#PomnikMaZostać. W niedzielę piknik w obronie pomnika Czynu Rewolucyjnego

29
Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

– Zróbmy pozytywny hałas. Pokażmy, że chcemy pozostawienia pomnika w przestrzeni publicznej – apelują organizatorzy pikniku przy pomniku Czynu  Rewolucyjnego. Cel? Obrona monumentu przed wyburzeniem.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie w tym roku jest odmieniany niemalże we wszystkich przypadkach. Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną powinien zniknąć z przestrzeni publicznej. Pomnika przed wyburzeniem bronią artyści, politycy, społecznicy. Kilka dni temu IPN po raz kolejny wydał opinię, że monument propaguje komunizm

W niedzielę 13 maja odbędzie się muzyczny piknik pod hasłem #PomnikMaZostać. Do udziału w nim niedawno zachęcał Krzysztof Skiba, lider zespołu Big Cyc. Piknik rozpocznie się w pobliżu pomnika o godz. 15:00. 

– Chcemy pokazać pomnik jako coś pozytywnego, nie negatywnego. Pomnik jest dla mieszkańców ważnym elementem Rzeszowa i powinien zostać w tym miejscu, w którym stoi – uważa Tomasz Kamiński, jeden z organizatorów akcji.

Organizatorzy pikniku chcą „rockandrollowo” wyrazić sprzeciw wobec planów usunięcia pomnika. – Zaglądnijcie do piwnic, na strych…Wyciągnijcie zakurzone cymbałki. Zabierzcie kołatki, flety, tamburyna, gitary. Zróbmy pozytywny hałas. Pokażmy, że chcemy pozostawienia pomnika w przestrzeni publicznej – apeluje Konrad Fijołek, lider ruchu Smart City. 

Organizatorzy pikniku liczą na dużą frekwencję. – Wierzymy, że rzeszowianie to ludzie optymistyczni, radośni i dumni ze swojego miasta i jego nie zawsze łatwej historii – dodaje Fijołek.

Udział w pikniku zapowiedzieli bębniarze, zespół Klang, Magdalena Andres, finalistka 10. edycji programu „Mam Talent” oraz Dominika Kobiałka, finalistka programu „The Voice of Poland”. Dominika na Facebooku opublikowała film, w których zachęca do udziału w happeningu.

„A gdyby tak paryżanie postanowili wyburzyć wieżę Eiffla? Kupa drutu. Ani to ładne, ani pożyteczne. Albo lepiej – gdyby rzymianie postanowili wyburzyć Koloseum. To jest przecież relikt po imperium romańskim. Tam przecież bestialsko mordowano ludzi. A rzeszowianie chcą wyburzyć najbardziej rozpoznawalny symbol tego miasta, dlatego, że kojarzy się z komuną. Komuna jest do bani, tak samo jak każdy ustrój, który dyktuje ci, co masz myśleć. A gdyby tak zmienić wydźwięk, znaczenie i symbolikę pomnika?” – pyta Dominika Kobiałka.

Wokalistka liczy na to, że obrońców pomnika nie zabraknie. „Nie chcemy, żeby został wyburzony. Chcemy, żeby był symbolem czegoś pięknego” – dodaje Dominika.

 

 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

29 KOMENTARZE

 1. i tu pobieżnie można zauważyć wielowątkowść sprawy i kto ma więcej kultury, czy ludzie, czy zwierzęta i w kontekście tego pomnika można się zastanowić nad ogólnym smrodem nad tym pomnikiem ,który snuje się z licznych rur wydechowych skupionych na tym pomniku, a gołębi zaledwie garstka dosłownie kilka sztuk i kto tu bardziej jest ekologiczny, ot tak sobie można się zapytać i kto i komu płaci za robienie smrodu to kolejny watek tej sprawy i ot tak sobie można zauważyć, że to w ramach tego czynu rewolucyjnego co poniektórzy się opowiadają za zburzeniem tego monumentu i za ten czyn będą potem się domagać od społeczeństwa swojego pomnika czynu rewolucyjnego a ot , pomnik już gotowy dla walczących na barykadach demokracji i kolejny wątek , która władza ma pod sobą ten pomnik i jedna władza burzy druga nie burzy a inna słucha i się dziwuje, że władza nie ma żadnej władzy i przyjdzie biznesmen i przerobi pomnik na karmnik dla ptaszków

 2. co wy ludzie tak tego pomnika bronicie jak ojczyzny 😉 dla mnie to śmieszne. Mnie jest bardziej szkoda terenów zielonych, gdzie nie mogę pójść wybiegać psa bo wszędzie stawiane są blokowiska a nie tony betonu 🙁 Ja mogę zrobić pozytywny hałas, aby nie zabierali mi łąki, ogródka i kawałka trawy sprzed domu a nie walczyć o takie coś ;/ ustawa weszła, wyburzyli inne pomniki w pl więc ten też pewnie ….

 3. Precz z IPN. Ipn teraz to upolityczniona instytucja. Nie ma dobra dla ogółu.Co znaczy ipn – instytut pamięci narodowej???? kpina. Ipn własnie zamazuje pamieć o poprzednich czasach. O krzywdzie jaką nam wyrządzono. Pomyslcie. To jest patriotyzm wybierac kawałki z historii czy pamiętać o dobrym i złym. Żygać się mi chce jak pomyślę w jakich czasach przyjdzie żyć moim dzieciom.

  • Niektórym na pewno krzywdę robi. Komuchy teraz i bez wysokiej emerytury, i każdy palcem wytyka ubeckie mendy, i skończył się czas życia na koszt Polaków. Jeszcze ten pomnik mają do obrony, największy komunistyczny pomnik w Polsce, Wielka C., marzenie towarzysza Kruczka. Makumba makumba… ha ha

 4. Proszę Państwa
  Rzeszowski pomnik można wpisać do dzieł powstałych w ramach socrealistycznego nurtu w sztuce, zresztą tak jak Urząd Wojewódzki a także wiele innych obiektów w Rzeszowie np. przy ul. Dąbrowskiego. Czy wobec tego wszystko co „wyprodukował” socrealizm należy wyburzyć?
  Zapewne kojarzycie Państwo film A. Wajdy „Powidoki”. Pokazuje on jak przez władze komunistyczne został potraktowany artysta (Władysław Strzemiński), który nie podporządkował swojej twórczości nowej tendencji. Konstruktywizm przez rządzących został potraktowany „po macoszemu”. W ZSRR architekci, którzy nie zmienili poglądów od Stalina zostali obdarzeni pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu (m. in. Konstantin Mielnikow).
  To smutne że partia o poglądach prawicowych ucieka się do metod walki ze sztuką zaczerpniętych z socjalistycznej polityki. Partia, która utożsamia swoje poglądy z katolickimi, nie postępuje po katolicku. „Oko za oko…” chyba nie tędy droga.
  Ciekawe czy za 50 lat będą burzone pomniki Prezesa…

 5. Po co ruszać znaczny pomnik miasta? Bo obsrany przez ptaki? A schody w górę są nieobsrane? Mickiewicz też? Schodów jak wiadomo pilnuje sześć sztuk mundurowych całą dobę. Warto zapytać szefów tych mundurowych czemu ptaki srają na jedynie słuszny pomnik. Warto też zapytać IPN o takie zagadnienie. porównując obie odpowiedzi warto sobie zadać pytanie – z czym walczy obecnie RP? Z komuną, czy sama z sobą. Widzę komunę centralnie sterowaną w obecnej RP. Niczym się nie różni od PRL.

 6. Jak rozumiem czeka Rzeszów najazd 1000 suk?
  Czy może ABW dalej będzie ścigała nawet mniemanych socjalistów narodowych za to do woli pozwalając działać komuchom??

 7. A maja zgodę obecnego właściciela tereny na wejście na teren działki.A Konrad F. nie nie robi z siebie błazna i cymbalisty (jak na sesjach rady miasta) tylko sprawdzi czy sam czasem na sesji Rady Miasta nie głosował za oddaniem teren byłym właścicielom tereny gdzie stoi pomnik.W innych miastach jak Łańcut obiekty i pomniki po decyzji IPN zostały już zdemontowane beż żadnych problemów.

 8. Ogromna prośba. Niedługo wybory. Jest szansa odsunąć od jakiejkolwiek władzy Kultysa, Fijołka, Buczaka, Leniart… wszyscy z pisu za całokształt.

  I od razu napiszę. Pis w Polsce świetnie radzi sobie z gospodarką, genialnie ściąga podatki, polityka socjalna to majstersztyk ale to co ma swoich ludzi w Rzeszowie to głowa mała. Czy Oni tam w Warszawie nie widzą co tu ich ludzie wyprawiają? Przecież Kultys ciągnie Pis pod lód a reszta nie lepsza!

 9. Burzyć i niszczyć potrafi każdy idiota.
  Bo niszczyć jest łatwo, to jest proste, do tego nie trzeba myśleć.
  Sprytna zmiana znaczenia tego pomnika to by było coś
  Może w ramach obchodów 100-lecia niepodległości przemianować go np na pomnik wolności? Nadać mu znaczenie ponadczasowe, które by bardziej ludzi jednoczyło niż dzieliło?

 10. Najpierw w ramach przedwyborczej korupcji oddano pomnik za darmo, następnie katokomuchy dorzucą do niego kilkadziesiąt milionów zrabowanych społeczeństwu.
  Przecież to gruby przekręt!
  Gdzie są służby państwowe?
  Co w tej sprawie zrobiła prokuratura, CBA, ABW?

 11. Dodam, że monument nie propaguje systemu totalitarnego (komun.). Na ten temat są szerokie prace znanych architektów, znawców historii. A IPN robi to co PIS nakazuje.

  • Nie jest to ładne, nie jest to historyczne, a na dodatek jest oblepione ptasimi odchodami.
   Smród wokół tego coraz większy.
   Może w ramach protestu muzycy umyją to cudo?

   • Tyz racja bo jak.gadoł Baca ;
    No ładne cy nie ładne no to zalezy łod gustu tego co patrzy i se podziwia z tyj cy z drugiej strony czyli od przodu i łod zadu – ni ?
    no to ni jest ładny to nie stary łobraz – racja
    No historycne to nie jest bo co to za historia łod 1974– jak go se namaścili towarzysze i towarzyszki no a potem se dali po dwie dyszki – no

    No jak łoblepione tyn pomnik tym ptasim łajnem no to wina gospodarza no i tych co do.tego dopuścili że se go nie umył samponem a łoni ze do tego dopuścici że teroz łobsrany stoi i ludziska patrzo na to gówno.
    O !
    A ze smród no to teroz perfumy so to niech se z wiadra rano pokropią i bedzie woniało jak se łokna pootwiro Wojewodzina a zdrugiej strony Marszałek
    I bedzie : kultulornie;
    Dzieło łumyte i nawonione : Cudo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ