Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Ive Mendes
Reklama

Iwan Monighetti – pierwszy wiolonczelista świata, Ive Mendes – brazylijska diva jazzowa i wybitna pianistyczna improwizorka – Gabriela Montero – to jedni z wielu wybitnych artystów, którzy wystąpią podczas 56. Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. Ruszyła sprzedaż biletów i karnetów.

Festiwal odbędzie się w dniach 20-28 maja br. Jego celem jest prezentacja muzyki na najwyższym poziomie artystycznym. – Cieszę się, że po raz kolejny Łańcut będzie mógł gościć wspaniałych artystów. Festiwal odbędzie się w pięknym otoczeniu zamku oraz parku – mówi Stanisław Gwizdak, burmistrz Łańcuta.

Festiwal jest znany nie tylko w regionie, ale również w całym kraju, a nawet Europie. Dowodem na to są liczne zgłoszenia artystów z całego świata, którzy chcą wystąpić na Festiwalu. Część z nich jeszcze nigdy nie wstępowała w Łańcucie, ale koniecznie chcą oni zobaczyć to miejsce oraz wyrażają chęć spotkania się ze wspaniałą publicznością, o której już wiele słyszeli.

Prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, podkreśla, że organizatorzy Festiwalu otrzymują również ponowne zgłoszenia wielkich  wykonawców, którzy już mieli okazję zaprezentować się na Sali Balowej łańcuckiego zamku.

– To nas najbardziej cieszy – mówi prof. Wierzbieniec, która podkreśla, że Festiwal jest niezwykłym muzycznym świętem. 

W poprzednich edycjach występowali m.in. José Carreras – hiszpański śpiewak, Barbara Hendricks – afroamerykańska śpiewaczka operowa oraz wokalistka jazzowa i negro spirituals, Mischa Maisky – łotewsko-izraelski wiolonczelista, czy Joseph Malovany – kantor, kompozytor.

– Śmiało mogę powiedzieć, że tegoroczna edycja  również będzie koncertem wielkich wspaniałych nazwisk – dodaje Marta Wierzbieniec.

Diva muzyki jazzowej

56. Festiwal Muzyczny w Łańcucie rozpocznie się 20 maja w sobotę o godz. 19:00 tradycyjnie koncertem plenerowym, aby swoim zasięgiem dotarł do jak największej grupy odbiorców. Na miłośników muzyki klasycznej będzie czekało 3 tys. miejsc.

Podczas sobotniej gali operowo-operetkowej otwierającej Festiwal wystąpi piątka znakomitych artystów: Katarzyna Dondalska, Joanna Woś i Paweł Skałuba, Monika Lendzion i Andrzej Dobber, którym będzie towarzyszyć orkiestra symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

– Wszystkie te osoby są niezmiernie zajęte. Ich kalendarz wypełniony jest koncertami zarówno w Polsce, jak i zagranicą, gdzie występują na znanych scenach operowych. Zgromadzić tych wszystkich artystów w tym samym czasie i miejscu to było nie lada wyzwanie, ale udało się – mówi prof. Marta Wierzbieniec.

W niedzielę (21 maja) o godz. 19:00 również odbędzie się koncert plenerowy, ale o zupełnie innym charakterze. Na scenie pojawi się Ive Mendes – diva muzyki jazzowej. Towarzyszyć jej będzie zespół instrumentalistów brytyjskich oraz kwintet smyczkowy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.

W poniedziałek (22 maja) w Sali Balowej zamku w Łańcucie wystąpi kwartet smyczkowy Appollin Musaget Quarett złożony z bardzo młodych, polskich wykonawców. Chociaż zespół istnieje zaledwie kilka lat, to jednak na swoim koncie mają liczne i znaczące osiągnięcia w skali europejskiej i światowej.

– Festiwal jest też przecież okazją do promocji młodych wykonawców – podkreśla prof. Wierzbieniec.

Do Wiednia nie trzeba jechać

We wtorek (23 maja) gośćmi Festiwalu będzie natomiast orkiestra kameralna z Wiednia. W programie m.in. koncert skrzypcowy Mozarta, symfonia Haydna. Wokalistą będzie Michał Maciaszczyk, który wystąpi również w roli dyrygenta.

– Nie trzeba jechać do Wiednia, by usłyszeć kameralistów wiedeńskich – żartuje dyrektor Filharmonii Podkarpackiej.

Na środę (24 maja) został z kolei zaplanowany recital fortepianowy wybitnej pianistki, pedagożki, jurorki konkursów pianistycznych m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Diny Yoffe.

– Nie mieliśmy okazji jeszcze tej artystki słuchać w Łańcucie czy Rzeszowie, więc Festiwal jest ku temu doskonałą sposobnością – uważa prof. Wierzbieniec.

W czwartek (25 maja) wystąpi pierwszy wiolonczelista świata – Iwan Monighetti, któremu towarzyszyć będzie orkiestr Jana Staniendy.

W piątek (26 maja) miłośnicy muzyki klasycznej przeniosą się do Filharmonii Podkarpackiej, gdzie wystąpi amerykańska pianistka klasyczna pochodzenia wenezuelskiego – Gabriela Montero. Artystka jest znana przede wszystkim  z tego, że jest doskonałą improwizatorką.

– Wiele lat zabiegaliśmy o to nazwisko – podkreśla prof. Wierzbieniec.

Symfonia Beethovena

Na sobotę  (27 maja) został zaplanowany Wielki Finał, który również odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej. Wówczas zabrzmi IX symfonia Beethovena, którą poprowadzi maestro Massimiliano Caldi. Solistom będzie towarzyszyć orkiestra Filharmonii Podkarpackiej. Zobaczymy również występ chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie.

To jednak nie koniec muzycznych doznań, ponieważ organizatorzy zaplanowali w niedzielę (28 maja) jeszcze jeden koncert – koncert na bis w Łańcucie, podczas którego wystąpi wybitny polski pianista Janusz Olejniczak, któremu będzie towarzyszył big-band złożony z studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Ten koncert odbędzie się w łańcuckim hotelu „Sokół”.

Przed koncertami witać publiczność będą zespoły Filharmonii Podkarpackiej: zespół instrumentów dętych „Dekameron” oraz kwintet i kwartet smyczkowy.

– Przed nami dziewięć koncertów festiwalowych, które zostaną zrealizowane od 20 do 28 maja. Osiem z tych koncertów objętych jest karnetem. Tylko na ostatni koncert należy zakupić osobny bilet – mówi prof. Wierzbieniec.

W czwartek ruszyła sprzedaż biletów i karnetów, które można kupować w filharmonii. Karnet kosztuje 320 zł. Cena pojedynczych biletów waha się od 40 lub 60 zł w zależności od rodzaju koncertu. – Cena biletów nie jest wygórowana – uważa dyrektor filharmonii.

Organizatorzy zachęcają, by bilety i karnety kupować już teraz i nie zostawiać tej decyzji na ostatnią chwilę. Często w maju wszystkie koncerty są już wyprzedzane. Organizatorzy przypominają, że podczas Festiwalu obowiązują stroje co najmniej galowe, jak nie wieczorowe.

Apel do sponsorów

W dalszym ciągu organizatorzy Festiwalu zabiegają o dodatkowe pieniądze na organizację tego muzycznego święta, bo – jak podkreślają – zależy im na tym, by wybitnych  artystów przyjąć w odpowiedniej oprawie, a publiczność zachwycić dekoracją sceny.

– To wszystko jest niezwykle ważne, bo muzyki w tak wspaniałym wykonaniu słucha się też w pięknym otoczeniu – podkreśla prof. Marta Wierzbieniec.

Festiwal Muzyczny w Łańcucie będzie kosztował ponad milion złotych. Samorząd podkarpacki dokłada 400 tys. zł, miasto Rzeszów – 100 tys. zł, a miasto Łańcut – 30 tys. zł.  Koszty to nie tylko honoraria i wynagrodzenia dla artystów. To również wydatki związane z organizacją i realizacją festiwalu, jak np. budowa sceny przed zamkiem.

Ponad milionowy budżet pokrywa również  m.in. koszty hotelowe, przewóz osób czy instrumentów. Aby domknąć festiwalowy budżet organizatorzy potrzebują jeszcze około 400 tys. zł. 

Marta Wierzbieniec zdradziła również, że program 57. Festiwalu Muzycznego jest już gotowy w 75. procentach i będzie on nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na widzów przyszłorocznej edycji tego wielkiego muzycznego święta ma również czekać ogromna niespodzianka.

PROGRAM 56. FESTIWALU MUZYCZNEGO W ŁAŃCUCIE

Sobota (20 maja)

Godz. 19.00, plener – park przed zamkiem:

– Inauguracja 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie;

– Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, Sławomir Chrzanowski – dyrygent, Katarzyna Dondalska – sopran, Joanna Woś – sopran, Monika Ledzion – mezzosopran, Paweł Skałuba – tenor, Andrzej Dobber – baryton.

W programie: najsłynniejsze arie i duety z dzieł operowych i operetkowych (W.A. Mozarta, G. Rossiniego, G. Verdiego, G. Pucciniego, F. Lehara). Cena biletu 60 zł

Niedziela (21 maja)

Godz. 19.00, plener – park przed zamkiem:

– Ive Mendes – diva muzyki jazzowej (bossa nova), zespół instrumentalistów brytyjskich, kwintet smyczkowy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.  Cena biletu 60 zł

Poniedziałek (22 maja)

Godz. 19.00, Sala Balowa:

– Apollon Musagete Quartett. W programie: J. Haydn – Kwartet smyczkowy op. 64 nr 5, K. Penderecki – Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartka z niezapisanego dziennika”, E. Grieg – Kwartet smyczkowy nr 1 g-moll, op. 27. Cena biletu 40 zł.

Wtorek (23 maja)

Godz. 19.00, Sala Balowa:

– Wiedeńska Orkiestra Kameralna; Michael Maciaszczyk – dyrygent/skrzypce. W programie: J. Haydn – Symfonia nr 82, W.A. Mozart – Koncert skrzypcowy A-dur KV. 219, J. Haydn – Symfonia nr 88. Cena biletu 60 zł

Środa (24 maja)

Godz. 19.00, Sala Balowa:

– Dina Yoffe – fortepian. W programie: L. van Beethoven – Sonata nr 16 G-dur op. 31 nr 1, J. Brahms – Fantazje op. 116, F. Chopin – Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, F. Chopin – III Sonata h-moll op. 58. Cena biletu 40 zł

Czwartek (25 Maja)

Godz. 19.00, Sala Balowa:

– Orkiestra Kameralna Wratislavia. Jan Stanienda – dyrygent, Ivan Monighetti – wiolonczela
W programie: G. Ph. Telemann – Suita Don Kichot, L. Boccherini – Koncert wiolonczelowy D-dur G.479, A. Vivaldi – Koncert wiolonczelowy G-dur RV 413, G. Rossini – I Sonata a quattro G-dur, A. Dvořák – Serenada na smyczki E-dur op. 22. Cena biletu 60 zł

Piątek (26 maja)

Godz. 19.00, sala Filharmonii Podkarpackiej:

– Gabriela Montero – fortepian. W programie: F. Schubert – „Four Impromptus, op. 90, D. 899”, R. Schumann – „Karnawał” op. 9, G. Montero – Improvisations. Cena biletu 40 zł

Sobota (27 maja)

Godz. 19.00, sala Filharmonii Podkarpackiej:

– Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, Chór Filharmonii Narodowej, Massimiliano Caldi – dyrygent. Soliści: Magdalena Schabowska – sopran, Agnieszka Makówka – alt, Tomasz Kuk – tenor, Robert Gierlach – baryton. W programie: L. van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125, Cena biletu 40 zł

Niedziela (28 maja)

Godz. 20, „Koncert Na Bis”, Hotel Sokół w Łańcucie:

– Chopin University Of Music Big Band, Janusz Olejniczak – fortepian.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: