Reklama

Zaprojektował m.in. Park przy ul. Dąbrowskiego czy osiedle Drabinianka, był również autorem dwóch planów ogólnego zagospodarowania przestrzennego w Rzeszowie oraz wieloletnim prezesem rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Władysław Hennig zmarł we wtorek po południu.

– Z głębokim żalem przyjęliśmy informacje o jego śmierci, bo Władzio był dla nas przede wszystkim wspaniałym kolegą – mówi Marek Chrobak, prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Władzio miał niesamowitą wiedzę, ceniliśmy go wyjątkowo za jego potencjał historyczny, był dla nas taka ostoją historii Rzeszowa. Niedawno go widziałem, rozmawiałem z nim, to naprawdę bardzo smutna informacja.

Władysław Hennig urodził się 13 stycznia 1930 r. we Lwowie. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studia rozpoczął w Moskiewskim Instytucie Architektonicznym, następnie kontynuował w Krakowie. Dyplom magisterski obronił na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W latach 1956-1990 był zatrudniony w pracowniach urbanistycznych i biurach planowania przestrzennego w Rzeszowie.

Był głównym projektantem planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego szeregu miast m.in.: Strzyżowa (1957), Jarosławia (1958 i 1979), Przemyśla (1961), Rzeszowa (1966 i 1971), Sandomierza (1988). Hennig Był wielokrotnie był nagradzany oraz wyróżniany w konkursach urbanistyczno-architektonicznych krajowych i zagranicznych, m.in. za projekt dzielnicy Drabinianka w Rzeszowie oraz dzielnicy Zachód w Opolu. Zdobył również nagrodę za projekt budynków i zespołów mieszkalno-usługowych we Francji. Posiadał też status twórcy nadany przez Ministra Kultury i Sztuki w 1984 r.

Jego dorobek obejmuje ponadto przeszło 40 publikacji dotyczących praktyki i teorii planowania przestrzennego oraz historii budowy miast. Około 70 haseł w Encyklopedii Rzeszowa jest jego autorstwa. Był współautorem przewodników turystycznych powiatu rzeszowskiego i Rzeszowa. W latach 2007–2010 w Polskim Radiu Rzeszów systematycznie popularyzował wiedzę o pięknych miejscach, historii oraz zabytkach Rzeszowa i Podkarpacia. Od 2001 do 2010 roku opracowywał i redagował Informator Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich w Rzeszowie, do którego należał od 1956 roku oraz przez dwie kadencje był jego prezesem.

Został odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, medalem 1000-lecia miasta Przemyśla, medalami za zasługi dla miasta Sandomierza i dla miasta Rzeszowa, Srebrną i Złotą odznaką Honorową TUP oraz wyróżnieniami SARP III, II i I stopnia.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

Comments are closed.