Korowód, „polski Pavarotti”, Czarno-Czarni, warsztaty, pokazy, występy i żołnierska grochówka – tak zapowiada się 15. Święto Paniagi w Rzeszowie.
Święto Paniagi, czyli ulicy 3 Maja, najstarszej ulicy w mieście (dawniej ul. Pańskiej, nazywanej pieszczotliwe przez mieszkańców Paniagą) już piętnasty raz odbędzie się 3 maja. Tegoroczna odsłona imprezy będzie kłaść nacisk na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zgodnie z tradycją całe świętowanie rozpocznie się mszą świętą o godz. 9:30 w kościele farnym z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Przewodniczył będzie jej biskup rzeszowski Jan Wątroba. Następnie sprzed kościoła na rzeszowski Rynek przemaszeruje kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych, by o 11:00 wziąć udział w uroczystościach przy pomniku Tadeusza Kościuszki.
W samo południe, bo o 12:00 rozpocznie się to, na co rzeszowianie czekają najbardziej, czyli Święto Paniagi. Na scenie przy wieży farnej na początek wszystkich powita Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Następnie, już zgodnie z tradycją, zaprezentuje się Orkiestra „Szałamaistek” i Zespoł Mażoretek „Incanto” z Wojewódzkiego Domu Kultury oraz Dziewczęca Orkiestra Dęta z Młodzieżowego Domu Kultury.
Tanecznym krokiem w korowodzie
Po ich popisach czeka na nas kolejny stały punkt Święta Paniagi – taneczny korowód z udziałem 27 grup tanecznych i ponad 370 tancerzy, który skieruje swoje kroki w stronę fontanny multimedialnej, gdzie będzie czekała kolejna scena tzw. taneczna. To właśnie na niej zaprezentują się tancerze w swoich wyjątkowych układach choreograficznych.
Intrygującym puntem występów artystycznych na scenie przy fontannie będzie akrobatyczne show o godz. 18:20.
Jeśli jednak taneczne i akrobatyczne klimaty niekoniecznie wam służą, to koniecznie musicie być w okolicach wieży farnej. Na scenie, oprócz uroczystego otwarcia Święta Paniagi, zaplanowano także popisy wokalistów z Centrum Sztuki Wokalnej w patriotycznym koncercie wokalno-tanecznym „Zakazane piosenki”.
Następnie będzie można zobaczyć pokaz mody z okresu międzywojennego (stroje codzienne i wieczorowe) oraz recital piosenek przedwojennych.
Podglądając w pracy radiowców
Ciekawym widowiskiem będą wybrane piosenki w wykonaniu aktorów Teatru „Maska” ze spektaklu „Akademia Pana Kleksa” oraz koncert przebojów musicalowych w wykonaniu uczniów Akademii Aktorskiej „Artysta”. Na koniec dnia, bo o godz. 18:00, zaprezentuje się zespół Karczmarze.
3 maja warto będzie zajrzeć także do Polskiego Radia Rzeszów (ul. Zamkowa 3). Tam o 12:30 na specjalnej scenie na dziedzińcu czekać będzie spotkanie z Zamkolandią, koncerty wokalno-taneczne w wykonaniu solistów i grupy artystycznej z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pokaz tańca Szkoły Tańca Sportowego „Aksel”, gry planszowe z Podkarpackim Stowarzyszeniem dla Aktywnych Rodziców.
Będą także koncerty gwiazd: o 14:00 wystąpi Bartosz „Bartas” Szymoniak (wokalista zespołu Sztywny Pal Azji), o 15:30 Czarno-Czarni, czyli swingowo-rockowa grupa, której członkowie wywodzą się z zespołów Big Cyc i Bielizna.
Ponadto, w godz. 10:00-17:00 będzie można skorzystać także z dni otwartych Radia i zwiedzić jego wnętrza oraz spotkać się z dziennikarzami, wziąć udział w warsztatach dla dzieci oraz zobaczyć sprzęt radiowy.
Podczas Święta Paniagi będzie można także na jubilatce, czyli ul. 3 Maja, zobaczyć pokazy zabytkowych rowerów, opowieść o historii rowerów w Polsce i na świecie z prezentacją zdjęć, przygotowane przez Lubelskie Towarzystwo Retrocyklistów; paradę uczestników Małej Akademii Teatralnej Teatru Maska w strojach z epoki 20-lecia międzywojennego. zobaczyć bicie okolicznościowych monet miedzianych, upamiętniających Święto Paniagi i 100-lecie odzyskania niepodległości.
Do kina i na policyjnego harleya
Nie zabraknie także m.in. takich atrakcji jak portretowania mieszkańców, pokazów oraz warsztatów wykonywania naczyń glinianych, czy prezentacja atrakcji turystycznych Nyíregyházy – miasta partnerskiego Rzeszowa. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie zaprezentuje patrol konny i policyjny motocykl Harley-Davidson.
Miłośnicy numizmatyki będą mogli także zobaczyć kolekcję ze zbiorów prywatnych. Na 3 maja przed placem PKO BP odbędzie się przedstawienie teatralne „A to Polska właśnie” autorstwa Jerzego Fąfary i wyreżyserowanego przez Grzegorza Styłę. W scenerii dawnej ul. Pańskiej będą także otwarte warsztaty fotograficzne z cyjanotypii.
W kinie Zorza z kolei zobaczymy od godz. 14:00 „Luis i obcy”- animacja, blok polskich filmów animowanych; pokazy interaktywnych robotów edukacyjnych; film „Rzeszowskie Janusze” oraz „Wyklęty”.
Będzie i „Pavarotti”
Ważnymi punktami 15. Święta Paniagi będą spacer „Śladami rzeszowskich Żydów” z prelekcją, upamiętniający postaci wybitnych rzeszowian okresu międzywojennego. Rozpocznie się on o godz. 14:00 przed synagogą.
Z kolei na scenie Rynku o godz. 19:00 odbędzie się koncert „Trzech Polskich Tenorów”. Swoimi bajecznymi głosami będą nas zachwycać fenomenalny Dariusz Stachura, zwany „polskim Pavarottim”, a także Krzysztof Marciniak i Paweł Skałuba z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.
A ci, którzy lubią dobrze zjeść dostaną porządną zupę żołnierską, czyli grochówkę. Wielki gar zupy będzie czekał na skrzyżowaniu alei Lubomirskich i ul. Zamkowej przy Radiu Rzeszów.
W godz. 10:00-18:00 odbędzie się także największy Rzeszowski Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych.
Święto Paniagi zostało wpisane do rządowego programu „Niepodległa” i jako jedno z ponad 300 wydarzeń z całej Polski widnieje w kalendarzu oficjalnych obchodów 100. odzyskania przez Polskę niepodległości.
15. ŚWIĘTO PANIAGI – PROGRAM
9:30 – msza święta w kościele farnym.
11:00 – uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku
SCENA PRZY KOŚCIELE FARNYM (prowadzenie: Janusz Majkut):
12:00 – 12:10 – oficjalne rozpoczęcie 15. Święta Paniagi
12:10 – 12:20 – występ Orkiestry Szałamaistek i Zespołu Mażoretek „Incanto” Dziewczęcej Orkiestry Dętej.
12:20 – POLONEZ – korowód taneczny na Paniadze
12:30 – 13:30 – „Zakazane piosenki” – patriotyczny koncert wokalno – taneczny w wykonaniu artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pod kierunkiem Anny Czenczek
13:35 – 14:20 – pokaz mody z okresu międzywojennego (stroje codzienne i wieczorowe) oraz recital piosenek przedwojennych
14:30 – 15:25 – występ wokalistów z Rzeszowskiego Domu Kultury
15:30 – 15:50 – „Akademia Pana Kleksa” – wybrane piosenki w wykonaniu aktorów Teatru „Maska”
16:05 – 17:05 – koncert przebojów musicalowych w wykonaniu uczniów Akademii Aktorskiej „Artysta”
17:10 – 17:55 – pokaz mody z okresu międzywojennego (stroje codzienne i wieczorowe) recital piosenek przedwojennych
18:00 – 19:00 – Koncert zespołu KARCZMARZE
19:00 – zakończenie
Scena Taneczna przy fontannie multimedialnej (prowadzenie: Michał Samborski)
– 12:30 – powitanie publiczności
– 12:35 – występ Dziewczęcej Orkiestry Dętej
– 12:40 – występ Orkiestry Szałamaistek i Zespołu Mażoretek INCANTO
– 12:45 – Młodzieżowy Dom Kultury prezentuje: Dziecięcy Zespół Artystyczny UŚMIECH, Zespół Tańca Ludowego RZESZOWIANKA
– 13:00 – Szkoła Tańca N Rzeszów
– 13:15 – Balet z Nyíregyházy RE-FLEX
– 13:40 – Rzeszowski Dom Kultury prezentuje: SCENA TAŃCA ALIPSI, KLAPS, ART DANCE, Zespół Pieśni i Tańca KARPATY
14:00 – Zespół Taneczny TAKA PAKA
14:15 – Studio Baletowe Leili Arifuliny
14:35 – Zespół Taneczny TAKA PAKA
14:50 – Zespół Taneczny TEMPO TWIST
15:05 – Zespół Taneczny TAKA PAKA
15:20 – Zespół Taneczny TEMPO TWIST
15.35 – Zespół Taneczny TAKA PAKA
15:50 – Balet z Nyíregyházy RE-FLEX
16:15 – Sensual Latin Dance
16:25 – Akademia Tańca Jazzowego „Sensdance”
16:30 – Wojewódzki Dom Kultury prezentuje: Zespół Pieśni i Tańca BANDOSKA
16:40 – Sensual Latin Dance
16:45 – Akademia Tańca Jazzowego „Sensdance”
16:50 – Akademia Tańca Orientalnego BhavRati
17:00 – Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej POŁONINY
17:20 – Szkoła Tańca STREET LIFE prezentuje: Street Dance Mini, Street Dance Kids, Jazz Młodsi, Street Maniax, Ppap Crew, Kipi Zajawa , Riders Crew
17:50 – Taneczny Klub Sportowy GASIEK
18:20 – pokaz grupy z Klubu Akrobatyki Sportowej z Rzeszowa
18:40 – Szkoła Tańca Sportowego AKSEL
19:10 – zakończenie
SCENA NA DZIEDZIŃCU RADIA RZESZÓW – Dzień Otwarty
13:00 – koncert wokalno-taneczny w wykonaniu Solistów i Grupy Artystycznej z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek – laureaci festiwali piosenki
w kraju i za granicą oraz programów telewizyjnych; pokaz tańca Szkoły Tańca Sportowego „AKSEL”; gry planszowe z Podkarpackim Stowarzyszeniem dla Aktywnych Rodziców
PREZENTACJE WEWNĄTRZ BUDYNKÓW:
Radio Rzeszów, ul. Zamkowa 3 (gmach i dziedziniec)
– Dzień Otwarty Radia Rzeszów (10.00-17.00) – zwiedzanie Radia, spotkania z dziennikarzami, warsztaty dla dzieci, wystawa sprzętu radiowego, fotobudka, występy artystów
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Jana III Sobieskiego 18 (10:00 – 17:00)
– Projekcje filmu „Rzeszowskie Janusze” (Fundacja Rzeszowska).
Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy (9.00 – 17.00)
– wystawa stała wzbogacona o nowe eksponaty;
– ekspozycja czasowa „Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków” – przedmioty z życia codziennego ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, – Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz prywatnych kolekcji Marii Wieczorek, Mariusza Kmity oraz osób prywatnych;
– pokaz znanych polskich dobranocek prezentowany w sali projekcyjnej muzeum (ul. Mickiewicza 13);
– stoisko Muzeum Dobranocek w wirydarzu Muzeum Okręgowego przy ul. 3 Maja 19.
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (11.00 – 18.00)
– wernisaż wystawy ze zbiorów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa „W międzywojennym Rzeszowie”, autorstwa rodziny Edwarda Janusza (godz. 14.00). Termin ekspozycji wystawy: 3 – 31 maja 2018 r.
Galeria R_Z, ul. 3 Maja 16 (10.00 – 18.00)
– Wystawa „Za – tor”
Atelier Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24 (12.00 – 17.00)
– wystawy stałe: „Retrospekcja Rzeszowska w rozszerzonej rzeczywistości”;
– wystawy czasowe: -„Fotografia natychmiastowa” (czynna do 18 maja 2018 r.), „Historia zaklęta w aparacie fotograficznym” (czynna do 11 maja 2018 r.), „Dawne zakłady fotograficzne w Rzeszowie” – wystawa portretów dawnych rzeszowian i winiet rzeszowskich zakładów fotograficznych (czynna do 11 maja 2018 r.).
I LO, ul. 3 Maja 15 (12.00 – 18.00)
– wystawa historyczna poświęcona jubileuszowi odzyskania niepodległości przez Polskę;
– informacja o jubileuszu szkoły;
– promocja szkoły, prezentacja wydarzeń z życia szkoły, sylwetki sławnych absolwentów.
MUZEUM OKRĘGOWE, ul. 3 Maja 19 (12.00 – 18.00)
– wystawy czasowe: „Historie klockami budowane II”, „Jacek Malczewski malarz poezji – poeta malarstwa’;
– wystawy stałe: „Żołnierz polski 1914 – 1945. Kolekcja Jana Partyki”, „Galeria Malarstwa Polskiego”, „Odkopana przeszłość – pradzieje Polski południowo- wschodniej”;
– Elegancka Niepodległa – prezentacja akcesoriów damskiej mody z dwudziestolecia międzywojennego;
– warsztaty i gry dla dzieci;
– kiermasz książek muzealnych;
– spotkania autorskie z rzeszowskimi pisarzami, kiermasz książki, opowieści o dawnym Rzeszowie. Prowadzenie – Jerzy Fąfara
– prezentacja Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie;
– stoisko informacyjno-promocyjne Wojewódzkiej Komendy Policji w Rzeszowie, gdzie m.in. można się zapoznać z mapami zagrożeń oraz zasadami doboru do służby w policji.
KINO ZORZA, ul. 3 Maja 28 (14.00 – 21.00)
– 14:00 – „Luis i obcy”- animacja;
– 15:30 – blok polskich filmów animowanych;
– 15:00 – 17.00 pokazy interaktywnych robotów edukacyjnych;
– 16: 00 – projekcja filmu „Rzeszowskie Janusze”;
– 21: 00 – projekcja filmu „Wyklęty” na otwarcie Kina Letniego.
KSIĘGARNIA EPOKA, ul. 3 Maja 2 (10.00 – 17.00) – 170 lat rzeszowskiego księgarstwa. Spotkania i niespodzianki dla czytelników.
PREZENTACJE PLENEROWE (12.00 – 18.00):
Fosa zamku Lubomirskich
– pokazy snycerstwa i metaloplastyki w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie; ekspozycja „Herb Polski – zmiany na przestrzeni wieków”. Płaskorzeźby w metalu kolorowym autorstwa Stefana Miłosia;
– Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów – pokaz władania lancą i szablą; koń rekrucki – trening władania bronią dla mieszkańców;
– animacje dla dzieci, m.in. o tematyce niepodległościowej (flagi, kotyliony, warsztaty plastyczne) – Fundacja Animacji Społecznej;
– „Ludzka katapulta”.
ULICA 3 MAJA
– pokazy zabytkowych rowerów, opowieść o historii rowerów w Polsce i na świecie z prezentacją zdjęć, przygotowane przez Lubelskie Towarzystwo Retrocyklistów;
– bicie okolicznościowych monet miedzianych, upamiętniających Święto Paniagi i 100-lecie odzyskania niepodległości;
– numizmatyka – prezentacja kolekcji ze zbiorów prywatnych
– przedstawienie teatralne: „A to Polska właśnie”; autor Jerzy Fąfara, reżyseria Grzegorz Styła (plac przed PKO BP)
– cyjanoportrety – otwarte warsztaty fotograficzne z cyjanotypii w scenerii ulicy 3 Maja (Fundacja Aparat Caffe);
– wystawa plenerowa ze zbiorów Fotografii Miasta Rzeszowa ukazująca mieszkańców i ulice powojennego miasta oraz początki motoryzacji i lotnictwa w Rzeszowie (ul. 3 Maja 9). Termin ekspozycji wystaw: 26 kwietnia– 19 czerwca 2018 r.;
– BWA – wystawa plakatów oraz bezpłatne archiwalne wydawnictwa BWA
– cykl rysunkowy „Portrety” – mieszkańcy Rzeszowa portretowani przez młodzież Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie;
– „Podkarpacka Historia” – prezentacja periodyku zajmującego się historią terenów Polski południowo – wschodniej;
– pokaz oraz warsztaty wykonywania naczyń glinianych na żywo – Warsztat Garncarski Rodziny Plizgów z Medyni Głogowskiej;
– prezentacja atrakcji turystycznych Nyíregyházy – miasta partnerskiego Rzeszowa;
– prezentacja patrolu konnego i motocykla policyjnego Harley-Davidson przygotowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie.
joanna.goscinska@rzeszow-news.pl