Zdjęcie: ABW
Reklama

Dwójkę prezesów dwóch krakowskich spółek budowlanych zatrzymali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Rzeszowie.

Zatrzymani to Przemysław W. i Aneta L. Oboje stoją na czele krakowskich firm tzw. znikających podatników. Są one zamieszane w proceder wyłudzania podatku VAT przy fikcyjnej sprzedaży asfaltów i mas bitumicznych. Śledztwo rzeszowskiej ABW w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. Prowadzone jest ono od 2017 roku. 

Przemysław W. i Aneta L. są pierwszym osobami zatrzymanymi do postępowania. – Przedstawiono im zarzuty m.in. oszustwa oraz wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę – poinformowała ABW.

– Spółki podejrzanych wykazywały nabycie towarów od firm zagranicznych. W rzeczywistości transakcje nie miały miejsca – mówi Hanna Biernat-Łożańska, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. 

Przemysław W. i Aneta L. po przesłuchaniu zostali zwolnieni do domów, zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe (po 10 tys. zł) i dozory policyjne.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rzeszowska ABW twierdzi, że od stycznia 2012 r. do października 2015 r. w Rzeszowie, Katowicach i innych miejscowościach na terenie Polski oraz za granicą działała grupa przestępcza, która wyłudzała podatek VAT. Uwikłane w proceder firmy tylko „na papierze” handlowały asfaltem. Unikały płacenia VAT, a także ubiegały się o zwrot podatku.

Z ustaleń ABW wynika, że Skarb Państwa na działalności grupy przestępczej stracił co najmniej 62 mln zł. Trzy lata temu ABW razem ze służbami skarbowymi przeszukała siedziby kilkudziesięciu firm, których prezesi są podejrzewani o wyłudzenia VAT. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama