Zdjęcie: arch. WSPiA

Ponad 4 tys. studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, w tym ponad tysiąc nowo przyjętych rozpoczęło Nowy Rok Akademicki 2024/2025. Najstarsza uczelnia niepubliczna na Podkarpaciu zainaugurowała już 30. rok akademicki.

W roku akademickim 2024/2025 WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa będzie kształcić studentów na sześciu kierunkach studiów: administracji, bezpieczeństwie wewnętrznym, kryminologii, prawie, zarządzeniu oraz nowym kierunku transport-spedycja-logistyka. Wśród nowoprzyjętych osób są zarówno studenci studiów stacjonarnych, niestacjonarnych, jak i studiów podyplomowych oraz słuchacze Seminarium Doktoranckiego z zakresu prawa.

Inauguracja roku akademickiego jest nie tylko symbolicznym początkiem kolejnych miesięcy nauki i pracy dydaktycznej, ale także okazją do refleksji nad historią i dorobkiem uczelni. Tegoroczna inauguracja była szczególnie wyjątkowa, gdyż zapowiada obchody jubileuszu 30-lecia istnienia WSPiA, która była prekursorem wśród niepublicznych instytucji edukacyjnych w południowo-wschodniej Polsce.

Najważniejszy dzień w uczelni

Na wstępie prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA, podkreślił znaczenie tego wydarzenia. – Dzisiejsza uroczysta inauguracja otwiera kolejny rok akademicki 2024/2025 w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Należy jednak podkreślić, że jest to wyjątkowa, bo już trzydziesta Inauguracja. W 2025 roku będziemy obchodzić jubileusz powstania pierwszej niepublicznej uczelni nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce południowo-wschodniej – mówił prof. Jerzy Posłuszny.

Zdjęcie: arch. WSPiA

– W roku akademickim 2024/2025 naukę w WSPiA rozpoczyna ponad 4 tys. studentów, zaś w czasie tegorocznej rekrutacji przyjęliśmy ponad tysiąc studentów. Jest to wynik lepszy niż w ubiegłym roku, a zatem nasza uczelnia cieszy się wśród młodzieży, zarówno maturalnej, jak i tej pracującej, niesłabnącą popularnością – podkreślał Rektor WSPiA.

Musimy się zmieniać, aby nadążać za młodzieżą

W minionym roku akademickim uczelnia wprowadziła m.in. Nowy Model Kształcenia. W pierwszym etapie wprowadzono edukator – dydaktycznego asystenta studenta. W kolejnym etapie zaliczanie obowiązkowego materiału w trybie SBS. Trzeci etap poświęcony był wprowadzaniu nowych praktycznych form zajęć dydaktycznych.

– Do planów studiów na wszystkich kierunkach wprowadziliśmy jako zajęcia podstawowe (obok wykładów i ćwiczeń) – warsztaty dydaktyczne, pracownie praktyczne i kliniki dydaktyczne. Ostatnim elementem będącym swoistą klamrą spinającą cały model jest System Punktowy, który objął najważniejsze przedmioty na wszystkich kierunkach studiów – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.

Studenci i Absolwenci WSPiA

Podczas uroczystości głos zabrali także studenci i absolwenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Głos w imieniu studentów zabrał Jakub Skiba, Przewodniczący Parlamentu Studenckiego WSPiA.

– To jest wasz czas. Pamiętajcie, że studiowanie wymaga determinacji, cierpliwości i odwagi. Potraktujcie ten etap swojego życia jako lekcję, która pomoże wam łatwiej kierować swoim losem i osiągać najlepsze wyniki. Postępujcie mądrze, a nawet jeśli popełnicie błędy, wyciągajcie z nich właściwe wnioski – mówił do nowych studentów Jakub Skiba.

Zdjęcie: arch. WSPiA

Ślubowanie nowych studentów

Jak co roku podczas inauguracji roku akademickiego w WSPiA ślubowanie złożyli studenci rozpoczynających naukę na studiach I i II stopnia, na kierunku „administracja”, „bezpieczeństwo wewnętrzne”, „kryminologia”, „zarządzanie” „transport-spedycja-logistyka” oraz jednolitych studiach magisterskich na kierunku „prawo”. W tym momencie oficjalnie zostali przyjęci do społeczności akademickiej WSPiA.

Pierwsza prawnicza promocja habilitacyjna, nagrody i wyróżnienia

Podczas 30. Inauguracji Roku Akademickiego odbyła się także uroczysta promocja habilitacyjna dr hab. Anny Świerczewskiej-Gąsiorowskiej, pełniącej funkcję Prorektora oraz Dziekana Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jest to pierwszy stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki prawne nadany przez WSPiA.

Zdjęcie: arch. WSPiA

Uroczysta inauguracja była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom WSPiA. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul odznaczyła brązowym Krzyżem Zasługi księdza prof. Marka Storego.

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: prof. Tomasz Bąk oraz prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymali: dr Przemysław Niemczuk oraz dr Bartłomiej Kowalski. Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczona została: mgr Kinga Tronina-Rak.

Jak co roku podczas Inauguracji w WSPiA ogłoszona została lista najlepszych absolwentów uczelni. Nagrodę im. Profesora Marcina Jełowickiego dla najlepszego absolwenta studiów na kierunku „administracja” otrzymała Bernadeta Nowak. Najlepszy absolwent studiów na kierunku: „bezpieczeństwo wewnętrzne” to Weronika Wójcik; „prawo” Aleksandra Stysło; „zarządzanie” to Tomasz Zduński.

W XXIV konkursie na najlepsze prace dyplomowe WSPiA w kategorii prac licencjackich I miejsce zajęła Klaudia Opałacz, absolwentka kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, II miejsce zajęła Weronika Wójcik, absolwentka kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, a III miejsce zajął Tomasz Zduński, absolwent kierunku Zarządzanie.

W kategorii prac magisterskich najlepszy był Artur Szarek, absolwent kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, II miejsce zajął Maciej Filipek, absolwent kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, a III miejsce otrzymała Anna Skop, absolwentka kierunku Administracja.

Uroczystość zakończył „Wykład Inauguracyjny”. W tym roku wygłosi go wykładowca WSPiA prof. dr hab. Ewa Guzik-Makaruk. Tematem wykładu były „Prawnokarne i kryminologiczne aspekty transplantacji narządów w Polsce”.

Na zakończenie uroczystej Inauguracji prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA ogłosił „Rok akademicki 2024/2025 uważam za otwarty, quod felix, faustum fortunatumque sit”.

(oprac. red)

Reklama