Odkrywców”. Dwudniowa impreza w ostatni weekend września w Rzeszowie.

Pierwszy raz w swojej historii „Moc Odkrywców” rozpocznie koncert muzyki elektronicznej. Na piknikowej scenie wystąpi Przemysław Rudź, multiinstrumentalista, popularyzator nauki i astronom. Jego koncert poświęcony zostanie pamięci Stanisława Lema, które rok właśnie obchodzimy.

Także po raz pierwszy Moc Odkrywców potrwa dwa dni – 24 września od godz. 17:00 do 22:00, a 25 września od godz. 11:00 do 18:00. Impreza odbędzie się na terenach przy budynkach V i S Politechniki Rzeszowskiej, a także w ich wnętrzach. 

“Moc…” to przede wszystkim Miasteczko Piknikowe, które podzieli się na cztery strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii.

Tam swój dorobek i pasje zaprezentują koła naukowe gospodarza imprezy – Politechniki Rzeszowskiej – oraz goście z najlepszych polskich uczelni. Wykład specjalny wygłosi Wiktor Niedzicki, autor programu popularnonaukowego “Laboratorium”.

Najbardziej rozbudowany sektor to Pasaż Techniki. – Będzie tam czekać prawdziwa uczta na sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki – zapowiadają organizatorzy. 

Na gości tegorocznego pikniku czekają interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii.

W programie są pokazy transformatorów Tesli i tworzenia komet, i widowiskowe pojedynki wojów z czasów krucjat i epoki Grunwaldu. Jest także wystawa modeli Star Wars i bolid F1.

Moc Odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo-techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, kultury i sztuki. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na koncert i wykłady obowiązują zaproszenia. Ilość miejsc ograniczona. 

Program „Mocy Odkrywców”

piątek, 24 września, godz. 17:00-22:00

godz. 17:00 – pokazy i prezentacje wybranych kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej przed głównym wejściem do Budynku V PRz

godz. 19:00 – koncert Go LEM w auli V1 

godz. 21.00 – Teatr Wysokich Napięć, pokazy jednych z największych transformatorów Tesli przed głównym wejściem do Budynku V PRz

sobota, 25 września, godz. 11:00-18:00

godz. 11:00 – rozpoczęcie imprezy, słodki poczęstunek

godz. 11:00-17:00 – Miasteczko Piknikowe: fantastyczne urządzenia demonstracyjne; interaktywne pokazy fizyczne i chemiczne kół naukowych uczelni wyższych, szkół średnich i podstawowych; pokazy wysokich napięć; experymentarium 3Z; łazik marsjański „Legendary”; bolid FS; robotyka; pokazy tworzenia komet; demonstratory energii odnawialnej; VR Space oraz retro konsole i komputery;  Druk 3D; ekspozycja okazów CITES; lotnictwo; szybowce; autobusy miejskie; wystawa modeli „Star Wars”; Legion 501; Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego; sztuka; pokazy capoeiry

godz. 12:00 – Kapsuła Czasu z okazji 70 lat istnienia Politechniki Rzeszowskiej

godz. 14:00 – wykład popularnonaukowy „Nie tylko Indiana Jones, czyli o archeologii w popkulturze” w wykonaniu archeolog Magdaleny Ithilnar Stawniak z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie

godz. 17:00 – wykład popularnonaukowy „Cztery żywioły. Wiatr wieje, ogień płonie, woda płynie… a Ziemia obraca się…”  w wykonaniu gościa specjalnego Wiktora Niedzickiego oraz załogi Radiolatorium Małgorzaty Wilczak i Pawła Pasterza.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama