Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

W maju ruszą pierwsze wypłaty dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie „Rodzina 500 plus” – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

– ZUS w całym kraju przyjął już 318 tys. wniosków na świadczenie rodzinne 500 plus od obywateli Ukrainy, na Podkarpaciu – 9,5 tys. – informuje Wojciech Dyląg, rzecznik podkarpackiego oddziału ZUS.

Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczenia 500 plus oraz dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępnił możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, na Podkarpaciu zarejestrowano 9,5 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujące niespełna 15 tysięcy dzieci.

Najwięcej wniosków złożono z terenu Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego – 2,5 tys., powiatu dębickiego – 776, Przemyśla i powiatu przemyskiego – 712, Krosna i powiatu krośnieńskiego – 627, powiatu sanockiego – 595, powiatu jarosławskiego – 564, Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego – 418.

– Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku – wyjaśnia rzecznik Dyląg.

Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu.

Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy ZUS pomagają przy składaniu e-wniosków.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama