Rzeszowska „Solidarność” zaprasza mieszkańców na obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Stan wojenny ogłoszony 13 grudnia 1981 roku zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie. Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku.
Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego organizuje rzeszowska „Solidarność”. W środę, o godz. 9:00, zostaną złożone kwiaty pod obeliskiem Adama Matuszczaka przy siedzibie „S”.
O 12:00 w kościele farnym zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po mszy jej uczestnicy złożą wieńce i kwiaty pod krzyżem misyjnym oraz zapalą znicze.
Zapal światło wolności
Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zachęca mieszkańców Rzeszowa i całego Podkarpacia, by w środę włączyli się do akcji „Światła wolności” i tego dnia o godz. 19:30 zapalili świeczkę w oknie. Można również zapalić wirtualną świecę na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.
Kampania „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II.
Także w środę, IPN zaprasza na otwarcie wystawy eksponatów filatelistycznych dotyczących cenzury korespondencji w okresie stanu wojennego. Prezentowane zbiory pochodzą z kolekcji dr. inż. Adama Masłonia z Politechniki Rzeszowskiej, który opowie o swoich zbiorach i będzie kuratorem wystawy.
Wystawa zostanie otwarta w siedzibie rzeszowskiego IPN przy ul. Słowackiego 18, o godz. 12:00. Wystawa będzie można zwiedzać do 5 stycznia 2024 r., od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30-15:30.
(pol)
redakcja@rzeszow-news.pl