Na 9 skrzyżowaniach w Rzeszowie zostaną zamontowane kamery do wykrywania kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Powstanie też system priorytetu przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych.
W Rzeszowie jest zarejestrowanych ok. 120 tys. samochodów, a każdego dnia wjeżdża kolejnych 130 tys. Duży ruch wiąże się też z tym, że kierowcy łamią przepisy o ruchu drogowym, m.in. przejeżdżając skrzyżowania na czerwonym świetle.
Ratusz, mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, postanowił zainstalować system kamer “o charakterze represyjnym” wobec kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.
– System będzie rejestrował i identyfikował pojazdy wjeżdżające na skrzyżowanie po zmianie fazy sygnalizatora na czerwoną oraz sporządzał wniosek do ukarania w postaci dokumentacji z zaistniałego wykroczenia – zapowiadają rzeszowscy drogowcy.
Gdzie będą kamery?
Przejazd na czerwonym świetle będzie rejestrowany jako sekwencja zdjęć, a identyfikacja pojazdu obywać się będzie na podstawie automatycznego odczytu tablic rejestracyjnych ze zdjęć, wykonanych przez kamerę ANPR.
– System informatyczny przypisuje każdemu pojazdowi czytelny numer rejestracyjny oraz sygnaturę czasową – określa ona jednoznacznie moment wjazdu pojazdu na skrzyżowanie i stanowi dowód ewentualnego wykroczenia – tłumaczą drogowcy.
Kamery mają być batem na kierowców, którym wydaje się, że jak przejadą na czerwonym świetle, to mogą spać spokojnie. Wezwanie do zapłacenia mandatu dostaną do domu w późniejszym czasie. Dowody na popełnienie wykroczenia przez kierowców będą przechowywane w Centrum Systemu Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym przez 30 dni. Wgląd do systemu będzie miała także Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.
Kamery zostaną zamontowane na 9 rzeszowskich skrzyżowaniach: al. Piłsudskiego – al. Cieplińskiego, ul. Lubelska – ul. Maczka, ul. Lubelska – ul. Trembeckiego, ul. Krakowska – ul. Okulickiego, al. Niepodległości – al. Armii Krajowej, ul. Lisa – Kuli – ul. Jagiellońska, al. Powstańców Warszawy – ul. Hetmańska, al. Powstańców Warszawy – ul. Kwiatkowskiego oraz al. Piłsudskiego – ul. Targowa.
Priorytet dla służb
Oprócz wspomnianych kamer, na 67 skrzyżowaniach w Rzeszowie ma także funkcjonować podsystem priorytetu przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych. Specjalne czujniki zareagują na przejazd, m.in. policyjnych radiowozów, samochodów straży pożarnej, czy karetek pogotowia.
Zbliżając się do skrzyżowania, z automatu czerwone światło zmieni im się na zielone. Ma to pomóc w szybszym dotarciu np. na miejsce wypadku, czy kolizji. Ten podsystem ma również być dla przejazdów VIP-ów, uczestników dużych imprez sportowych, czy świąt państwowych.
Miasto za nowy system monitoringu skrzyżowań i podsystem priorytetów przejazdu zapłaci 5,6 mln zł. Co najmniej połowa tej kwoty ma zostać pokryta przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Całość ma być gotowa w przyszłym roku.
(jg)
redakcja@rzeszow-news.pl
![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-218x150.jpg)



![Pijani rodzice za kierownicą na Podkarpaciu. W autach wieźli małe dzieci [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pijani-rodzice-kierowcy-218x150.jpg)


![Młoda sarenka wpadła do głębokiej pułapki. Odkryta studzienka czekała na ofiarę [ZDJĘCIA] sarenka w studni](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/sarenk-05-e1781550382248-218x150.jpg)

![Kolizja na autostradzie. Dostawczak próbował “wylecieć” wyjściem ewakuacyjnym z A4 [ZDJĘCIA] dostawczak kolizja a4](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zderzenie-z-barierami-02-e1781289140225-218x150.jpg)




![Burza wokół konsolidacji szpitala w Mielcu z USK w Rzeszowie. Radni zamknęli się przed protestującymi [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-mielec2-218x150.jpg)
![Wielofunkcyjny kompleks sportowy przy ul. Wyspiańskiego ukończony [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/vvvv-218x150.jpg)

![Mieszkańcy Rzeszowa mają dość. Po latach obietnic wyszli na tory i żądają bezpiecznego przejścia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/tory-zawiszy-rzeszow5-218x150.jpg)



![Gumowe ronda w Rzeszowie już działają. Czy eksperyment za 40 tysięcy sprawdza się? [FILM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/gumowa-ronda-rzeszow-pierwsz-test-poniedzialek-01-218x150.jpg)
![II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zlot-autobusow-rzeszow2026-5-218x150.jpg)








![“Elektronik” w Rzeszowie zyskuje potężnego partnera. Współpraca otworzy uczniom drzwi do kariery [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/elektronik-rzeszow-umowa0-218x150.jpg)
![Pięści i kopnięcia w ruch. Sukces studentki WSPiA w kickboxingu. Złoty medal! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nowy-projekt-2-218x150.jpg)

![Szkoła w Rzeszowie za 20 milionów gotowa. Teraz czas na odbiór inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szkola-Podstawowa21Rzeszow-2-218x150.jpg)
![Letni sezon nad wodą na Podkarpaciu wystartował. Trzy kąpieliska w regionie już są otwarte [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zwirownia-rzeszow1-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)




![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-100x70.jpg)


![Wielofunkcyjny kompleks sportowy przy ul. Wyspiańskiego ukończony [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/vvvv-324x235.jpg)