Jest jednak takie miejsce w Rzeszowie, w którym w podróż do dalekich Indii można się wybrać prosto z ulicy, a dokładniej z ulicy Mickiewicza. Tam w kamienicy nr 19 mieści się restauracja Indyjska Hindi, oferująca szybkie kulinarne podróże w świat indyjskich smaków i aromatów, a po części też w świat pięknej bogatej kultury tego dalekiego kraju.

 

Wydarzenie: Letnie spotkanie z Indiami

Już 7 sierpnia 2021 restauracja organizuje wydarzenie, które ma na celu przybliżenie Indii mieszkańcom Rzeszowa. Impreza „Letnie spotkanie z Indiami” rozpocznie się o godzinie 17:00 w ogródku kawiarni Niezła Sztuka, z którym Hindi współpracuje.

Ta kulturalna podróż po Indiach zahaczać będzie o takie sfery jak taniec, tradycyjna ayurwedyjska medycyna, kuchnia oraz podróże o których opowie Pani Kasia Chaja, globtroterka i fascynatka kulturą Indii z bogatym doświadczeniem podróżniczym.

Jej relacja z podróży zatytułowana „Indie brama do poznania siebie”, może dać odpowiedź czy i my odnaleźlibyśmy się w Indiach oraz czego ten niezwykły kraj może nas nauczyć.

 

Podróż na wyciągnięcie ręki  

W Restauracji Indyjskiej Hindi podróż kulinarną rozpocząć można codziennie już od godziny 10:00, a w soboty i niedzielę od 11:00.

To, że przenosimy się z Rzeszowa do Indii widać już przy samym wejściu, nad którym wywieszone zostały flagi: Polski, Indii i Nepalu. Przy wejściu wita nas również ojciec indyjskiej demokracji sam Mahatma Gandhi oraz Ghanesa czuwający nad dobrą pracą indyjskich kucharzy. Lokal pełen jest indyjskich symboli i zdjęć z Indii również tych, które zostawili w nim sami goście.

Po przekroczeniu progu wyczuć można niespotykany w innych restauracjach aromat. To unoszący się w powietrzu zapach kurkumy, kardamonu i curry. Aż chce się czegoś spróbować. A to już niedługo, bo kolejnym przestankiem w podróży jest karta dań. Jakby ktoś szukał, to w karcie dań nie ma nic polskiego. Szeroki wybór dań często zaskakuje zwłaszcza nowych gości, ale takie są właśnie Indie.

Wielki kraj z wieloma różnymi rejonami, gdzie je się różnorodnie oraz gdzie niejedno może nas zaskoczyć i karta to doskonale odzwierciedla.  Najbardziej popularne dania to Chicken Tikka Masala i Butter Chicken, Curry czy Kadai, ale ciekawostką jest, że w karcie znalazł się kącik Azjatycki z uwielbianym przez gości Thai Curry czy makaronem w chińskim stylu Noodle. Oczywiście w karcie znaleźć można również tradycyjne przekąski indyjskie, desery czy pozycję obowiązkową w każdej indyjskiej restauracji napoje jogurtowe lassi, choć plotka mówi, że to właśnie w Hindi Mango lassi jest najlepsze w tej części Polski.

W razie problemu z wyborem, kelnerzy zawsze postarają się pomóc i doradzić, co również bardzo cenią sobie goście restauracji. Po samym złożeniu zamówienia zaczyna się magia…

 Magia na dużym ogniu

Jak często zaznacza właściciel restauracji, w Indiach jest zupełnie inna od naszej technologia gotowania, która wymaga skupienia i intuicji. Niesamowicie istotnym elementem jest kolejność i moment dodawania produktów i przypraw, bo np. dodając chili zbyt wcześnie, utracimy 90 procent jej wartości smakowej. Natomiast zmiana kolejności powoduje, że danie ma zupełnie inny smak.

Ponadto wszystkie potrawy przygotowywane są na świeżo, na osobnej patelni na dużym ogniu. W Europie stawia się garnek z wodą na gazie i wrzuca produkty do gotującej wody. Tam na ogniu stawia się pustą patelnię i ją rozgrzewa, a dopiero potem wrzuca produkty spożywcze – wyjaśnia właściciel restauracji Hindi – To właśnie esencja kuchni indyjskiej. Każde danie świeże i na dużym ogniu.

Również jak każda restauracji indyjska, Hindi posiada swój gliniany piec Tandoor który jest sercem restauracji. To z niego wychodzą soczyście przyrządzone mięsa i chrupiące tradycyjne indyjskie chleby naan które wypiekane są dopiero po złożeniu zamówienia. Planując wizytę koniecznie spróbujcie. 

Wege zanim to było modne

W menu indyjskim dużą rolę odgrywają potrawy wegetariańskie. W Indiach, ze względów kulturowych i religijnych, nie jada się wołowiny ani wieprzowiny, a w wielu rodzinach w ogóle nie jada się mięsa innych zwierząt.

Hindusi opanowali bilansowanie diety wegetariańskiej zanim w Europie było to modne, więc zawsze warto coś od nich podpatrzeć lub z czystej ciekawości spróbować, a takie dania jak Channa Masala, Bombay Aloo, Dal czy Baigan Bhartha przekonają niejednego fana mięsa, że wege nie znaczy nudno.

Nie tylko „Na ostro”

Kuchnia indyjska często przywołuje na myśl dania bardzo ostre. W karcie o ostrości informuje skala wyrażona w papryczkach. Polacy wbrew pozorom bardzo polubili ostre smaki i często proszą o wyostrzenie jakiegoś dania nawet poza skalą. W Hindi zapewniają jednak, że każde danie są w stanie wyostrzyć nawet po podaniu.

Ale co z tymi którzy za pikantnym nie przepadają? Dla nich również znajdą się pozycje delikatne, bo kuchnia indyjska to również dużo słodycz i delikatności dlatego jest czego próbować. O samą jakość produktów oraz przygotowywane według indyjskich tradycji dbają kucharze Z Indii oraz Nepalu skąd m.in. pochodzi szef Kuchni Giri Raj Gautam który swe doświadczenie zdobywał przez wiele lat restauracjach w Indiach jak i w Europie, a wiele przepisów nauczył się po prostu w domu.

Podróży trwaj

Restauracja rozpoczęła już piąty rok swojej podróży z rzeszowianami i ma już liczne grono fanów. Jak wspomina właściciel: – Oczywiście jak zawsze zdarzały się słabsze momenty, ale te już dawno mamy je za sobą i wiemy, jak ważny jest teraz każdy dzień i każdy z naszych gości, którzy wreszcie mogą do nas wrócić.

Przez cały okres lockdownu działaliśmy w dostawach i z odbiorem na miejscu i dzisiaj chcemy bardzo podziękować wszystkim zamawiającym w tym okresie, jak i wspierającym nas w każdy inny sposób. To było trudne doświadczenie, ale dzięki pomocy nasza podróż kulinarna może trwać. Dziękujemy i zapraszamy.

#WracamyDoHindi

Na powrót po lockdownie Restauracja Hindi przygotowała specjalną fotozabawę w której można zgarnąć super prezenty: 100 zł, 300 zł i więcej.

Co trzeba zrobić?

– Podczas wizyty w HINDI Zróbcie fajne zdjęcie z naszej restauracji (możecie być́ Wy, restauracja czy też nasze pyszności).

– Udostępnijcie je jako post na Waszym Facebooku/Instagramie i oznaczcie dodając #WracamyDoHindi oraz #hindirestauracja a w komentarzu napiszcie krótko, dlaczego lubicie do nas wracać́.

– Jeśli jeszcze tego nie robiliście podzielcie się o nas opinią w Google lub na Facebooku.

Każdy udostepniający skorzystać́ może ze specjalnej zniżki -25% na całą kartę̨ menu w każdy piątek od godziny 19:00.

Raz w miesiącu wybierzemy jedno najciekawsze zdjęcie, które wygra voucher na 100 zł. A to które będzie miało najwięcej polubień, licząc zarówno te na Instagramie jak i Facebooku, dostanie od nas 300 zł na spotkanie ze znajomymi.

Warto wracać do tego co dobre 🙂

#WracamyDoHindi

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama