Zdjęcie: Paweł Florczak / Materiały prasowe

Organizatorzy 8. Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie zdradzają kolejne gwiazdy muzyczne. Na scenie wystąpi także Marika. 

Kilka dni temu organizatorzy FPM podali pierwsze gwiazdy: Pablopavo i Mikromusic. Teraz podali kolejną – to Marika, niegdyś okrzyknięta „królową polskiego dancehall”. To bez wątpienia jedna z najciekawszych postaci polskiej sceny muzyki niezależnej. 

Marika, czyli Marta Kosakowska, przygodę z muzyką rozpoczęła w 2002 roku w ramach reggae’owo-dancehallowego kolektywu Bass Medium Trinity. Oficjalnie zadebiutowała dwa lata później albumem „Mówisz i masz”. W 2005 r. Marika wzięła udział w głośnym projekcie teatralno-musicalowym „12 ławek”, zrealizowanym przez gdyński Teatr Muzyczny.

Ukoronowaniem przygody Mariki z jamajskimi brzmieniami był album „Plenty” – wyczekiwany solowy debiut wokalistki – wydany w 2008 r. przez EMI. To z niego pochodzi m.in. singiel „Moje serce” – do dziś najlepiej rozpoznawalny utwór z bogatego repertuaru Mariki.

W 2010 roku na rynek trafił dwupłytowy album „So Put Your Shoes On/Off” (czyli wersja premierowa i remiksy), gdzie Marika coraz odważniej odchodziła od stricte jamajskich brzmień na rzecz bardziej funkujących, neo-soulowych, elektronicznych czy nawet free-jazzowych kompozycji. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Pod koniec 2012 roku – nakładem Karrot Kommando – ukazał się nagrany we współpracy z big-bandem Spokoarmia album „Momenty”. Marika brała udział także w nagraniu płyty „Panny wyklęte” z 2013 roku. Jej ostatni album „Marta Kosakowska” to nowy rozdział w karierze artystki, związany ze zmianą stylistyki na elektroniczny pop. 

Marika zagrała koncerty m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, w Indiach, Szanghaju i Ankarze. Dzieliła scenę ze światowymi gwiazdami – m.in. Erykah Badu, Macy Gray. Zdobywała nominacje do Fryderyków i SuperJedynek, współpracowała m.in. z Pablopavo, De Mono, Sokołem, Abradabem, Numer Razem, Maleo Reggae Rockers, EastWest Rockers.

8. Festiwal Przestrzeni Miejskiej, na którym wystąpi Marika, odbędzie się w dniach 7-8 czerwca br. na parkingu przy hali Podpromie. Marika wystąpi w drugi dzień festiwalu. Wstęp bezpłatny. 

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama