Reklama

Marek Czarnota był wybitną osobowością, która przez kilkadziesiąt lat swojej działalności na trwale wpisała się w rzeszowski krajobraz. W wieku 65 lat zmarł po ciężkiej chorobie.

Chyba nie ma mieszkańca Rzeszowa, który nie znałby jego książek: „Rzeszowskie ulice i okolice” oraz „Wędrówek Galicyjskich”.

Bibliofil, kolekcjoner, wytrawny znawcy historii Rzeszowa, autor ponad 300 audycji telewizyjnych, około 600 radiowych, 1000 publikacji prasowych, 17 książek o Rzeszowie i regionie – wymienić wszystkiego, czym zajmował się Marek Czarnota nie sposób.

Marek Czarnota najbardziej znany był jednak jako gawędziarz. Jak zaczynał swoje rzeszowskie opowieści, to nie ważne jak długo miałby mówić, ale musiał skończyć.

Znany był również, jako wytrawny kolekcjoner. Swoje zbiory resovianów, ekslibrisów, grafiki, druków bibliofilskich, kulinariów i dewocjonaliów związanych z regionem, zaprezentował na ponad 70. wystawach. Przez 14 lat występował również jako aktor w kabarecie „Meluzyna”, co skłoniło go do opracowania monografii tego kabaretu.

W 2002 roku, w regionalnym konkursie „Mistrz Mowy Polskiej”, otrzymał tytuły: „Mistrz Mowy Polskiej”, „Mistrz Wymowy Polskiej” i nagrodę „Vox Populi”, a w 2007 r. został wyróżniony przez Fundację ABCXXI CPCD dyplomem za życzliwość i wsparcie.

Za upowszechnianie kultury regionalnej został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego, dwukrotnie Nagrodą Miasta Rzeszowa (2000 r., 2005 r.), Nagrodą „Wawrzyn” Rzeszowskiego Ośrodka Radiowo-Telewizyjnego, Medalem im. Franciszka Kotuli za kontynuację jego działań propagujących wiedzę o Rzeszowie i regionie, odznaczony odznakami: „Zasłużony Działacz Kultury, „Złotą Odznaką Opiekuna Zabytków” i „Srebrnym Krzyżem Zasługi”.

Marek Czarnota 18 stycznia 2014 r. otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa. Tydzień temu pożegnał się z pracownikami Urzędu Miasta Rzeszowa.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

Comments are closed.