Zdjęcie: Instytut Pamięci Narodowej
Reklama

Legioniści w mundurach, reportaże z wydarzeń, zdjęcia sprzętu wojskowego oraz dokumenty i pamiętniki – jeśli jesteś posiadaczem takich rzeczy i w dodatku mają one 100 lat to dobrze się składa. Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa szuka właśnie takich ludzi jak ty, by stworzyć specjalną, „niepodległą” wystawę.

Wielkimi krokami zbliża się 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tę wyjątkową datę w szczególny sposób postanowiła uczcić Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, która z tej okazji szykuje specjalną wystawę z udziałem mieszkańców Rzeszowa i okolic.

Ma ona przedstawić rzeszowskich legionistów w mundurach, reportaże z wydarzeniem z tamtego czasu lub zdjęcia przedstawiające  infrastrukturę wojskową tamtego okresu. Galeria poszukuje również innych pamiątek – listów, dokumentów, pamiętników, wspomnień, które mają tworzyć uzupełnienie wystawy.

– Jesteśmy przekonani, że w domowych archiwach niektórzy mają zdjęcia swoich pradziadków, którzy wstępowali do legionów. Legioniści lubili się fotografować w mundurach. Zdjęcia przesyłali później rodzinom lub sami je przywozili. Dlatego prosimy, aby posiadacze takich fotografii podzielili się swoimi pamiątkami z nami – mówi Ryszard Winiarski, dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Właściciele cennych fotografii nie muszą się bać o swoje pamiątki – nie zostaną one im odebrane. – Przyniesione do nas fotografie zeskanujemy a oryginały zwrócimy właścicielom. Co prawda mamy swoje zbiory, ale dzięki dodatkowym zdjęciom wzmocnimy je o przekaz ludzki – tłumaczy Winiarski.

Twórcy „niepodległej” wystawy są przekonani, że uda się ją zrealizować, ponieważ już mają  sygnały, że wybierają się do nich pierwsi właściciele stuletnich fotografii. – Jeśli zdjęć będzie odpowiednio dużo zrobimy z nich jeden wielki portret rzeszowskich legionistów – zdradza dyrektor GFMRz.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Aby GFMRz mogła przekazane zdjęcia wykorzystać podczas wystawy, właściciele fotografii muszą na to wyrazić zgodę, a w przypadku gdy na fotografii jest osoba będąca członkiem rodziny zgodę na publikowanie jej wizerunku muszą wyrazić wszyscy spadkobiercy tej osoby.

– Wszystkich zapraszamy do uczestnictwa w organizacji naszej wystawy, niech będzie ona naszym wspólnym wkładem w upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – zachęca Ryszard Winiarski.

Zdjęcia do Galerii, która znajduje się przy ul. 3 Maja 9, można przynosić do końca kwietnia, od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00. Otwarcie wystawy planowane jest na koniec października br.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama