Preambuła Konstytucji RP widoczna w każdej rzeszowskiej szkole? Co na to Ferenc?

10
Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Preambuła Konstytucji RP powinna znaleźć się w szkołach w widocznym miejscu – uważają radni koalicji w Radzie Miasta Rzeszowa. – Zastanowię się – mówi prezydent Tadeusz Ferenc.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI, JOANNA GOŚCIŃSKA

Miejscy radni z klubów Rozwój Rzeszowa oraz Platformy Obywatelskiej złożyli projekt uchwały, w której rada miasta zwraca się do prezydenta i dyrektorów rzeszowskich szkół o umieszczenie w widocznych miejscach szkół preambuły do obecnie obowiązującej Konstytucji.  

–  Postanowiliśmy się zwrócić do prezydenta z apelem, ponieważ w dobie, kiedy Konstytucja jest szargana, dobrze byłoby, aby młodzi ludzie znali jej treść. Preambułę, wiszącą w szkołach widzieliśmy w innych miastach i bardzo nam się to spodobało. My prezydentowi nie możemy nic nakazać, ale wierzymy, że preambuła znajdzie się w szkołach – mówi Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta.

Tablice z preambułą miałyby znaleźć się we wszystkich rzeszowskich szkołach, począwszy od szkół podstawowych.  – Edukację trzeba zacząć już w podstawówkach, już wtedy należy uczyć poszanowania Konstytucji.  Preambuła  jest bardzo doniosła i to od niej zaczyna się cała treść. Chcemy uświadomić uczniom i przypomnieć ich rodzicom, że to na bazie Konstytucji tworzy się w Polsce prawo – mówi radny Wiesław Buż, lider proprezydenckiego Rozwoju Rzeszowa.

Buż nie ukrywa, że inicjatywa ma związek z tym, co rząd PiS zrobił z Trybunałem Konstytucyjnym i jak go sobie podporządkował. – Jesteśmy zdecydowanie przeciwni łamaniu i nieprzestrzeganiu Konstytucji, stąd pomysł, by zwrócić  na nią uwagę w tej formie – stwierdza Wiesław Buż.

Trybunał pod dyktando PiS

Kryzys konstytucyjny w Polsce zaczął się po tym, jak prezydent Andrzej Duda nie przyjął ślubowania  trzech sędziów TK, wybranych na ostatnim posiedzeniu Sejmu poprzedniej kadencji 8 października 2015 roku.

Nowy Sejm  wybrał swoich kandydatów, których prezydent zatwierdził. Sejm przyjął też zmianę ustawę o TK. W swoim orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wybór nowych sędziów był niezgodny Konstytucją, oraz że niekonstytucyjna jest część przepisów nowej ustawy.  

Chociaż publikacja orzeczeń TK w Dzienniku Ustaw jest obowiązkiem premiera, to  szefowa polskiego rządu Beata Szydło zwlekała z publikacją wyroku. Później doszło do kolejnych zmian ustawy o Trybunale, uznania ich przez TK za niekonstytucyjne i utrudnianiu przez rząd publikacji wyroków, co później wywołało protesty społeczne.

Głosowanie nad uchwałą dotyczącą umieszczenia preambuły Konstytucji RP w rzeszowskim szkołach odbędzie się w najbliższy wtorek na sesji Rady Miasta Rzeszowa. Opozycyjny klub radnych PiS  nie zajął jeszcze stanowiska. Ma je ustalić na swoim posiedzeniu w poniedziałek wieczorem.

Ferenc: Nie chcę sporu z PiS

Tadeusz Ferenc, prezydenta Rzeszowa, do inicjatywy swojego politycznego zaplecza, podchodzi dość sceptycznie. – Na dzisiaj umieszczanie preambuły Konstytucji to działanie, które podpada pod politykę, a ja nie chcę się włączać w polityczne spory, mnie interesują sprawy gospodarcze, rozwój Rzeszowa – mówi nam Ferenc.

Co jednak w sytuacji, kiedy uchwała zapadnie? – Jeżeli taka uchwała zostanie przyjęta, to będę się zastanawiał, co dalej robić – odpowiada dyplomatycznie Tadeusz Ferenc.

To nie pierwsza sytuacja, kiedy część rzeszowskich radnych chciała zająć stanowisko w sprawie kryzysu konstytucyjnego. W maju ubiegłego roku niektórzy radni chcieli uchwały, zgodnie z którą Rzeszów będzie respektował orzeczenia i wyroki Trybunału Konstytucyjnego, których publikacja była utrudniana przez rząd.  

Prezydent Rzeszowa uznał wówczas, że taka uchwała byłaby niezgodna z interesem miasta i narażałaby je na niepotrzebny konflikt z rządem. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

10 KOMENTARZE

 1. Super pomysł ale kto za to zapłaci ? i ile to będzie kosztowało ? Przecież mamy tak bogate miasto, że już nie ma na co wydawać pieniędzy. Jeżeli chcą mieć kawałek opisanego murku w każdej szkole, proszę bardzo, ale za swoje pieniądze. Jak dla mnie może być nawet podpis fundatora i sponsora.

 2. Panie Dec kiedyś był pan prześladowany przez władzę PRL a teraz działa pan z byłymi agentami SB i TW. Według danych (w Polsce w latach 56-89 było ponad 24 tyś SB i 90 tyś TW) wielu działa wokół pana a niektórzy jak Boni eurodeputowany nie zawahał się głosować przeciw Polsce.Może mu jeszcze raz europoseł Korwin da przy wszystkich w twarz, bo chyba nie tylko na to zasłużył.

 3. W co gra kolega partyjny Deca z PO? Wczoraj Polska powiedziała że kupuje system antyrakietowy Patriot a dziś Tusk od rana pluje na kraj i mówi że skręcamy w strone Rosji!

  Co myślą sobie teraz sojusznicy z USA i NATO? Takie grubymi nićmi szyte wrzutki pokazują jak to opisały rosyjskojęzyczne media że Tusk to „Nasz człiwiek w Warszawie” Niedawno zrobiono z rodziców i dzieci co przyszły z biało czerwonymi chorągiewkami na Dzień Niepodległości faszystów. Mi ręce opadły. Panie Dec czy to nie czas na pójście drogą Sariusza Wolskiego? Czy nie wstydzi się pan tego jak PO przedstawia swój kraj w mediach? Może czas na przejście do kogoś kto szanuje Polske?

 4. A może warto by było zamiast preambuły powiesić to:
  „Art. 32. Zasada równości obywatela wobec prawa
  Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
  1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
  2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny..”
  A pod spodem wytłumaczyć, dlaczego jedynakom nie przysługuje 500+!

  • No to nie da się wytłumaczyć, bo matołkom nie wytłumaczysz że obietnice wyborcze można włożyć między bajki. Powiedziałem kiedyś pierworodnemu – zasada równości to zasada gnębienia obywatela, nie rządzących. Bo to oni rządzą, są bardziej równi od równych, czy to rząd i prezydent lewy, prawy, górny, dolny czy środkowy – na opony, mirabelki, samoloty i inne zabawki muszą mieć, bo reprezentują RP. Tylko czyje RP rezprezentują? A wziąć swoje auto i pojechać w delegację do Brukseli, po co samolot angażować, pilotów, modelki, przyznać 32 euro za dzień na wyżywienie na gębę. Za co mam płacić na przeloty samolotem rządowym i znowu będzie bum w obcym kraju? 32 euro to dość w EU wg rządu i firm RP. Drogi są jak widać przejezdne, kalumnia rządowa się wyżywi. A oficerów służb zajumanych w wyjazd tak samo karmić, 32 euro za dobę. Może rząd i premier przejrzy na oczy i zołądek w kwestii wyżywienia pracowników delegowanych. Do tego rozliczać co do minuty z pobytu na terenie RP i na terenie obcego państwa na podstawie wydruków z bramek, po czym potwierdzić pisemnie wyjazd z terenu RP w SG RP. A po tym przeprowadzić kontrolę w służbie obsługującej premiera RP w kwestii delegacji zagranicznych. Premier jak ma prawo jazdy kategorii B i badania dla kierowców pojazdów służbowych, może się poruszać pojazdem silnikowym o DMC 3,5 T. Jak nie ma prawa jazdy to nie ma prawa się poruszać żadnym pojazdem, chyba że na skuterze pojedzie spełniającym warunki określone w PoRD, tak czy tak ma obowiązek poruszać sę najtańszym środkiem transportu. Samoloty dla elity, rześkie chłopy po 32 euro dziennie, po czym pozew od Z……………a Ziobro o zwrot nienależnie pobranych diet oraz zwrot kosztów delegacji każdego chłopa, baby i innych przyszczypów. Przypomnę, 32 euro dziennie to typowa stawka za delegację. Panie Ziobro, oczekuję rozliczenia wszelkich rządów za loty oraz przekroczenie normy stawki dziennej za delegowanie pracownika RP 5 lat wstecz od dnia dzisiejszego. Do tego pozwanie winnych za nienalezyte gospodarowanie środkami RP w postaci lotów na trasach Warszawa -Gdańsk, Warszawa – Kraków, Warszawa – Katowice i Warszawa – Rzeszów. Jakbyś Pan nie pojął to każde miasto oznacza port lotniczy. Żeby nie było że nie jest jasno.

   • Owsiak przez 20 lat zbierania pieniędzy w Wielkiej orkiestrze Świątecznej Pomocy zebrał 0,8 mld złotych. PiS w tym roku przez uszczelnienie VATu zebrał dodatkowo 30 mld do budżetu. A koalicja PO-PSL odpuściła całkowicie ten podatek. Tu panie Jurku proszę policzyć 8 lat „rządów” PO x 30 mld z VAT = 240 mld złoych!

    Gdzie więc są te pieniądze? Reforma 500+ kosztować będzie w całym roku 2017r.
    24 mld do 25 mld (został miesiąc) O takich sumach trzeba rozmawiać a nie ośmieszać się jak ten siwy polityk który myśli że dużo ugra gówno burzą z kilkoma zdaniami powieszonymi na ścianie.

    Dec Kończ Waść wstydu oszczędź!

 5. Tow Wiesław z GS Lubenia zaczyna uprawiać ,,jasełka,, przed wyborcze.Może zaproszą Donalda do Rzeszowa to sprawdzą jakie ,,król europy,, ma tu na Podkarpaciu poparcie a szczególnie w Rzeszowie.

 6. Gdy pan Andrzej Dec nakazuje w szkołach wieszać preambułe ciekaw jestem czy wę że za tą konstytucję odpowiada Kwaśniewski? Człowiek który po pijaku się słaniał na polskim cmentarzu w Charkowie i po pijaku ładował się prezydentowi Kuczmie do bagażnika 🙂 Pouczanie pana Ferenca człowieka który chce do Rzeszowa sprowadzić do Parku Papieskiego figurę polskiego papieża z Francji wybitnie groteskowo wygląda również w kilka dni po tym jak 6 europosłów z PO zdradziło Polskę!

  Bo tylko tak nazwać można głosowanie Platformy na nałożenie sankcji na Polskę! Jaki człowiek podnosi rękę na swój kraj?

  http://niezalezna.pl/208739-oto-lista-hanby-to-oni-glosowali-za-rezolucja-parlamentu-europejskiego-przeciwko-polsce

Comments are closed.