Już 115 kierowców straciło na Podkarpaciu prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Tylko wczoraj z prawem jazdy pożegnało się 19 osób.

Zaostrzone kary za brawurę na drodze obowiązują od 18 maja br. Od tamtej pory każdego dnia policjanci zatrzymują prawa jazdy każdemu, kto w obszarze zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h.

Zatrzymane prawo jazdy trafia do starosty, który je wydał. Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu uprawnień na 3 miesiące.

– Warto przypomnieć, że zatrzymanie prawa jazdy jest dodatkową sankcją (oprócz mandatu karnego w kwocie 400-500 zł i 10 punktów karnych) za to wykroczenie – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Od 18 maja na Podkarpaciu policjanci zatrzymali prawo jazdy już 115 kierowcom, który przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

Surowsze kary

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowcy, którym zatrzymano prawo jazdy na trzy miesiące, zostaną ponownie złapani na kierowaniu autem, 3-miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy.

Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść za kółko, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

Na 3 miesiące stracą prawo jazdy również kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób.

W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata.

Więcej o nowych przepisach TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama