Rzeszowska Akademia Inspiracji to innowacyjny projekt edukacyjny realizowany dla dzieci i młodzieży szkolnej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Obecnie uruchamiana jest kolejna edycja RAI, a zajęcia będą bezpłatne.
RAI trwa nieprzerwanie od 2014 roku. Cel? Przede wszystkim wieloaspektowa pomoc dzieciom i młodzieży na wszystkich poziomach edukacji. Wspieranie rozwoju ich najistotniejszych kompetencji, dzięki którym odkrywają swoje pasje, rozwijają kreatywność, uczą się podejmować decyzje, logicznie i analitycznie myśleć, ale także działać w zespole.
Obecna edycja RAI otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”. Dzięki temu dzieci i młodzież z województwa podkarpackiego już 25 lutego br. rozpoczną bezpłatne zajęcia w ramach VI edycji Rzeszowskiej Akademii Inspiracji.
Honorowym patronat nad RAI objął prezydenta Rzeszowa. – Otworzyliśmy rekrutację na wszystkie programy. O przyjęciu będzie decydowała kolejność zgłoszeń – wyjaśnia Monika Lewicka-Bułatek z biura prasowego WSIiZ i koordynator organizacyjny RAI.

W tej edycji zajęcia odbędą się w pięciu głównych programach wprowadzających zarówno dzieci jak i młodzież we współczesny świat. Dwa z nich skierowane są do najmłodszych uczestników: „W kreatywnym świecie” (dla dzieci od 6 lat do I klasy szkoły podstawowej) oraz „Zostań obywatelem świata” (II-III klasa szkoły podstawowej).
Dla starszych dzieci będą „Odkryj świat nauki” (IV-VI klasa szkoły podstawowej) oraz dla młodzieży „Nastolatek w dzisiejszym świecie” (gimnazjum) i „Liczby rządzą światem” (liceum/technikum – do 16 lat). Dodatkowo dla każdej z grup przewidziano także cztery godziny zajęć z dietetyki oraz taka sama ilość z ratownictwa medycznego. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej, w małych grupach (maksymalnie 16 osób).
– Każdy program to 30 godzin realizowanych w sobotnie przedpołudnia (9:25 -12:40) od lutego do czerwca br. Programy zostały opracowane przez ekspertów – praktyków, wykładowców, psychologów, nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem. Spotkania będą odbywać się w budynku głównym WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2 oraz w Kielnarowej, gdzie zapewniony jest bezpłatny transport – mówi Natalia Białek, dyrektor RAI.
Szczegółowy opis poszczególnych programów, trenerów oraz aktualny harmonogram można znaleźć na stronie internetowej: www.rai.rzeszow.pl

(ak)
redakcja@rzeszow-news.pl




![Trzy ciężarówki zderzyły się na DK 73. To cud, że obyło się bez ofiar [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadki-powiat-jasielski0-218x150.jpg)
![“Najtwardsi Strażacy” Polski wyłonieni w Rzeszowie. Dwa dni walki i ogromne emocje [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/najtwardszy-strazak-urzad-marszalkowski-11-218x150.jpg)

![Eksplozja i ogień o poranku. Hulajnoga elektryczna powodem groźnego pożaru w Rzeszowie [ZDJĘCIA, FILM] twardowskiego hulajnoga pożar](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/twardowskiego-218x150.png)
![Gwałtowna nawałnica. Zerwany dach, ewakuacja i burza… w komentarzach mieszkańców [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/stalowa-wola-skutki-nawalnicy-01-1-218x150.jpeg)
![Piekło w zakładzie przetwórstwa drewna. Całonocna bitwa strażaków z żywiołem [ZDJĘCIA] dankros pożar zaklików](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedziela-zaklikow-05-218x150.jpeg)







![Nowy dworzec PKP na Podkarpaciu. Budowa za 15 milionów złotych [WIZUALIZACJE] nowy dworzec pkp w mielcu](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/dworzec-kolejowy-mielec-Bok-1-dzien-218x150.jpg)



![Wypadek w Rzeszowie. Nie żyje motocyklista, ulica Sikorskiego częściowo zablokowana [ZDJĘCIA, WIDEO] wypadek-motocyklista-rzeszow-sikorskiego](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadek-smiertelny-motocyklista-rzeszow-05-e1783172418108-218x150.jpeg)












![Ruiny Zamku Sobień znów zachwycają. Historyczna perła Bieszczadów otwarta po renowacji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zamek-sobien-otwarcie-218x150.jpg)

![Dwa kolejne kąpieliska otwarte na Podkarpaciu. Jedno z nich to absolutna nowość [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/kapielisko-gniewczyna-lancucka0-218x150.jpg)



![Gigant Qatar Airways wylądował w Jasionce. Boeing 777-200 z imponującym ładunkiem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/qatar-airways-rzeszow-jasionka-boeing0-218x150.jpg)



