Konferencje naukowe, wystawy, spektakle, spotkania z aktorami i reżyserami będą towarzyszyły czwartej edycji festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor” w Rzeszowie.
[Not a valid template]
Festiwal, poświęconego trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu, odbędzie się w dniach 21-24 września.
W programie przewidziane są konferencje naukowe, wystawy, spektakle oraz spotkania z aktorami i reżyserami.
W pierwszym dniu festiwalu w Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim odbędzie się otwarcie wyjątkowej wystawy rysunków Jerzego Gurawskiego pt. „Im memoriam Tadeuszowi Kantorowi – Jerzy Gurawski. Rysunki architekta z Teatru Laboratorium”.
Dzień później we foyer Teatru Maska w Rzeszowie swoje prace zaprezentuje Roman Siwulak, artysta-malarz, aktor Teatru Cricot 2.
Do południa w Teatrze Przedmieście odbędą się prelekcje wybitnych teatrologów, specjalistów, którzy od lat zajmują się życiem i twórczością trzech magów teatru, m.in. Zbigniew Osiński, Agnieszka Kołodziej-Adamczuk, Agnieszka Koecher-Hensel, Małgorzata Dziewulska, Nina Kiraly, Miron Pukan i inni.
Historie ludzi, którzy wyszli z szafy
Gośćmi specjalnymi tegorocznych „Źródeł Pamięci” będą Studium Teatralne z Warszawy, które zaprezentuje spektakl „Król Kier znów na wylocie” na podstawie książki Hanny Krall oraz lubelski neTTheatre z premierową „Kryjówką” w reżyserii Pawła Passiniego.
„Kryjówka” to historia osobista, spektakl, który podróżuje, pracownia pamięci, spotkanie. Aby ujawnić kryjówkę, należy do niej wejść, do wewnątrz, i wtedy znajdujemy się blisko. A z nami plątanina włóczki oraz Irena Solska, wielka polska aktorka ukrywająca małe żydowskie dziewczyny.
Aniela Anyżko – ciemnowłosa jasnowidząca; Apolonia – Zosia, która przykładając język do oszronionej ściany piekarni, by wreszcie na nim, już odmrożonym i spuchniętym poczuć choć przez chwilę smak chleba, jeszcze nie wie, że po latach będzie oprowadzać hollywoodzkiego reżysera po trasie swojej ucieczki z getta;
I mały powstaniec, albo granatowy policjant, albo poeta, albo dziad. Zaczynasz ciągnąć za sznurek i wszystko się odsłania: antypomnik, teatrzyk, widoczek. I historie tych, którzy jednak wyszli z szafy.
Nie ma tam miejsca na Boga
Głównym wątkiem spektaklu „Król Kier znów na wylocie” jest historia młodej Żydówki, która w trakcie II wojny światowej po ucieczce z getta udaje Polkę i Niemkę, by w ten sposób odnaleźć swojego męża i wyciągnąć go z obozu koncentracyjnego.
Jej miłość staje się wstrząsającym „sposobem” na przetrwanie. Koleje życia bohaterki to historia jej „nie-obecności”, „nie-istnienia”, to los, w którym przestaje być ważne, kim ona sama jest. Liczy się tylko ten, komu pragnie pomóc i w tym celu gotowa jest zrobić wszystko. Wydaje się, że przestaje obowiązywać ją moralność, że nie ma tam miejsca na Boga, że w obliczu sytuacji przerastających ludzką wyobraźnię, konwencjonalne wartości stają się czymś abstrakcyjnym.
Swoje spektakle pokażą również teatry rzeszowskie. Będzie można obejrzeć premierowy spektakl Teatru Maska „Białe małżeństwo”, a także najnowszą propozycję Teatru Przedmieście „Ja jestem…”.
PROGRAM FESTIWALU
21 września (niedziela)
– 14:00 – Wycieczka do Wielopola Skrzyńskiego, zwiedzane Muzeum Tadeusza Kantora, oprowadzanie: Izabela Róg- Jabłońska (transport o 14.00 spod Teatru „Maska”, rezerwacja: 17 852 06 14, ilość miejsc ograniczona)
Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu – Muzeum Tadeusza Kantora:
– 17:00 – otwarcie wystawy „In memoriam Tadeuszowi Kantorowi – Jerzy Gurawski. Rysunki architekta z Teatru Laboratorium”
– 18:00 – prelekcje: Jerzy Gurawski, Zbigniew Osiński, Agnieszka Adamczuk -Kołodziej
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4:
– 21:00 – Teatr Przedmieście „Ja jestem…”
22 września (poniedziałek)
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4:
– 10:00 – prelekcje: Agnieszka Koecher-Hensel, Agnieszka Adamczuk-Kołodziej, Małgorzata Dziewulska; prowadzenie: Anna Jamrozek-Sowa
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13:
– 18:00 – otwarcie wystawy Romana Siwulaka ”Pomiędzy obrazem a …” (foyer)
– 19:00 – studium Teatralne „Król Kier znowu na wylocie” na podstawie książki Hanny Krall (duża scena)
– 21:00 – spotkanie z Piotrem Borowskim i aktorami Studium Teatralnego, prowadzenie: Łukasz Drewniak
23 września (wtorek)
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4:
– 10:00 – prelekcje: Miron Pukan, Nina Kiraly, Roman Siwulak; prowadzenie: Anna Jamrozek – Sowa
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13:
– 19:00 – neTTheatre „Kryjówka” (duża scena)
– 21:00 – spotkanie z Pawłem Passinim i aktorami neTTheatre, prowadzenie: Łukasz Drewniak
24 września (środa)
Studio koncertowe Radia Rzeszów, ul. Zamkowa 3
– 10:00 – dyskusja panelowa z udziałem gości festiwalu, artystów oraz studentów teatrologii UJ, prowadzenie: Adam Głaczyński
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13:
– 19:00 -Teatr Maska „Białe małżeństwo” (premiera – duża scena), zakończenie festiwalu
redakcja@rzeszow-news.pl