Zdjęcie: materiały prasowe

Na odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy skorzysta też Związek Gmin „PKS”. Otrzyma ponad 50 mln zł na zakup 30 ekologicznych autobusów.

– Stajemy na progu nowego rozdziału w historii naszego Związku – cieszy się Sławomir Porada, wiceprzewodniczący Związku Gmin „PKS”, który działa od 2010 roku, zrzesza aktualnie 18 podrzeszowskich gmin, do których jeżdżą autobusy PKS. 

We wtorek (26 marca) w siedzibie Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa ogłoszono, że Związek otrzyma pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Został on odblokowany przez rząd premiera Donalda Tuska – Koalicję 15 października. 

Pieniądze z KPO dla Związku Gmin „PKS” mają zrewolucjonizować transport. Związek zamierza kupić siedem elektrycznych autobusów klasy Maxi wraz z infrastrukturą techniczną o wartości 31 010 760 zł, z czego aż 22 690 800 zł będzie pochodziło z puli KPO.

W drugim projekcie Związek planuje kupić 23 gazowe autobusy, także klasy Maxi. Ten projekt jest warty 39 634 290 zł, dofinansowanie z KPO wynosi 29 000 700 zł. Władze Związku twierdzą, że zakup ekologicznych autobusów poprawi gminną komunikację. 

– To milowy krok w naszych dążeniach do zapewnienia mieszkańcom wysokiej jakości, bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska transportu – podkreśla Sławomir Porada.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Związek Gmin „PKS” przewiduje, że przetarg na zakup autobusów ogłosi w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Gazowe autobusy musi mieć dostarczone do końca 2025 roku, a elektryczne – do końca marca 2026 roku. Takie są warunki unijnego dofinansowania. 

Nowe autobusy gazowe zastąpią stare, które jeżdżą dzisiaj na 18 liniach. Wszystkich jest ok. 80. Gazowy pojazd obsłuży także nową linię, która została pilotażowo uruchomiona od stycznia br.: Rzeszów – Kuryłówka przez Sokołów Małopolski i Leżajsk. 

Elektryki zaś będą jeździły do gmin: Świlcza, Trzebownisko, Lubenia, Boguchwała oraz na trasie Sokołów Młp. – Kuryłówka. Infrastruktura techniczna – 7 ładowarek i kontenerowa stacja transformatorowa – powstanie na terenie bazy PKS przy al. Wyzwolenia. 

Obecnie Związek Gmin „PKS” jest właścicielem 56 autobusów, około 100 swoich ma spółka PKS, która obsługuje połączenia gminne. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama