Jerzy Dybus został nowym szefem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, która zastąpiła Prokuraturę Apelacyjną. Zastępcą Dybusa jest Adam Fida.

To już potwierdzone informacje. Dzisiaj z rzeszowskimi prokuratorami pożegnał się Jaromir Rybczak, który szefem Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie był od maja ub. r. Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość Rybczaka, wcześniej był on zastępcą prokuratora okręgowego w Rzeszowie. Nie wykluczone, że wróci do tej jednostki, ale małe są szanse, że na funkcyjne stanowisko.

Rybczaka zastąpił Jerzy Dybus. To on został szefem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, która zastąpiła dotychczasową Prokuratury Apelacyjną. Dybus dotychczas pracował w V wydziale śledczym Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, wcześniej był rzecznikiem prasowym tej prokuratury.

Zastępcą Jerzego Dybusa został Adam Fida, dotychczasowy kierownik wydziału postępowania sądowego w Prokuraturze Okręgowej w Przemyślu. Fida był szefem tej prokuratury za poprzednich rządów PiS.

Dzisiaj Dybus i Fida zostali przedstawieni jako nowe kierownictwo Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

– Jerzy Dybus to pracowity prokurator, dobry człowiek na trudne czasy. Ma doświadczenie, wiele lat pracował w wydziale śledczym, zajmował się prowadzeniem trudnych spraw dotyczących przestępstw gospodarczych. Bardzo dobrze sobie z nimi radził. Jako nowy szef Prokuratury Regionalnej też sobie poradzi – uważają tarnobrzescy prokuratorzy.

Zmiany kadrowe w prokuraturze to efekt nowych przepisów, które obowiązują od 4 marca. Zlikwidowana została 6-letnia kadencyjność szefów prokuratur apelacyjnych i okręgowych oraz 4-letnia prokuratorów rejonowych. Wszyscy prokuratorzy zostali odwołani, ale pełnią te stanowiska do momentu powołania nowych osób.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Prokuratury Regionalne mają być wyspecjalizowanymi centrami prokuratury, zwalczającymi najpoważniejszą przestępczość finansową i skarbową. W prokuraturach okręgowych powstaną wydziały do ścigania poważnej przestępczości kryminalnej oraz gospodarczej.

Pracę prokuratorów nadzoruje teraz Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i jednocześnie prokurator generalny.

Kolejną zmianą jest wydzielenie dotychczasowych wydziałów ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji, które funkcjonowały przy zlikwidowanej Prokuraturze Apelacyjnej. W Rzeszowie tym wydziałem kierował Damian Mirecki i prawdopodobnie stanowiska nie utrzyma.

Wydział ten zmienił nazwę na „podkarpacki zamiejscowy wydział departamentu zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej”. Nowy wydział podlega pod przywróconą Prokuraturę Krajową (za Prokuraturę Generalną), której szefem został Bogdan Święczkowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za poprzednich rządów PiS.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama