Zdjęcie: Politechnika Rzeszowska

Politechnika Rzeszowska żegna prof. Stanisława Kusia, wybitnego uczonego, wychowawcę wielu pokoleń inżynierów i współautora projektu hali „Podpromie”.

Prof. Stanisław Kuś zmarł we wtorek, 7 lipca. 

Prof. Kuś urodził się 1 lutego 1925 r. w Rzeszowie i w nim zdał maturę. W 1951 roku ukończył Politechnikę Warszawską i na niej prowadził działalność naukową. W 1976 roku związał się Politechniką Rzeszowską, na której uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W Rzeszowie też kierował Katedrą Konstrukcji Budowlanych i przez trzy kadencje pełnił funkcję rektor politechniki. W 2014 roku został doktorem honoris causa tej uczelni.

– Biegła znajomość czterech i czynna kilku innych języków obcych ułatwiała prof. Kusiowi szerokie kontakty i intensywną współpracę międzynarodową. Wygłosił wiele wykładów, referatów generalnych i przeglądowych w uniwersytetach, instytutach, przedsiębiorstwach oraz na kongresach, konferencjach i sympozjach w Europie, Ameryce i Azji – poinformowała dr Anna Karwacka, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. 

Profesor Stanisław Kuś jest autorem i współautorem wielu projektów znanych obiektów
w Polsce i za granicą, m.in. hali sportowo-widowiskowej „Olivia” w Gdańsku,
5 hal AWF w Warszawie, Stadionu Narodowego w Aleppo (75 000 widzów), sprężonej części podziemnej hali widowiskowo-sportowej „Spodek” w Katowicach, hal widowiskowych w Zgorzelcu, Koninie, Puławach i Rzeszowie, zespołu obiektów sportowych MOSiR w Rzeszowie, a także hali „Podpromie” w Rzeszowie.

– Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć inżynierskich profesora było wyprostowanie przechylonego wieżowca przy ul. Słowackiego w Rzeszowie – wspominają na PRz.

Prof. Stanisław Kuś otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Kawalerski i Oficerski Polonia Restituta. W 2008 roku uzyskał Honorowe Obywatelstwo Miasta Rzeszowa. Jest też laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama