Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Gdy Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, dowiedział się w listopadzie z mediów, że jego pracownicy chcą wprowadzić płatne parkingi przy nowym targowisku – podarł projekt uchwały. Teraz pomysł ponownie wrócił na sesję Rady Miasta.

Przed listopadową sesją Rady Miasta pojawił się projekt uchwały, który zakładał wprowadzenie płatnej strefy parkowania przy nowym targowisku przy ul. gen. Dworaka. Gdy Tadeusz Ferenc dowiedział się z mediów o tym pomyśle, natychmiast projekt uchwały podarł.

Gdy wówczas pytaliśmy, jak to się stało, że prezydent podpisał coś, o czym nie wiedział, miejscy urzędnicy tłumaczyli się tym, że Ferenc podpisuje codziennie tak dużo dokumentów, że nie jest w stanie wszystkie czytać, a projekt uchwały nie był z nim wówczas konsultowany.

Od tego czasu minęły raptem dwa miesiące i w lutowym porządku obrad Rady Miasta Rzeszowa znów pojawił się identyczny projekt uchwały, z którego dowiadujemy się, że miasto chce prowadzić płatną strefę parkowania przy nowym targowisku.

W lakonicznym uzasadnieniu uchwały, podpisanej m.in. przez samego Tadeusza Ferenca, Andrzeja Gutkowskiego, zastępcę prezydenta oraz Jerzego Tabina, dyrektora Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów, czytamy, że „w związku z uruchomieniem nowego miejskiego placu targowego (…) istnieje konieczność ustanowienia płatnych niestrzeżonych miejsc postojowych (samochodowych) dla pojazdów samochodowych przy tym placu”.

– Projekt uchwały został przygotowany na wniosek kupców, którzy uważają, że dzięki wprowadzeniu płatnej strefy parkowania przy targowisku zwiększy się rotacja samochodów, a tym samym liczba klientów – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Jeśli chodzi o zasady opłat te się nie zmieniły. Pierwszy parking, czyli ten, gdzie w niedziele handlują też tzw. kupcy przyjezdni, ma być czynny od poniedziałku do soboty w godzinach funkcjonowania targowiska, przy czym od poniedziałku do piątku parking miał być bezpłatny.

W sobotę za każdą rozpoczętą godzinę parkowania trzeba będzie zapłacić: 2,5 zł – (samochody osobowe), 5 zł (samochody osobowy z przyczepą oraz samochody ciężarowe do masy całkowitej 3,5 t) 7,50 zł (samochody ciężarowe do masy całkowitej 3,5 t z przyczepą oraz autobusy i samochody ciężarowe powyżej 3,5 t).

Pierwszy parking w niedzielę będzie nieczynny, ponieważ w tym dniu na jego terenie handel będą prowadzić tzw. kupcy jednodniowi. W związku z tym, drugi parking (na drugiej nitce Wisłokostrady) będzie czynny tylko w niedzielę oraz w dniach nasilonego handlu jak np. przed Wszystkimi Świętymi, Wielkanocą, czy przed Świętami Bożego Narodzenia.

Planowane opłaty za parkowanie miały być podobne do tych, które miasto chciało wprowadzić na pierwszym parkingu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama