Rozdano największy budżet obywatelski w historii Rzeszowa i największy – w przeliczeniu na głowę mieszkańca miasta – w całej Polsce w tym roku. Różnica wielkości, w stosunku do „najbiedniejszego” budżetu obywatelskiego w kraju, to ponad 56 proc.!
Rzeszów z największym budżetem w Polsce
Stolica Podkarpacia zostawiła w tyle takie potęgi jak Kraków czy Warszawa w kwestii wysokości budżetu obywatelskiego. W tym roku kwota tego budżetu w różnych miastach wojewódzkich – w przeliczeniu na głowę mieszkańca – wynosi średnio 56,4 złotych.
W tym roku w Rzeszowie ogółem było do podziału 16 mln zł. Zwiększenie budżetu to istotna zmiana. Ale ważniejsze było to, że każde z rzeszowskich osiedli otrzymało pulę środków do wydania na swoim terenie.
– Mieszkańcy osiedla, swoimi głosami, wskażą, które zadanie ich zdaniem jest najważniejsze i najpilniejsze do realizacji – tłumaczył Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
127 projektów
Najwięcej pomysłów dopuszczono do głosowania w kategorii budowa, modernizacja, remont infrastruktury osiedlowej (62). Następna kategoria to przedsięwzięcia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym (56). Na trzecim miejscu znalazły się wnioski dotyczące inwestycji w budowę, modernizację lub remont infrastruktury miejskiej (9).
– Budżet obywatelski to jedno z najlepszych narzędzi do współzarządzania miastem, do zbudowania społeczeństwa obywatelskiego – mówił wczoraj Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas gali z okazji ogłoszenia wyników głosowania na projekty dopuszczone do finansowania. – Budżet zaczynaliśmy skromnie, od 5 mln zł. Doskonalimy to narzędzie, żeby robić coraz bardziej potrzebne rzeczy w naszym mieście – podsumował prezydent Rzeszowa.
Projekty, które wygrały w głosowaniu
Wszystkie wyniki w postaci pliku .pdf
Kliknij: ZADANIA PRZYJĘTE DO REALIZACJI W RAMACH RBO NA2025 ROK
(red)