We wtorek, 1 sierpnia, w Rzeszowie odbędą się uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Do udziałów w obchodach zachęcają: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki, IPN, dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich – uroczystości przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu „Rzeszów”.
Początek o godz. 17:00, w symboliczną godzinę „W”. W programie: syrena alarmowa, podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu, przemówienia, apel poległych, składanie wieńców i wiązanek kwiatów oraz odegranie Pieśni Reprezentacyjnej WP.
Posterunki honorowe będą wystawione o 16:40. O godz. 18:00 w kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.
Zryw zakończony klęską
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską.
W powstaniu zginęło ok. 18 tys. powstańców, hitlerowcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez hitlerowców.
Jak pisał po wojnie Jan Nowak-Jeziorański, uczestnik niepodległościowego zrywu, walka nie była daremna, a powstanie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina”.
„W swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS” – pisał „kurier z Warszawy”.
Warsztaty edukacyjne
IPN zaprasza też na warsztaty poświęcone tematyce powstania warszawskiego. Zajęcia odbędą się 1 sierpnia w sali konferencyjnej przy ul. Szopena 23, w godzinach 11:00-14:00. Zajęcia są bezpłatne. Zapisy pod numerem: 17 86 06 054, decyduje kolejność zgłoszeń.
W programie:
– 11:00-12:00 – wykład Kubuś – opowieść o powstańczym samochodzie pancernym
– 12:15-13:00 – konkurs plastyczny z nagrodami
– 13:00-13:30 – konkurs historyczny z nagrodami
– 13:30-14:00 – prezentacja gier edukacyjnych wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl