0% Normy kręci teledysk w obronie pomnika Walk Rewolucyjnych [FOTO, AUDIO]

30
Reklama

– Ten klip ma uświadomić, że nie ma sensu burzyć, skoro można zmienić coś na tyle w pomniku, aby symbol naszego miasta został – mówi Mateusz “Wujek Mati” Wójcik, lider 0% Normy, który wraz z zespołem i mieszkańcami Rzeszowa w poniedziałek nagrywał pierwsze zdjęcia do klipu “Pomnik”.

 

Po godz. 16:00 przed pomnikiem Walk Rewolucyjnych zrobiło się tłoczno. Dlaczego? Bo budowano mur, który ochroni symbol naszego miasta przed wyburzeniem. Mur był z ludzi, symboliczny, bo chodziło o to, aby pokazać, że są tacy, którzy nie chcą burzyć.

Tych obrońców pomnika skupił rockowy rzeszowski zespół 0% Normy, który o naszym symbolu miasta napisał piosenkę zatytułowaną po prostu “Pomnik” i postanowił, że nagra do niej także teledysk z udziałem mieszkańców Rzeszowa.

Tych na planie klipu w poniedziałek pojawiło się około 20. Zespół grał na schodach i na podeście, a mieszkańcy stawali przed muzykami, aby utworzyć właśnie mur, który ochroni pomnik przed wyburzeniem. Jego usunięcia z przestrzeni publicznej chce Instytut Pamięci Narodowej, bo “symbol Rzeszowa” rzekomo propaguje ustrój totalitarny. 

– Ten klip ma uświadomić, że nie ma sensu burzyć, skoro można zmienić coś na tyle w pomniku, aby symbol naszego miasta został – mówi Mateusz Wójcik, lider 0% Normy.

– Dla nas pomnik nie upamiętnia gorszych czasów, a raczej kojarzy się z miejscem, gdzie jeździliśmy na rolkach, podrywaliśmy dziewczyny. Ci, co tworzyli ustawę w Warszawie [tzw. ustawę dekomunizacyjną – przyp. red.] nie byli w stanie przeanalizować każdego przypadku. Nasz pomnik jest częścią naszego miasta i szkoda go po prostu. Więcej tylko stracimy, burząc go – dodaje.

 

Zdjęcia do klipu “Pomnik” będą kręcone przez dwa dni. Ekipa przewiduje, że zajmie im to łącznie około 8 godzin. Poza pomnikiem, w teledysku zagrają też inne miejsca charakterystyczne dla Rzeszowa, takie jak np. okrągła kładka, czy deptak na ul. 3 Maja, gdzie będziemy widzieć śpiewającego Mateusza.

Teledysk ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu.

Lidera zespołu 0% Normy podczas poniedziałkowych zdjęć do klipu wsparła także mama, która szybko po pracy przybiegła pod pomnik, aby wziąć udział w teledysku.

– Bardzo spodobał mi się pomysł syna. Pomnik to wspomnienia moich lat młodości – mówi Maria Wójcik. – Pomnik nikomu nie przeszkadza. Po co go od razu burzyć? Przecież tak, jak pisze mój syn, można zmienić jego wymowę. Szkoda niszczyć dzieło czyichś rąk – dodaje.

– Bronienie działa sztuki przez inny rodzaj sztuki to dobry pomysł. Nic nie robiąc, nic nie osiągniemy, a każda próba jest zawsze ważna, więc my ją podejmujemy – mówiła z kolei Małgorzata, która wzięła także udział w teledysku. – Takich inicjatyw powinno być więcej – dodała towarzysząca jej Monika.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

30 KOMENTARZE

 1. zbudujmy nowy wyższy smuklejsy pomnik o pięknym wyglądzie a ten przeniesmy do muzeum prl-u. oprócz symboli wojennych można zrobić alternatywny pomnik mógłby nawiazywac do bramy – bramy życia ::):) najwyszy taki w europie lub brama na wschód Europy. byleby nie był kiczowaty. nie mówcie że ten pomnik był tu całe życie bo to nieprawda…………………………wiekszosc czasu w historii miasta nic tu nie było takiego.

 2. Stanowcze NIE NIE NIE dla egzystencji komunistycznego pomnika w Rzeszowie.
  Postawić wieże widokową na panoramę Rzeszowa atrakcją dla mieszkańców i turystów,
  pięknie oświetlaną z którego by słyną Rzeszów w świecie i na pocztówkach.

 3. Super inicjatywa! Gratuluje!
  Mam nadzieję że pomnik przetrwa. Nie niszczmy historii. Taka była i nic juz jej nie zmieni. A pomnik do wyczyszczenia i podświetlenia!

  • Według badań 90% mieszkańców jest za nie burzeniem pomnika. Moim zdaniem ściągnąć żołnierzy, powiększyć herb Rzeszowa i zadbać o ten teren to najlepsza opcja.

 4. % mózgu nakręci teledysk, którego zainteresowanie wzbudziło 20 przechodniów, oraz ok. 20 komentarzy na rz-n. Efekt powalający, wszystko to w miłej gównianej atmosferze. Brawo! Rzeszów potrzebuje takich “artystów”, oraz “obrońców”pomnika.

 5. Bardzo dobrze!! Pozdrawiam zespół, szkoda tylko, że akcja była tak mało rozpropagowana. Jestem z Was dumna Panowie, cała nadzieja w Was!!!

  • Pozdrów i mamę Wój…jak mu tam,cała nadzieja w mamusi że synusia,kapelę reklamuję.00000,Wanda co NIEMCA NIE CHCIAŁA.

   • Faktycznie – Kapela ze wsi Rzeszów. Druga płyta Podkarpacia według plebiscytu publiczności na najlepsza płytę z Podkarpacia 2017 roku z tego co pamietam. A na matkę komuś jechać to już w ogóle poniżej krytyki.

    • Aniu, kto tu komu matkę jedzie,chyba że rz-n,bo i po co mieszał ją do tej propagandy,chyba że sama chciała.Gdzie tu widzisz krytykę,chyba w sobie.A co do płyty nie słuchałem.A Podkarpacie w muzyce to dla mnie KSU i tylko KSU aktualnie.A plebiscyty to wiesz, ale można tylko z tego się pośmiać.

  • Jaki KOD o czym Ty Mówisz człowieku ?. Większość Twoich idoli z PIS jest również za pozostawieniem pomnika tylko tak jak organizatorzy akcji, chcą przemianować pomnik zmienić jego nazwę i znaczenie…
   Ale jak widać nie czytasz ani obwieszczeń swoich idoli ani artykułów dotyczących tej akcji. Wyłącz komputer i Idź obserwować czerwony pasek śmierci na TVP INFO trolu.

 6. Wójcikowi znudziły się jego świecidełka? Chce zostać muzykiem wyklętym? Chłop prowadzi biznes, a nie szanuję własności prywatnej 🙁

Comments are closed.