Jest zgodna radnych. UR będzie budował Podkarpackie Centrum Lekkoatletyki

1
Reklama

– Będziemy szczęśliwi sportowo – mówił rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdy rzeszowscy radni jednogłośnie przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki którym uczelnia dostała zielone światło na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletyki.

 

Podczas środowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa przyjęto uchwałę, która zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego działki o powierzchni 5,9 ha. Znajduje się ona między ulicami Kwiatkowskiego i Zieloną na os. Drabinianka. Zgodnie z nowym planem na tym terenie wydzielono 1,6 ha pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz 4,3 ha pod usługi o charakterze ponadlokalnym.

Na tej działce ma również  stanąć jesienią 2018 roku Podkarpackie Centrum Lekkoatletyki, które chce wybudować Uniwersytet Rzeszowski.

Dzięki środowej uchwale, którą jednogłośnie poparli wszyscy radni, UR dostał zielone światło w staraniu się o pozwolenie na budowę. Pozyskanie  go odpowiednio wcześniej umożliwi  uczelni również staranie się o sfinansowanie tej 30-milionowej inwestycji przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

– Teren, który zamierza zagospodarować UR jest przy dość ważnej wizerunkowo arterii komunikacyjnej miasta. Ten ogromny obiekt, którym będzie budowane Centrem,  składa się z dwóch głównych  brył o powierzchni około 11 tys. m kw. Będą one zwieńczone dachem łupinowym, co zawsze w przestrzeni miejskiej jest elementem atrakcyjnym  – uważa Robert Kultys z opozycyjnego klubu PiS.

– Mam nadzieję, że jeżeli inwestor zrobi to na odpowiednim poziomie, nie żałując funduszy, to będzie to ozdoba dla miasta – dodaje i podkreśla, że Komisja Gospodarki Przestrzennej, której jest przewodniczącym, również nowy plan zagospodarowania  zaopiniowała jednogłośnie.

Witold Walawender, radny proprezydenckiego Rozwoju Rzeszowa, gratulował inwestycji zarówno UR, jak i miastu, ale podkreślał, by nie zapominać jeszcze o innym ważnym ośrodku sportowym, jakim jest Centrum Lekkoatletyki, które ma powstać przy ul. Wyspiańskiego 22 na obecnych obiektach CWKS Resovia.

Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, uspokajał, że jeśli tylko znajdzie się inwestor, to pieniądze, które ratusz zamierzał przeznaczyć na ten cel, zostaną wyłożone. To jeden z warunków, by resort sportu dołożył się również do budowy Centrum przy ul. Wyspiańskiego.

W sesji nadzwyczajnej gościnie uczestniczyli również prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Wojciech Czarny, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego oraz Jarosław Szlęzak, kanclerz UR.

– Dziękuję za tę decyzję, która państwo podjęli. Jestem przekonany, że to bardzo słuszna, dobra rozwojowa decyzja dla miasta, UR, sportu. Mam nadzieję, że będziemy wszyscy kibicować temu obiektowi, który będzie piękny architektonicznie, funkcjonalny dydaktycznie. Będziemy szczęśliwi sportowo i wszyscy będziemy przeżywać tam wiele sportowych sukcesów, które będą udziałem nas wszystkich – mówił prof. Czopek.

– Uniwersytet jest również po to, aby łączyć w słusznej sprawie – dodawał.

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyki zostanie wyposażone w pracownie diagnostyczne: biomechaniki ruchu oraz fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego.

Aby lepiej monitorować zawodnika podczas treningu w podłogach zostaną zamontowane platformy z czujnikami ruchu. Dzięki temu będzie można informacje o aktualny stanie osoby trenującej przesyłać do laboratorium. Naukowcy będą je analizować i proponować rozwiązania najbardziej optymalne, które wpłyną na poprawienie wyników sportowca.

W hali znajdzie się również m.in. 200-metrowa bieżnia okrężna (6-torowa) i 60-metrowa bieżnia prosta (8-torowa), rozbieg do skoku o tyczce, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnie do pchnięcia kulą i do oszczepu.

Nie zabraknie też takich pomieszczeń jak szatnie, magazyny na sprzęty sportowe, pokoje dla sędziów, spikera i obsługi medycznej oraz siłowni i pomieszczenia odnowy biologicznej. Pojawi się również sala konferencyjna. Podkarpackie Centrum Lekkoatletyki będzie wyposażone w trybunę, na której znajdować się będzie 300 miejsc.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.