Fot. Materiały artystki. Na zdjęciu Mr. Silla
Reklama

Dwa wyjątkowe koncerty w Rzeszowie, kilka godzin muzyki na żywo, tworzonej przez ważnych artystów z Islandii  – Mr. Silla i Ruxpin. Artyści wystąpią 1 kwietnia w Rzeszowie.

Mr. Silla to jedna z najciekawszych przedstawicielek współczesnej muzyki islandzkiej. Jest perfekcjonistką, która oczarowuje i hipnotyzuje słuchaczy a jej twórczość charakteryzuje ogromny ładunek emocjonalny. Znana jest z takich zespołów jak múm czy Mr. Silla & Mongoose. Śpiewała także na płytach innych artystów, m.in. u Low Roar i Mice Parade. Ma na koncie współpracę z Sóley, Seabear, Sin Fang, Snorri Helgason czy Amiiną. Jest nie tylko wokalistką, ale również multiinstrumentalistką. Gra na mirlitonie, harmonijce ustnej i klawiszowej, ukulele i gitarze basowej. 

Naprawdę nazywa się Sigurlaug Gisladóttir, muzyką interesuje się od dziecka. Solowo zadebiutowała dopiero w 2015 roku albumem zatytułowanym „Mr. Silla”. Płyta zebrała świetne recenzje zarówno w Islandii jak i poza nią.

„To ponętna, seksowna opowieść, wypełniona nocnym elektronicznym brzmieniem i delikatnymi, pieszczotliwymi wokalami. Silla śpiewa w sposób, który sprawia, że jej głos jest jednocześnie eteryczny i mroczny. Używając tak zmysłowych i uwodzicielskich zabiegów wydała islandzki album roku” – tak o Mr. Silla napisał „Iceland Review”.

Artystka zagrała setki koncertów na całym świecie. Magazyn Rolling Stone zaliczył jej występ do dziesiątki najlepszych wydarzeń Iceland Airwaves 2015. Na koncie ma też kilka sesji nagraniowych dla stacji radiowej KEXP. Podczas koncertów towarzyszy jej Tyler Ludwick.

Mr. Silla rzadko bywa w Polsce. Koncert w Rzeszowie to jak na razie jedyny potwierdzony występ artystki w Polsce w tym roku. 

Ruxpin, czyli Jónas Thor Gudmundsson, zadebiutował w 1999 roku epką „Mission”, wydaną dla Thule Records. Jest jedną z ważniejszych postaci na islandzkiej scenie muzyki elektronicznej. Współtworzy fantastyczny projekt Asonat, produkuje także nagrania innych artystów. Kilka lat temu wystąpił w szwedzkim dokumencie „Icelandic Electro Scene 2011”. Jest współzałożycielem znanej islandzkiej wytwórni Raftónar.

„Tajemnicza muzyka oparta na wyrazistych idm-owych beatach, ambientowych teksturach i innych dobrociach elektronicznego inwentarza. Jeżeli ktoś tęskni za Telefon Tel Aviv i Apparatem, powinien niezwłocznie sięgnąć po Ruxpin” – twierdzi serwis Nowa Muzyka.

Ruxpin ma na koncie 8 płyt. Ostatni album zatytułowany „We Become Ravens” ukazał się w ubiegłym roku. To jedna z najciekawszych, elektronicznych płyt ostatnich miesięcy. Wydana nakładem amerykańskiej wytwórni n5MD, jest kontynuacją poprzedniego wydawnictwa – „This Time We Go Together”. To historia dwójki podróżników, którzy odnajdują się i wspólnie podróżują przez życie, odrywając się od swoich korzeni. Głównym motywem jest miłość, która przezwycięża wszystko…

Koncerty Mr. Silla i Ruxpin w Rzeszowie odbędą się 1 kwietnia. Mr. Silla wystąpi w Teatrze Maska przy ul. Mickiewicza 13  o godz. 20:00.  Z kolei Ruxpin zagra w Estrada Caffe (ul. Rynek 26) od godz. 22:00. Na pierwszy koncert bilety są w cenie 10 i 20 zł do nabycia w Estradzie Rzeszowskiej lub na ekobilet.pl.  Z kolei koncert Ruxpin jest bezpłatny. Na oba wydarzenia zapraszają: Estrada Rzeszowska, Polskie Radio Rzeszów, muzykaislandzka.pl.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: