Zdjęcie: Pixabay

Rzeszowscy młodzi lekarze popierają swoich kolegów, którzy od 2 października prowadzą głodówkę w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Pikieta poparcia odbędzie się w sobotę 14 października w Rzeszowie. 

Pikieta poparcia dla Ogólnopolskiego Strajku Lekarzy Rezydentów odbędzie się w Rzeszowie przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego (al. Cieplińskiego). Początek o godz. 12:00.

– Pikieta ma na celu zwrócenie uwagi na drastyczne niedofinansowanie służby zdrowia w Polsce a także w regionie podkarpackim, braku głębokich reform i rosnących problemów w placówkach służby zdrowia, które dotykają zarówno młodych lekarzy jaki i przede wszystkim pacjentów – tłumaczy Krzysztof Kiper, członek komitetu organizacyjnego sobotniej pikiety. 

Organizatorzy zapraszają wszystkich specjalistów, rezydentów, stażystów, studentów wszystkich kierunków medycznych, a także pacjentów i rodziny oraz każdą osobę, której zależy na poprawie warunków w placówkach służby zdrowia.

– Zdrowie to jedna z najcenniejszych rzeczy, które posiadamy, a walka o prawidłowo działającą ochronę zdrowia, to część jego profilaktyki – dodaje Krzysztof Kiper.

Około 20 młodych lekarzy (rezydentów) 2 października w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie rozpoczęło głodówkę. Protestują przeciwko niedostatecznym nakładom na ochronę zdrowia i niskim pensjom wszystkich medyków.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Młodzi lekarze domagają się, aby do 2021 – 2022 r. wydatki na służbę zdrowia wzrosły do 6,8 proc. PKB. Tymczasem przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia ustawa zakłada, że będą one rosły wolniej, do 6 proc. w 2025 roku.

W środę z protestującymi spotkała się premier RP Beata Szydło. Na czas rozmów, rezydenci przerwali głodówkę. Ale spotkanie z szefową polskiego rządu nie przyniosło efektu. Młodzi lekarze wznowili głodowy protest.

Rezydenci to młodzi lekarze, którzy są w trakcie robienia specjalizacji. Wynagrodzenie otrzymują z Ministerstwa Zdrowia. Miesięczne wynagrodzenie rezydentów wynosi nieco ponad 2 tys. zł na rękę. 

Zdjęcie: Materiały organizartorów
Zdjęcie: Materiały organizartorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama