Zdjęcie: Urząd Miasta w Rzeszowie
Reklama

W blisko 40 budynkach na terenie Rzeszowa zostaną przebudowane węzły cieplne. A to oznacza, że z kilkuset mieszkań znikną piecyki gazowe. 

We wtorek w siedzibie stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF) podpisano umowę na przebudowę węzłów cieplnych. Węzły zostaną przebudowane w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych. To samo czeka wewnętrzne instalacje centralnej ciepłej wody, będą zlikwidowane piecyki gazowe w budynkach wielorodzinnych.

Umowę popisali Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa; Justyna Placha-Adamska, prezes ROF; Rafał Kumek, burmistrz Łańcuta oraz Andrzej Bróż, prezes rzeszowskiej firmy Termores, która będzie wykonawcą inwestycji głównie na terenie Rzeszowa, ale również Łańcuta. Zostanie nią objętych około 800 mieszkań. 

Poprawić powietrze

– W Rzeszowie zmodernizowanych zostanie blisko 40 budynków, w większości wielorodzinnych. Mieszkańcy przejdą z indywidualnych źródeł ciepła na tzw. ciepło systemowe. To dosyć istotny krok w walce o poprawę jakości powietrza – mówi Marek Bajdak. 

– Staramy się od początku tej perspektywy finansowej pozyskiwać jak najwięcej środków na działania związane z ochroną jakości powietrza – podkreśla Justyna Placha-Adamska. – Projekt jest niezwykle ważny, pozwoli zlikwidować kilkaset piecyków gazowych, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców – zaznacza Andrzej Bróż. 

– Każde miasto powinno dążyć do tego, aby jak najwięcej mieszkań korzystało z ciepła systemowego – uważa Rafał Kumek. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wymiana węzłów cieplnych w 39 budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych pochłonie ponad 7 mln zł, z czego 5,5 mln zł to dofinansowanie unijne – z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. 

Pozbądź się „kopciucha” 

Oprócz przebudowy węzłów cieplnych, stowarzyszenie ROF, działające w imieniu 10 gmin, prowadzi także nabór wniosków na wymianę tzw. kopciuchów na kotły kondensacyjne na gaz i biomasę. Można otrzymać dofinansowanie nawet do 85 procent kosztów netto.

– W każdej gminie są osoby, które pokierują i pomogą złożyć oraz wypełnić poprawnie wniosek – zapewnia prezes Placha-Adamska, podkreślając, że ROF chce wykorzystać wszystkie pieniądze, które ma z Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Nabór uzupełniający wniosków potrwa do 30 czerwca br. Szczegóły na stronie rof.org.pl

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama