– Kardynalny błąd nowicjusza – tak się tłumaczy Robert Homicki, rzeszowski radny Nowoczesnej, który walczył o finansowanie in vitro z budżetu Rzeszowa. Gdy przyszedł czas głosowania, Homicki… nie wziął w nim udziału.
Tego żaden rzeszowski radny we wtorek się nie spodziewał. Właśnie tego dnia podczas sesji w ratuszu miała zapaść decyzja, czy rzeszowski samorząd w latach 2017-2019 będzie finansował in vitro i wyłoży na realizację programu 1,8 mln zł.
O in vitro z budżetu Rzeszowa walczyła podkarpacka Nowoczesna. Do boju o przeforsowanie projektu w Radzie Miasta Rzeszowa wysłała swojego jedynego przedstawiciela 48-letniego Roberta Homickiego, który w grudniu ub. r. przeszedł z Platformy Obywatelskiej do partii Ryszarda Petru.
Homicki w polityce nie jest nowicjuszem, był pierwszym szefem rzeszowskiej PO, ale w radzie miasta jest po raz pierwszy. To on razem z dwom radnymi proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa – Wiesławem Bużem i Sławomirem Gołąbem – byli inicjatorami wprowadzenia finansowania in vitro z budżetu Rzeszowa.
Atak na PO
Cała trójka razem jeszcze z liderem podkarpackiej Nowoczesnej Mirosławem Nowakiem od kilku miesięcy występowała na konferencjach, tłumacząc, dlaczego to jest tak ważny program dla tych par, które nie mogą mieć dzieci, a in vitro jest dla nich ostatnią deską ratunku.
Szanse na przeforsowanie projektu były marne, o czym zdawali sobie sprawę inicjatorzy. Ale nikt nie przewidział tego, co się wydarzy na wtorkowej sesji. Projekt w ogóle nie znalazł się w porządku obrad na wniosek klubu PiS. Poparło ich trzech radnych Rozwoju Rzeszowa i dwójka radnych PO. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
W ekspresowym tempie podkarpacka Nowoczesna wydała oświadczenie, w którym lider partii Mirosław Nowak decyzję rady nazwał „tchórzostwem”. Zaatakował także radnych PO za to, że „zamiast stanąć po stronie praw rzeszowskich rodzin, woleli zachowawczo stworzyć w tej sprawie koalicję z radnymi Prawa i Sprawiedliwości”.
Sam Homicki na gorąco mówił nam, że podczas głosowania „ideologia i dyspozycje polityczne wygrały ze zdrowym rozsądkiem”.
Będą konsekwencje?
Tymczasem po naszym pierwszym tekście i oświadczeniu Nowoczesnej rozdzwoniły się do nas telefony, żebyśmy dokładnie sprawdzili, kto jak głosował w sprawie zdjęcia sprawy in vitro z porządku obrad sesji. Przeglądamy, kto był za in vitro.
Co się okazało? Robert Homicki… w ogóle nie wziął udziału w głosowaniu. – W tym świetle, oświadczenie Nowoczesnej jest totalną hipokryzją. Atakują innych, a radny tego ugrupowania nie głosował. Jak się mówi o jakimś projekcie, to trzeba go bronić – mówił nam jeden z rzeszowskich radnych.
Homicki w trakcie naszej pierwszej rozmowy nic nam nie wspomniał, że choć brał udział w sesji, to w głosowaniu na temat in vitro nie uczestniczył.
Zaskoczenia nie krył Mirosław Nowak. – Nie mogę się z nim [Homickim – red.] skontaktować. Jeżeli to prawda, wyciągnę konsekwencje – zapowiedział lider podkarpackiej Nowoczesnej.
Błąd nowicjusza
Dzwonimy ponownie do Roberta Homickiego. Przyznaje, że nie brał udziału w głosowaniu. – Popełniłem głupi, kardynalny błąd nowicjusza – mówi nam Homicki.
Twierdzi, że właśnie w trakcie głosowania nad in vitro dostał „bardzo ważny telefon służbowy” i musiał wyjść z sali. To wtedy radni zdecydowali, że na sesji nie będą się zajmowali in vitro. Homickiego przy tym nie było.
– Mogę przeprosić swoich kolegów i tych wszystkich, którzy czują się zawiedzeni. Na pewno taka sytuacja więcej się nie powtórzy. Wyciągnę mądre i sensowne wnioski. W radzie jestem nowicjuszem, „uczę” się jej. Popełniłem błąd. Wyrażam skruchę. Ale swojego stanowiska w sprawie in vitro nie zmienię – mówi Robert Homicki.
– Mirosław Nowak, szef pana partii, zapowiedział, że wyciągnie za to konsekwencje… – mówimy.
– Zabrzmiało groźnie. Muszę z nim porozmawiać – odpowiada Homicki.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.




![Zaginął 30-letni mieszkaniec Rzeszowa. Jego telefon milczy, trop urywa się w Hiszpanii [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zaginiony-nikodem-kobylarz4-218x150.jpg)

![Pożar karczmy w Kraczkowej. Ogień znów uderzył w znane miejsce przy trasie Rzeszów – Łańcut [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/pozar-karczma-pod-strzecha-osp-218x150.jpg)






![Rzeszów centrum odbudowy Ukrainy? Kluczowa konferencja przyciągnie światowych liderów i biznes [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/fijolek-konrad-rzeszow-218x150.jpg)

![Inżynieryjny majstersztyk na Podkarpaciu. Imponujący zbiornik retencyjny przy trasie S19 [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/s19-babica-jawornik-zbiornik-retencyjny3-218x150.jpg)



![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)






![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)


![W hołdzie nauczycielce z Rzeszowa. Wyjątkowa ławeczka w Ogrodach Bernardyńskich [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/aaaaaa-218x150.jpg)
![Ogólnopolska parada „Turki 2026” na Podkarpaciu. Impreza przyciągnęła tłumy [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/turki55-218x150.jpg)
![Partyzanci znalezieni w podkarpackim lesie doczekają się pochówku. Zginęli z rąk Niemców [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/szczatki-partyzantow5-218x150.jpg)


![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)










![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-324x235.jpg)
![Inżynieryjny majstersztyk na Podkarpaciu. Imponujący zbiornik retencyjny przy trasie S19 [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/s19-babica-jawornik-zbiornik-retencyjny3-324x235.jpg)