0% Normy kręci teledysk w obronie pomnika Walk Rewolucyjnych [FOTO, AUDIO]

30
Reklama

– Ten klip ma uświadomić, że nie ma sensu burzyć, skoro można zmienić coś na tyle w pomniku, aby symbol naszego miasta został – mówi Mateusz “Wujek Mati” Wójcik, lider 0% Normy, który wraz z zespołem i mieszkańcami Rzeszowa w poniedziałek nagrywał pierwsze zdjęcia do klipu “Pomnik”.

 

Po godz. 16:00 przed pomnikiem Walk Rewolucyjnych zrobiło się tłoczno. Dlaczego? Bo budowano mur, który ochroni symbol naszego miasta przed wyburzeniem. Mur był z ludzi, symboliczny, bo chodziło o to, aby pokazać, że są tacy, którzy nie chcą burzyć.

Tych obrońców pomnika skupił rockowy rzeszowski zespół 0% Normy, który o naszym symbolu miasta napisał piosenkę zatytułowaną po prostu “Pomnik” i postanowił, że nagra do niej także teledysk z udziałem mieszkańców Rzeszowa.

Tych na planie klipu w poniedziałek pojawiło się około 20. Zespół grał na schodach i na podeście, a mieszkańcy stawali przed muzykami, aby utworzyć właśnie mur, który ochroni pomnik przed wyburzeniem. Jego usunięcia z przestrzeni publicznej chce Instytut Pamięci Narodowej, bo “symbol Rzeszowa” rzekomo propaguje ustrój totalitarny. 

– Ten klip ma uświadomić, że nie ma sensu burzyć, skoro można zmienić coś na tyle w pomniku, aby symbol naszego miasta został – mówi Mateusz Wójcik, lider 0% Normy.

– Dla nas pomnik nie upamiętnia gorszych czasów, a raczej kojarzy się z miejscem, gdzie jeździliśmy na rolkach, podrywaliśmy dziewczyny. Ci, co tworzyli ustawę w Warszawie [tzw. ustawę dekomunizacyjną – przyp. red.] nie byli w stanie przeanalizować każdego przypadku. Nasz pomnik jest częścią naszego miasta i szkoda go po prostu. Więcej tylko stracimy, burząc go – dodaje.

 

Zdjęcia do klipu “Pomnik” będą kręcone przez dwa dni. Ekipa przewiduje, że zajmie im to łącznie około 8 godzin. Poza pomnikiem, w teledysku zagrają też inne miejsca charakterystyczne dla Rzeszowa, takie jak np. okrągła kładka, czy deptak na ul. 3 Maja, gdzie będziemy widzieć śpiewającego Mateusza.

Teledysk ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu.

Lidera zespołu 0% Normy podczas poniedziałkowych zdjęć do klipu wsparła także mama, która szybko po pracy przybiegła pod pomnik, aby wziąć udział w teledysku.

– Bardzo spodobał mi się pomysł syna. Pomnik to wspomnienia moich lat młodości – mówi Maria Wójcik. – Pomnik nikomu nie przeszkadza. Po co go od razu burzyć? Przecież tak, jak pisze mój syn, można zmienić jego wymowę. Szkoda niszczyć dzieło czyichś rąk – dodaje.

– Bronienie działa sztuki przez inny rodzaj sztuki to dobry pomysł. Nic nie robiąc, nic nie osiągniemy, a każda próba jest zawsze ważna, więc my ją podejmujemy – mówiła z kolei Małgorzata, która wzięła także udział w teledysku. – Takich inicjatyw powinno być więcej – dodała towarzysząca jej Monika.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

30 KOMENTARZE

 1. Aniu, kto tu komu matkę jedzie,chyba że rz-n,bo i po co mieszał ją do tej propagandy,chyba że sama chciała.Gdzie tu widzisz krytykę,chyba w sobie.A co do płyty nie słuchałem.A Podkarpacie w muzyce to dla mnie KSU i tylko KSU aktualnie.A plebiscyty to wiesz, ale można tylko z tego się pośmiać.

 2. zbudujmy nowy wyższy smuklejsy pomnik o pięknym wyglądzie a ten przeniesmy do muzeum prl-u. oprócz symboli wojennych można zrobić alternatywny pomnik mógłby nawiazywac do bramy – bramy życia ::):) najwyszy taki w europie lub brama na wschód Europy. byleby nie był kiczowaty. nie mówcie że ten pomnik był tu całe życie bo to nieprawda…………………………wiekszosc czasu w historii miasta nic tu nie było takiego.

 3. Stanowcze NIE NIE NIE dla egzystencji komunistycznego pomnika w Rzeszowie.
  Postawić wieże widokową na panoramę Rzeszowa atrakcją dla mieszkańców i turystów,
  pięknie oświetlaną z którego by słyną Rzeszów w świecie i na pocztówkach.

 4. Super inicjatywa! Gratuluje!
  Mam nadzieję że pomnik przetrwa. Nie niszczmy historii. Taka była i nic juz jej nie zmieni. A pomnik do wyczyszczenia i podświetlenia!

 5. Według badań 90% mieszkańców jest za nie burzeniem pomnika. Moim zdaniem ściągnąć żołnierzy, powiększyć herb Rzeszowa i zadbać o ten teren to najlepsza opcja.

 6. Faktycznie – Kapela ze wsi Rzeszów. Druga płyta Podkarpacia według plebiscytu publiczności na najlepsza płytę z Podkarpacia 2017 roku z tego co pamietam. A na matkę komuś jechać to już w ogóle poniżej krytyki.

 7. % mózgu nakręci teledysk, którego zainteresowanie wzbudziło 20 przechodniów, oraz ok. 20 komentarzy na rz-n. Efekt powalający, wszystko to w miłej gównianej atmosferze. Brawo! Rzeszów potrzebuje takich “artystów”, oraz “obrońców”pomnika.

 8. Pozdrów i mamę Wój…jak mu tam,cała nadzieja w mamusi że synusia,kapelę reklamuję.00000,Wanda co NIEMCA NIE CHCIAŁA.

 9. Jaki KOD o czym Ty Mówisz człowieku ?. Większość Twoich idoli z PIS jest również za pozostawieniem pomnika tylko tak jak organizatorzy akcji, chcą przemianować pomnik zmienić jego nazwę i znaczenie…
  Ale jak widać nie czytasz ani obwieszczeń swoich idoli ani artykułów dotyczących tej akcji. Wyłącz komputer i Idź obserwować czerwony pasek śmierci na TVP INFO trolu.

 10. W takim razie osobiście będę odrąbywał po cegle to żółte straszydło klasztorne, jeśli sukienkowy rafaello zacznie burzyć Wielką.

  PRECZ Z KATOLICKIM DŻIHADEM!!!

 11. Bardzo dobrze!! Pozdrawiam zespół, szkoda tylko, że akcja była tak mało rozpropagowana. Jestem z Was dumna Panowie, cała nadzieja w Was!!!

 12. Nie mam czasu na siedzenie przed kompem. Moja dupa ma się dobrze, nie martw się ;). Gdzie był hejt w mojej wypowiedzi? sprawa jest klarowna, teren ma właściciela, który ma prawo dysponować swoją własnością. Chce zburzyć pomnik, jego sprawa. Osobom postronnych nic do tego. Jeżeli tak Ci się podoba ten pomnik to sobie go kup. Miłego dnia pozdrawiam

 13. Siedź se przy kompie dłub w nosie, nic nie rób i hejtuj dalej, aż ci się odleżyna na dupie zrobi. Nawet nie wiesz o czym piszesz i nie potrafisz się wysłowić.

 14. Wójcikowi znudziły się jego świecidełka? Chce zostać muzykiem wyklętym? Chłop prowadzi biznes, a nie szanuję własności prywatnej 🙁

Comments are closed.