Pomnik Czynu Rewolucyjnego ma zniknąć. IPN odpowiedział Bernardynom

62
Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Instytut Pamięci Narodowej wciąż niewzruszony – pomnik Czynu Rewolucyjnego musi zniknąć. Bernardyni z kolei w niewygodnym temacie milczą, jak kameduli. Są też i ci, którzy wciąż będą próbować uświadamiać IPN o znaczeniu monumentu dla Rzeszowa. 

Nie pomogły pisma, apele, interwencje różnych środowisk artystycznych i politycznych. Nie pomógł nawet Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Pomnik Czynu Rewolucyjnego, który od 2006 roku jest własnością oo. Bernardynów, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną zniknie z przestrzeni Rzeszowa.

Poinformował o tym w piątek Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Na Facebooku Dec opublikował opinię Instytutu Pamięci Narodowej, którą otrzymał od Adama Siwka z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Warszawie, działającego przy Komisji Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN. 

„Los rzeszowskiego pomnika przesądzony? Tak by przynajmniej wynikało z dość w sumie lakonicznego pisma IPN, jakie właśnie otrzymałem” – napisał Andrzej Dec.

W rozmowie z Rzeszów News Dec mówi, że opinią IPN jest rozczarowany, ponieważ nie ma ona głębszej analizy. – Nie ma chociażby odniesienia do tego, jak ten pomnik jest dziś odbierany. Wszyscy wiemy, że dziś już niczego nie propaguje, a IPN kompletnie to ignoruje odnosząc się tylko i wyłącznie do intencji budowniczych – mówi Andrzej Dec i zapowiada, że do IPN wyśle kolejne pismo, w którym zwróci uwagę na szerszy kontekst, jak dziś odbierany jest monument.

W opublikowanym przez przewodniczącego Rady Miasta dokumencie czytamy, że pomnik Czynu Rewolucyjnego jest niezgodny z tzw. ustawą dekomunizacyjną, która zabrania propagowania ustroju totalitarnego w przestrzeni publicznej za pomocą nazw ulic i pomników. 

IPN twierdzi, że „symbol Rzeszowa” propaguje ustrój komunistyczny i „honoruje pamięć o wszystkich tych, którzy w narracji historycznej Polski Ludowej (…) przyczynili się do jej powstania , stanowiąc de facto pomnik dziejów ruchu komunistycznego na terenie ówczesnego województwa rzeszowskiego”.

Stanowisko IPN jest odpowiedzią na pismo, które wysłali zakonnicy, od wielu miesięcy milczący na ten temat. W końcu Bernardyni zreflektowali się i uznali, że „polityki milczenia” nie można dłużej uprawiać. Wystąpienie zakonników jest o tyle istotne, bo ono uruchomi dalsze procedury administracyjne, co się stanie z pomnikiem. 

Podstawą do ewentualnej rozbiórki lub przeniesienia obiektu jest właśnie opinia IPN. Jeżeli sami zakonnicy tego nie zrobią, o losie pomnika ostatecznie zdecyduje Ewa Leniart (PiS), wojewoda podkarpacki, która także uważa, że pomnik propaguje komunizm

IPN w swojej najnowszej opinii przypomina także, że pomysłodawcą pomnika był Władysław Kruczek, pierwszy sekretarz KW PZPR oraz zwraca uwagę na to, że pierwotnie planowano odsłonić monument w 1972 roku w 30. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej. Według IPN tylko jeden czyn rewolucyjny jest „godny pamięci w niepodległej Polsce” – powstanie w 1895 roku w Rzeszowie Stronnictwa Ludowego. Pozostałe hołdują i upamiętniają nierzadko brutalną władzę komunistyczną.

Dla historyków z IPN jasne jest także, że „pomnik upamiętnia komunizm a także niesuwerenne i zależne od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich państwo jakim była PRL, która swoją władze zdobyła i utrzymywała dzięki powszechnie stosowanej przemocy, łamaniu oporu obywatelskiego”.

W sprawie pomnika próbowaliśmy się w piątek skontaktować o. Rafałem Klimasem, gwardianem klasztoru oo. Bernardynów, ale nie odbierał od nas telefonów.

Gdy rozmawialiśmy z nim w marcu twierdził, że klasztor sam nie będzie występował do IPN o opinie, bo jego zdaniem takowa już jest. W 2017 r. IPN przygotował ją dla Rady Miasta Rzeszowa.  Wówczas w tym dokumencie znalazło się sformułowanie, że „na terenie Rzeszowa są także upamiętnienia, które nie powinny istnieć w przestrzeni publicznej”.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego od lat uwiera polityków PiS. Niedawno, 1 maja, przeciwko wyburzaniu pomnika protestowali działacze SLD. 13 maja odbędzie się kolejny protest, tym razem muzyczny. Do udziału w nim zachęca Krzysztof Skiba, lider zespołu Big Cyc

Co może powstrzymać wyburzenie pomnika? Chyba już tylko koszty. Padają różne kwoty – od 9 mln do nawet 40 mln zł. W piątkowej Gazecie Wyborczej Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa, dał jasno do zrozumienia, że pomnik powinien zniknąć. 

„Jego usytuowanie ogranicza możliwości koniecznej przebudowy bardzo ważnego węzła komunikacyjnego. Jestem przekonany, że fachowcy mogą zaprojektować radykalną przebudowę ronda Dmowskiego w celu poprawy komunikacji w centrum miasta. Jeśli pomnik zniknie, a wszystko na wskazuje na to, że przepisy prawa to wymuszą, to będzie można ten węzeł przebudować” – powiedział w wywiadzie dla GW Wojciech Buczak.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

62 KOMENTARZE

 1. Hej kolego… Do kościoła powinny należeć dusze, a nie rzeczy materialne… Co Ci przysłoniło jasność myślenia??? Kościelne kadzidło??? Nie widzisz jak zdeprawowany jest przez pieniądze kościół katolicki??? A zanim ziemia trafiła pod skrzydła kościoła to do kogo należała??? Może oddajmy tym, którym tę ziemię zabrano na rzecz kościoła??? I jeszcze jedno. Skoro pomnik propaguje zbrodniczy reżim, to krzyż propaguje zbrodnicze narzędzie tortur. I tyle w temacie hipokryci!

 2. Pomnik jest na ziemi należącej do konkretnej instytucji (Kościół). Ziemia ta została jej odebrana przez władze-reżim znienawidzony przez miliony Polaków, po czym postawiono na niej ten monument. Teraz ziemia wróciła do pierwotnego właściciela. Monument nijak nie nawiązuje do kościelnej misji, duchowego przesłania, historii. Co Wy byście zrobili z czymś takim na własnej ziemi. Nie mówię o tym konkretnym pomniku. Tylko o czymś, co ktoś postawił w waszym ogródku i co zupełnie was nie dotyczy, nie jest z wami związane, a tylko zasłania widoki i przysłania wasz dom?

  • Hej hejnał. Ziemia należała do kościoła? Już w tym jest sprzeczność. Kościół powinien wyzbyć się wszystkich swoich dóbr. Ktoś im zabrał i było to dla dobra ludzi. Postawili pomnik? To może jeszcze Bernardyni proces powinni wytoczyć za zabranie ziemi i postawienie pomnika?

   A ja daję do myślenia ustawodawcom i IPN. Monumentami propagującymi władzę komunistyczną są też budowle inne niż pomnik czynu rewolucyjnego. To były w Rzeszowie WRN – gigantyzm typowy dla władzy komunistycznej, były komitet wojewódzki partii na Lenina czyli obecny Są Apelacyjny. A zburzyć to w cholerę tak jak domagacie się zburzenia pomnika. Odebrać tytuły naukowe wszystkim z tamtych czasów. Wykasować ludzką świadomość bo też jest komunistyczna.

   Dokąd prowadzi nas PiS? Robią dokładnie to samo co PZPR. Żadnej dominacji partyjnej ani tym bardziej kościelnej.

 3. Nie da się żyć w takim społeczeństwie! Ludzie ile można bić do głowy że POMNIK MA POZOSTAĆ!! Czy te urzędasy już mózgi stracili ?!!! Jak tak dalej pójdzie Rzeszów będzie nie ,,stolicą innowacji” ale miejscem wojny o symbol Podkarpacia.

  • Nie da się żyć w takim społeczeństwie! Ludzie ile można bić do głowy że POMNIK MUSI ZNIKNĄĆ!! Czy te urzędasy już mózgi stracili ?!!! Jak tak dalej pójdzie Rzeszów będzie nie ,,stolicą innowacji” ale miejscem wojny o symbol Podkarpacia.

 4. Jaka przebudowa ronda? Czy bernardyni po wyburzeniu przez miasto (czyli na nasz, podatników koszt) odda ten teren aby móc zmieniać rondo? Buczak co Ty pierdzielisz?

  • Dajcie se luz. Ten pomnik zawsze będzie kojarzony:
   1. z komuną – to tam komuniści składali kwiaty.
   2. z wielką …
   Ad. 1. Czy gdyby ten pomnik był kojarzony z faszyzmem, też chcielibyście go przemianować?

 5. mam wrażenie jak by tu pisali samie dupolizy z Ratusza albo resortowe dzieci wpływowych rodziców z Rzeszowa. Gość z Drabinianki załatwił intratne stanowiska dzieciom swoich podwładnych o teraz trzeba przyklaskiwać

  • Zmień lekarza bo ten Cię oszukuje… Zapewne nie oszukuje Cię Beata „Boimsięnależało” Szydło, Crazy Antoine czyli „Lot nad kukułczym gniazdem”, Krystyna „sejmowa wyżerka” Pawłowicz oraz Stanisław „Czerwony Październik” Piotrowicz… Ale masz ydoli… Szacun na Budziwoju…

  • Poza tym tu w większości piszą ludzie nie zaczadzeni kościelnym kadzidłem… Nie wąchaj już tego… Bo Ci wypali do reszty przysadkę mózgową… Bo tyle chyba Ci już zostało…

 6. dobry artykuł na anty-PISowską propagandę. Wybory samorządowe się zbliżają Tadek wyciąga ciężka batalię.

 7. Pisowcy to strasznie nieszczęśliwi i zakompleksieni ludzie. Trochę mi ich szkoda. Robią z siebie pośmiewisko na cały świat. Czasy się trochę zmieniły i fanatycy religijni są postrzegani raczej negatywnie. Reżim także nie kojarzy się zbyt przyjemnie. Radzę wyluzować. Jak historia pokazuje, gorszy sort (w tym przypadku normalni ludzie) potrafi znieść dużo, aby ostatecznie uciąć łeb Hydrze. Do wyborów!

 8. Ustalić datę i godzinę, skrzyknąć się przez internet i zrobić protest przeciwko PiS-gumofilcom!!! My jako naród, jako mieszkańcy Rzeszowa musimy się wreszcie obudzić!!! Czas wziąć sprawy w swoje ręce!!! Odsunąć szkodników Pis-gumofilców od jakiejkolwiek władzy, rozliczyć i surowo ukarać!!! DOŚĆ NISZCZENIA POLSKI!!! Złodzieje – nic wam się onuce NIE NALEŻY!!!

  • Pele! KGB cię szkoliło czy niemieckie media tak ci sprały mózg? Może weź się podpal pod tym pomnikiem w obronie jedynie słusznej komuszej „demokracji” 😉

   • Wolę KGB niż pis-gumofilców… A Tobie kto sprał nie tylko mózg??? Ksiądz proboszcz??? Pupcia boli??? Zły dotyk??? 500+ czy „wyprawka+”??? A może liczysz na darmowe wino mszalne??? Co Ci pomnik przeszkadza??? Dla mnie żywym pomnikiem komuny jest np. Piotrowicz!!! Co o nim powiesz wulkanie inteligencji??? A spalić to sobie możesz kłaczki , wiesz gdzie…

 9. Nazwać to pomnikiem NSZZ Solidarnoóść i dadzą spokój.
  A żołnierz razem z chłopem i robotnikiem, dlatego że w 1980 władza ludowa ręki na rodzący się związek „Solidarność” nie podniosła.
  Nike symbolizuje zryw narodu przeciw totalitaryzmowi i nigdy nie była komunistką, tylko symbolem walki Narodu z uciemiężeniem.
  Na Żoliborzu to powinni rozumieć, bo niedaleko też mają swoją Nike i nikt tam jej nie chce burzyć.
  PS Czy szefem rzeszowskiego IPN jest dalej niejaki Iwaneczko?
  To nazwisko by wiele tłumaczylo

 10. Trzeba na pomniku przymocować jakie gniazdo orła bielika ale innego stworza chronionego to wtedy Greenpeace przykuje się do pomnika jak w Białowieży a wtedy UE zainteresuje się tym łamaniem praworządności w Rzeszowie.

 11. Odsuńmy od władzy pis-gumofilce!!! Kłamców, krętaczy i złodziei!!! Koniec z dyktaturą Kacyka i jego lizusów!!! Jak nie MY to KTO??? Jak nie TERAZ to KIEDY???

 12. Precz z PiS-em!!! Ludzie, skrzyknijmy się choćby przez internet i zróbmy taki protest i bunt, że nawet reżimowa TVP będzie o NAS mówić!!! Nie pozwólmy pis-gumofilcom robić z Rzeszowa swojego folwarku!!!

 13. Jak zaczną go burzyć to każdy rodowity Rzeszowianin powinien tam iść i zamanifestować niczym ekolodzy przykłuwający się do drzew… To jest SYMBOL. Był tam kiedy byłem małym chłopcem, jeździło się obok niego starym jelczem …. A teraz ma zniknąć bo propaguje komunizm ? A co to komu przeszkadza? 🙂 To my Rzeszowienie tutaj mieszkamy a nie jakiś tam Panicz z IPN’u. Jeżeli już miałby zniknąć to powinno o tym zdecydować REFERENDUM . I to mieszkańcy Rzeszowa powinni zdecydować czy chcą żeby pomnik usunęli czy nie. Jeżeli w czyjejś opinii pomnik / miasto propaguje komunizm, to nie musi tutaj wjeżdżać, są obwodnice… Nie podoba się? To niech jadą inną drogą i niech nie zabierają symbolu naszej kochanej stolicy!!!

  • Jeżeli chcą wyburzyć Ten Pomnik to powinni też zlikwidować Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, osiedle Nowa Huta w Krakowie, Teatr Wielki w Łodzi, czy też budynek Ministerstwa Rolnictwa. Co się ograniczać jak wszystko to wszystko.

 14. A czy budynki socrealistyczne (UW, Policja, Sąd Apelacyjny) nie kojarzą się bardziej z ustrojem słusznie minionym niż ten pomnik? Przecież jak się jedzie to widać napis Komitet Wojewódzki PZPR, Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej czy WRN. „O losie pomnika ostatecznie zdecyduje Ewa Leniart” – Jak go będzie rozwalać to tak rykoszetem też swoją siedzibę. A tak przy okazji pomnik 10-ciu rąk też powinien być wyburzony. Ciekawe czy IPN wie dlaczego?

 15. „Pomnik nie gloryfikuje PRL, ma z nim tyle wspólnego, że w czasach komuny był budowany”, twierdzi Wiktoria Helwin, córka Wacława Kozły, żołnierza AK, fotografa, społecznika, który miał być inicjatorem pomnika i członkiem Komitetu Budowy Rzeszowskiego Pomnika. – „Intencją było upamiętnienie 1000-lecia państwa, a że czasy był takie, a nie inne, komuna go sobie przywłaszczyła. Nazwa jest nietrafiona, ale nie zmienia idei budowy. Bryła pomnika to liście laurowe, od strony ulicy mamy figurę Nike wołającą o sprawiedliwość, od strony urzędu wojewódzkiego chłopa, rolnika i żołnierza. Gdzie tu komuna?”, pyta Wiesław Walat, badacz historii Rzeszowa

  • Hortex był modny przez dwa lata 78 – 80, potem stał pusty i nikt tam nie zaglądał.
   Tak jak każda knajpa w każdym mieście po prostu się znudził.

 16. JEBAĆ PiSDZIELCÓW W DUPY PO WSZE CZASY!!!! PRECZ Z KATOLDŻIHADEM I OSZOŁOMSTWEM!!!

  PIS = PRZEPROŚCIE I SPIERDALAJCIE!!!!

 17. Pieprzone oszolomy, falszywi hipokryci. Buczak nigdy nie wygrasz w Rzeszowie. Zachowuja sie jak talibowie, nie obchodzi ich zdanie mieszkańców, a wiekszość chce żeby pomnik zostal.

 18. W sumie to dlaczego tylko pomniki. A dlaczego nie wszystko z lat 1944-1989. Przecież te wszystkie budowle upamiętniają system komunistyczny. IPN trochę za ostrożnie podchodzi do interpretacji tej ustawy antykomunistycznej.

 19. Lider to czasem tego doktoratu nie ma z marksizmu i leninizmu? oni tak tej komuny nienawidzą bo jak inni z nią walczyli to oni bali się nosa z domu wychylić i to ich tak boli.Zburzyc dawny WRN,Nowe Miasto i tysiące innych budowli przecież to wszystko pomniki socjalistycznej chwały.Pierwszy niech młotem uderzy Piotrowicz.Dyktatury zawsze walczyły z historią probując ją falszować i ta historia was oceni.

 20. Koszt wyburzenia: „Padają różne kwoty – od 9 mln do nawet 40 mln zł”

  PYTANIE:

  Co można wybudować za 9 milionów?

  • Zniszczenie wizerunku komuny jest – bezcenne.
   PYTANIE:

   Co można wybudować za 9 milionów?

   ODPOWIEDŹ:
   Niewiele przy obecnej władzy.
   Ostatni przykład remont ROSiR za 17 mln, widziałeś jakie dziadostwo zrobili?

 21. Pomnik przeszkadza w rozbudowie skrzyżowania. To powinien być podstawowy powód jego usunięcia. Ci co się tak o niego troszczą, niech tak nie gębują tylko posprzątają sterty ptasich odchodów nagromadzone pod ICH pomnikiem przez długie lata.

 22. Pomnik przeszkadza bo przypomina im o swoich korzeniach i komuszej mentalności, której jak widać jeszcze trudniej się pozbyć

 23. Pis niech pierwsze usunie komunistyczny beton ze swoich szeregow a pozniej „martwi” sie o pomniki…pierd*** hipokryci!!!

Comments are closed.