Reklama

Decyzja zapadła na wtorkowej sesji rady miasta. O ulicę imienia ks. Sondeja wnioskował sam Tadeusz Ferenc.

Prezydent polecił swoim służbom przygotować odpowiedni projekt uchwały, tuż po śmierci księdza Józefa Sondeja, niespełna miesiąc temu.

I taki projekt został przygotowany w ekspresowym tempie, tak aby zdążyć na marcową sesję rady miasta. Planowano w nim, że imieniem księdza zostanie nazwany fragment ul. Dojazd Staroniwa, od ul. ks. Jałowego do ul. Pułaskiego.

Na wtorkowej sesji, Andrzej Dec, przewodniczący rady, zaproponował poprawkę do projektu uchwały. Zasugerował, aby całą ul. Dojazd Staroniwa przemianować na ulicę imienia ks. Sondeja.

– Ta nazwa zresztą była dla mnie zawsze dziwaczna, sprzeczna z regułami języka polskiego – mówił Andrzej Dec.

Poprawkę wprowadzono do projektu i przegłosowano całą uchwałę. Za zmianą nazwy całej ul Dojazd Staroniwa na ul. ks. Józefa Sondeja, głosowało 21 radnych.

Ulica znajduje się tuż obok Kościoła Chrystusa Króla a ks. Sondej był wieloletnim proboszczem tej parafii. Pełnił tę funkcję od 1955 do 1994 r. W późniejszych latach, już jako emeryt, nadal pracował na jej rzecz.

W 1995 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. W 2008 r. został także odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Ks. Sondej zmarł 27 lutego. 1 marca skończyłby 101 lat.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: