Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

W środę wieczorem (2 czerwca) został poświęcony pomnik Jana Pawła II w Parku Papieskim w Rzeszowie.

Uroczystość odbyła się w 30. rocznicę pobytu Jana Pawła II w stolicy Podkarpacia i zarazem 30. rocznicę konsekracji Katedry Rzeszowskiej, gdzie o 18:00 odprawiono mszę świętą, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W poświęceniu pomnika wzięli udział m.in. Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, oraz Tadeusz Ferenc, były prezydent Rzeszowa. 

Pomnik Jana Pawła II w Parku Papieskim jest już od października ub. r. Pandemia uniemożliwiała organizowanie uroczystości odsłonięcia monumentu. Powstał on z inicjatywy stowarzyszenia Lumen et spes. Papież ma 2,8 m wysokości i jest uwieczniony w pozycji siedzącej – jedną rękę unosi w geście błogosławieństwa, w drugiej trzyma Pismo Święte.

Tron, na którym siedzi Jan Paweł II, ma 1,6 m wysokości. Postać papieża odlano z brązu.  Całość przyozdobiono pnączem 100 róż z listkami wykonanymi ze stali w kolorze grafitowym. Miasto Rzeszów zapłaciło 150 tys. zł za odlew z gipsu postaci papieża oraz 218 tys. zł za wykonanie i montaż pomnika. Autorem monumentu jest Eliasz Dyrow. 

Pomnik jest w centralnej części Parku Papieskiego, w miejscu obelisku Jana Pawła II, który został zdemontowany. Jest szóstym monumentem upamiętniającym Jana Pawła II w Rzeszowie.

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama