Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej. Na zdjęciu Mariusz Błaszczak i płk Dariusz Lewandowski
Reklama

Zmiany personalne na stanowisku dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Nowym został płk Dariusz Lewandowski.

O zmianie szefa podkarpackich “Podhalańczyków” w piątek poinformowało w lakonicznym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. Tego dnia szef MON Mariusz Błaszczak wyznaczył trzech oficerów na nowe stanowiska w Wojsku Polskim i strukturach międzynarodowych. Wśród nich był m.in. płk Dariusz Lewandowski, który objął dowództwo nad 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1083709302899122178

Stanowisko szefa “Podhalańczyków” tym samym stracił gen. Ryszard Pietras, które pełnił je niespełna dwa lata. Gen. Pietras dowódcą 21. BSP był od 5 kwietnia 2017 roku. Nominację otrzymał od ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza. Gen. Ryszarda Pietrasa jeszcze pod koniec 2018 roku wyznaczono na stanowisko zastępcy Dowódcy Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie.

Fot. Urszula Chrobak / Rzeszów News. Na zdjęciu gen. Ryszard Pietras podczas uroczystości zaprzysiężenia 5 kwietnia 2017 roku

Z komunikatu MON wiadomo, że 51-letni płk Dariusz Lewandowski stanowisko dowódcy obejmie 4 lutego br. Płk Lewandowski przez ostatnie dwa lata dowodził 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Odbywał praktykę w ramach rezerwy kadrowej w dowództwie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku szefa szkolenia dywizji oraz w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej na stanowisku zastępcy dowódcy brygady.

Płk Dariusz Lewandowski urodził się w Jedwabnem, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, kursu dowódców batalionów (Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów – 1997), Akademii Obrony Narodowej, Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych Akademii Obrony Narodowej, Studiów Polityki Obronnej. Karierę wojskową rozpoczął w 2. Berlińskim Pułku Zmechanizowanym w Giżycku.

Serwis Defence24.pl poinformował, że 21. BSP, która obecnie jest jednostką samodzielną, w przyszłości ma wejść w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, której sztab od ubiegłego roku powstaje w Siedlcach. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

5 KOMENTARZE

  1. Generał Pietras awansował, a nie “stracił stanowisko”. Wszystko byle tylko dowalić PiSowi. Opozycja merytoryczna jak zawsze 😀

  2. Matołki – po pierwsze Generał Pietras a po 2 już wcześniej gen. Pietras został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe (był komunikat MONu) stąd płk Lewandowski został wyznaczony w jego miejsce.

Comments are closed.