Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Alessandro Carbonare

Kurtyna w górę! Nowy sezon artystyczny rozpocznie się z włoskim temperamentem – zapowiada Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie. 

W piątek (22 września) o godz. 19:00 rusza w filharmonii 69. sezon artystyczny.

Rozpocznie się od Uwertury pochodzącej z uwielbianej przez publiczność opery komicznej – „Cyrulik Sewilski” (1816) Rossiniego (1792-1868). Pełno w niej słynnych muzycznych tematów urzekających radością, lekkością i wdziękiem.

Nazwisko Carl Maria von Weber (1786-1826), jednego z pierwszych romantyków, także kojarzy się z operą. W Filharmonii Podkarpackiej usłyszycie Koncert na klarnet i orkiestrę f- moll (1811), napisany jeszcze przed pionierskim „Wolnym strzelcem” (1821) Webera.

Klarnet był ulubionym instrumentem niemieckiego kompozytora – często powierzał mu Weber „role solowe” w swoich operach, jemu także poświęcił mistrzowski Kwintet klarnetowy (1815).

Koncert na klarnet f- moll powstał z inspiracji niemieckiego wirtuoza Heinricha Baermanna (1784 – 1847) i do dzisiaj chętnie sięgają po niego koncertujący klarneciści, bo jest to utwór niezwykle atrakcyjny pokazujący wszystkie możliwości brzmieniowe klarnetu.

Na klarnecie zagra Alessandro Carbonare z Włoch, który przez 15 lat mieszkał w Paryżu, gdzie był pierwszym klarnecistą w Orchestre National de France. Artysta wygrał wiele konkursów: Genewa 1990, Praga 1991, Toulon 1991, ARD Monachium 1991 i 1992. 

Drugą część wieczoru otworzą cztery przejmujące dźwięki – to bez wątpienia najsłynniejszy motyw w dziejach muzyki, który pochodzi z V Symfonii c –moll (1808) Ludwika van Beethovena (1770-1827). Wiekopomne dzieło pisał kompozytor, kiedy tracił słuch. 

„Niewiele brakowało, a skończyłbym z życiem – pisał w testamencie heligenstadzkim.

Idea „Cierpienie, walka, zwycięstwo” przewija się we wszystkich częściach – w Andante o marszowym charakterze, dynamicznym Scherzu oraz w triumfalnym Finale, który wybrzmiewa w optymistycznym C – dur.

Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej dyrygował będzie Hiszpan, David Giménez – prowadził najznakomitsze orkiestry i solistów w salach Royal Albert Hall, Filharmonia Berlińska, Suntory Hall w Tokio oraz w nowojorskich Carnegie Hall i Avery Fisher Hall.

W trakcie swojej kariery Giménez dyrygował takimi zespołami, jak Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, londyńska Philharmonia Orchestra, Orkiestra Filharmonii Monachijskiej, Orchestre de Paris i Orkiestra Filarmonica della Scala.

Bilety na piątkowy koncert kosztują: 30 i 40 zł. 

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu David Giménez

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama