Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Oddziały paszportowe w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu wracają do stacjonarnej obsługi. Od wtorku, 17 maja, można osobiście złożyć wniosek, pomijając rezerwację internetową. 

Do tej pory było tak: żeby złożyć wniosek paszportowy, trzeba było zarejestrować swoją wizytę w urzędzie. Rezerwacja terminu odbywała się tylko online. Problem w tym, że od początku marca br. było coraz trudniej o wolny termin, kalendarz wypełniał się niemal natychmiast.

Dlatego urząd zwiększył liczbę wizyt umawianych przez internet. Z 320 do 700 dziennie. To jednak niewiele dało. Wszystkie miejsca były błyskawicznie rezerwowane i kolejka wydłużała się z dnia na dzień. Dwa miesiące temu system pokazywał, że wolny termin będzie za dwa tygodnie, dziś informuje o braku dostępnych rezerwacji do 17 lipca. 

Jednocześnie urzędnicy zauważyli, że coraz więcej osób zarejestrowanych w systemie nie przychodzi do urzędu na wyznaczony dzień i godzinę. W związku z tym zdecydowali, że od 17 maja będzie stopniowy powrót do obsługi klientów z pominięciem rezerwacji internetowej.

– Nie mogliśmy zrobić tego wcześniej z uwagi na konieczność przyjęcia wniosków od ponad 22 tys. osób, które już w marcu rezerwowały wizytę – mówi Michał  Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego. Rok temu, w tym samym czasie, mieszkańcy Podkarpacia złożyli ok. 2,5 tys. wniosków. 

Powrót do starego systemu kolejkowego oznacza tylko tyle, że można po prostu przyjść do urzędu, pobrać bilet z biletomatu i czekać na przyjęcie wniosku. – Osoby, które nie mają zarezerwowanej wizyty, będą obsługiwane na bieżąco w miarę możliwości, w ramach dostępnej puli biletów – informują urzędnicy.

We wtorek, 17 maja, we wszystkich oddziałach paszportowych Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego 230 osób mogło złożyć wnioski o wydanie paszportu bez konieczności zarezerwowania terminu wizyty. Wszystkie miejsca zostały wykorzystane. 

– Limit ten będzie stopniowo zwiększany, aż do osiągnięcia 70 proc. ogólnej liczby przyjmowanych wniosków paszportowych – dodają urzędnicy. To oznacza, że ok. 500 wniosków będzie przyjmowanych z pominięciem rezerwacji internetowej.

Urząd wojewódzki zapewnia, że czas oczekiwania na paszport od momentu złożenia wniosku nie wydłużył się i wynosi około trzech tygodni.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama