Amerykanie wybudują w Jasionce nową fabrykę. Praca dla 500 osób

Amerykańska firma Southco rozpoczęła w Jasionce koło Rzeszowa budowę zakładu produkcyjnego. W pierwszym okresie zainwestuje ok. 35 mln zł. 

 

W czwartek wbito symboliczną pierwszą łopatę pod budowę fabryki w sąsiedztwie lotniska w Jasionce na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”. Zakład produkcyjny ma mieć 6,5 tys. m kw. 

Southco specjalizuje się w technologii systemów zamknięć oraz urządzeń dostępu – zamków, zasuw, łączników blokujących i szybkich zatrzasków, zawiasów, uchwytów, rozwiązań elektronicznego dostępu. Są one wykorzystywane w budowie sieci telekomunikacji, komputerach, przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Na liście klientów Southco są takie firmy jak Samsung, Mercedes, Siemens, Lenovo, Olympus, Toyota i Ford.

W inauguracji budowy fabryki brali udział przedstawiciele amerykańskiej firmy, stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”, władze województwa, przedstawiciele Biura Obsługi Inwestora z Rzeszowa i gminy Trzebownisko. – Jesteśmy podekscytowani z powodu wejścia na obszar, który staje się centrum dla rozwoju nowej technologii i z niecierpliwością oczekujemy na otwarcie nowej działalności w Polsce – mówił w Jasionce Thomas Mehler, prezes Southco.

Po zakończeniu zakładu pod Rzeszowem, amerykańska firma będzie miała dwie fabryki: w Wielkiej Brytanii i jedną na terenie Europy Kontynentalnej

Philip Kempson, dyrektor zarządzający Southco w Europie i Indiach, zapowiedział, że w pierwszym etapie firma zatrudni w Jasionce od 100 do 150 pracowników. Rekrutacja już trwa. Poszukiwani są ludzie od spraw finansowych, kadrowych, zajmujący się obsługą klienta. Praca będzie także w magazynie. Pracownicy zajmą się montażem i obsługą obrabiarek CNC. W dalszej kolejności firma zatrudni ludzi do obsługi prasy do metalu i odlewni cynku. 

Budowa zakładu w Jasionce ma się zakończyć na początku 2019 roku. Southco przewiduje, że hala produkcyjna zostanie rozbudowana i powstanie kolejny zakład, który umożliwi zatrudnienie nawet 500 osób do 2025 roku. Inwestycja amerykańskiej firmy jest szacowana na ok. 35 mln zł, ale nakłady finansowe mają się zwiększyć. 

W trakcie czwartkowej uroczystości Bogdan Romaniuk, wicemarszałek podkarpacki, odczytał list marszałka Władysława Ortyl, w którym napisał, że Podkarpacie „należy współcześnie do grona najdynamiczniej rozwijających się polskich regionów”.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama