Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

O godzinie „W” zawyją syreny, pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej odbędzie się uroczysty Apel Poległych, msza święta, a także warsztaty edukacyjne – tak Rzeszów 1 sierpnia uczci 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, hitlerowcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.

W tym roku mija 75. rocznica tych tragicznych wydarzeń. Rzeszów także uczci powstańców. W czwartek 1 sierpnia o godzinie „W” na minutę zawyją  syreny i miasto zatrzyma się w zadumie. Z apelem do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy Placu Armii Krajowej odbędzie się uroczysty Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. O godz. 18:00 zostanie odprawiona msza święta w kościele Świętego Krzyża w intencji poległych i pomordowanych uczestników Powstania Warszawskiego oraz ludności cywilnej Warszawy. 

Ponadto, 1 sierpnia rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na warsztaty
edukacyjne poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego. W programie konkurs historyczny z nagrodami, warsztaty plastyczne, prezentacja gier wydanych przez IPN
Wszystkie zajęcia odbędą się w budynku IPN przy ul. Szopena 23 w godz. 10:30-14:00. Warsztaty są dla dzieci i młodzieży od 7. roku życia.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Będziemy podkreślać rolę dzieci i młodzieży, jaką odegrały w walce z okupantem. Część z nich była przeszkolona w Szarych Szeregach lub konspiracyjnych podchorążówkach, ale większość z nich zdobywała doświadczenie na warszawskich ulicach jako łącznicy, przewodnicy po kanałach, niszczyli butelkami z benzyną niemieckie czołgi, a starsi z bronią w ręku pełnili służbę liniową na barykadach. Za Warszawę walczyły również młode kobiety jako sanitariuszki i łączniczki, stanowiły 20 procent uczestników powstania – przypomina IPN.

Do udziału w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszają  żołnierze Armii Krajowej wraz z księdzem duszpasterzem Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK,
prezydent Rzeszowa, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, dowódca 3.
Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i dyrektor IPN w Rzeszowie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama