We wtorek (27 maja) będzie można podziwiać iluminację obiektów na rzeszowskim Rynku. Wykonają je uczestnicy warsztatów w ramach akcji „Tydzień z Architekturą”.

Organizatorem przedsięwzięcia jest rzeszowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), a partnerem merytorycznym wydarzenia oraz organizatorem warsztatów firma Trilux. Warsztaty rozpoczną się o godz. 18:00 w siedzibie SARP przy ul. Rynek 8.

Tematem przewodnim tegorocznego tygodnia z architekturą w Rzeszowie będzie oświetlenie architektoniczne oraz iluminacja obiektów architektury. – Oświetlenie obiektów na stałe wpisuje się w krajobraz miast na całym świecie, dlatego właśnie ten temat wybraliśmy, jako przewodni dla naszego regionu – mówi Marek Chrobak, prezes SARP w Rzeszowie. – Stawiamy na praktyczne pokazanie działania oświetlenia w przestrzeni miejskiej, dlatego główną część wydarzenia stanowią warsztaty – dodaje Chrobak.

Uczestnicy wysłuchają dwóch wykładów, poświęconych oświetleniu obiektów. Pierwszy „Iluminacja obiektów w skali od makro do mikro” poprowadzi dr inż. Henryk Wachta. Drugi natomiast „Rozwiązania bez granic” Uwe Grotte, dyrektor zarządzający w Trilux Architecture. Po prelekcjach uczestnicy udadzą się na specjalnie przygotowane warsztaty, gdzie m.in. będą mogli przygotować iluminację na dwóch obiektach – do wyboru Dom Polonii i siedziba SARP.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Celem warsztatów jest przybliżenie architektom działania oświetlenia na obiekty w praktyce. Chcemy ich przekonać do tego, że rozwiązania mogą być dopasowane do ich preferencji, dzięki czemu można stworzyć indywidualne oświetlenie dla każdego obiektu – mówi Arkadiusz Lewenko, członek zarządu Trilux Polska. – Dodatkowo, chcielibyśmy zaprosić mieszkańców Rzeszowa, do podziwiania iluminacji budynków mieszczących się w rynku, które zostaną stworzone przez uczestników warsztatów „Światło & architektura” – dodaje Lewenko.

Podczas warsztatów zaprezentowane będą również możliwości, jak oświetlenie wpływa na sprzedaż w sklepach. – Zaprezentujemy wpływ zmiany barwy, od ciepłej do zimnej, na postrzeganie produktów na półkach oraz w przypadku produktów spożywczych przedstawimy barwy dedykowane do poszczególnych stref produktów świeżych w supermarketach. Dodatkowo zobaczyć będzie można wpływ różnych kątów świecenia na sposób budowania nastroju – mówi Arkadiusz Lewenko.

Tydzień z Architekturą to ogólnopolska akcja, organizowana symultanicznie w całym kraju. Organizatorem są oddziały regionalne Stowarzyszenia Architektów Polskich. Iluminacja obiektów na Rynku w Rzeszowie rozpocznie się o godz. 21:00.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama