Zdjęcie: materiały kina Zorza
Reklama

Władze Rzeszowa dostały formalną zgodę rady miasta na kupno kamienicy przy ulicy 3 Maja 28. W budynku jest m.in. kino Zorza. Kino przetrwa.  

O planie odkupienia przez miasto kamienicy przy ul. 3 Maja 28 pisaliśmy 18 listopada.  Właścicielem trzypiętrowego budynku jest krakowska spółka Apollo Film. Władze Rzeszowa dowiedziały się, że spółka chce budynek sprzedać. Pojawiła się obawa, że nowy właściciel może zlikwidować najstarsze w mieście kino Zorza – znajduje się na parterze.

Stąd pomysł, by miasto kupiło kamienicę bez przetargu. – Trwają negocjacje z Apollo Film – mówiła we wtorek na sesji Rady Miasta Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa. – Powinniśmy ochronić kino przed likwidacją – zaznaczała. Rozmowy z krakowską spółką, jak mówili niedawno miejscy urzędnicy, zmierzają ku końcowi. 

Aby miasto kupiło kamienicę, musiało mieć na to zgodę rady. Ta, we wtorek, bez sprzeciwu, poparła plan odkupienia kamienicy. – Zorza jest kultowa. Warto ocalić budynek, by nie przeszedł w ręce, które mogłyby zmienić jego funkcję – uważa Grzegorz Koryl, radny PiS. – Zorza wzbudza pozytywne emocje i wspomnienia – dodaje radna Danuta Solarz (PiS).

Kamienica ma ponad 2000 m kw. W Zorzy jest jedna duża sala na 518 osób i dwie kameralne. Na pierwszym i drugim piętrze są biura (ok. 700 m kw.). Miasto ma już pomysł, jak je wykorzystać. – Na cele Urzędu Miasta – dla kultury, promocji – mówi wiceprezydent Kaźmierczak. Na razie nie wiadomo, za jaką kwotę Apollo Film chce sprzedać kamienicę.

Kino Zorza, które istnieje od 1956 roku, prowadzi Regionalna Fundacja Filmowa. I nadal będzie mogła to robić, zmienią się tylko dane do rachunków za korzystanie z budynku.   

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama