Amerykańscy kongresmeni w Rzeszowie: „Wojnę rozpętał jeden, zły człowiek”

Reklama

Amerykańscy kongresmeni są pod wrażeniem oporu, jaki Ukraina stawia Rosji. – Jeżeli damy im niezbędną broń, Ukraińcy będą mogli się bronić – mówili w Rzeszowie kongresmeni. 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W niedzielę do Rzeszowa przyjechała delegacja amerykańskich kongresmenów. Przewodził jej Gregory Meeks, szef Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu USA. Razem z nimi byli reprezentanci zarówno partii republikańskiej, jak i demokratycznej: Michael McCaul, David Cicilline, Brian Fitzpatrick, Raul Ruiz, Victoria Spartz, Ann Wagner i Susan Wild.

Amerykańscy kongresmeni w niedzielę późnym popołudniem pojawili się w hotelu Bristol, w tym samym, w którym w sobotę gościł Antony Blinken, sekretarz stanu USA. Blinken ogłosił w Rzeszowie, że administracja Joe Bidena zwróciła się do amerykańskiego kongresu z wnioskiem o przekazanie 2,75 mld dolarów na pomoc humanitarną na Ukrainie i w Polsce.

Przekazać niezbędną broń 

Gregory Meeks podkreślił, że delegacja amerykańskich kongresmenów jest „grupą ponadpartyjną” i przyjechała do Polski po to, by na miejscu zobaczyć ludzi, którzy zajmują się rozwiązaniem kryzysu humanitarnego. Do niedzieli do Polski uciekło już prawie milion uchodźców z Ukrainy. Tylko w sobotę Podkarpacie przyjęło blisko 70 tys. osób. 

Amerykańscy kongresmeni w niedzielę spotkali się z uchodźcami w Medyce, z merem Lwowa – Andrijem Sadowym i żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA, która od 3 lutego w Polsce wzmacnia wschodnią flankę NATO. Kongresmeni USA od mera Lwowa usłyszeli, że Ukraińcy nadal będą walczyć o swój kraj, wolność i demokrację.

– Nie zaskakuje mnie to – mówił Gregory Meeks, dodając, że trzy tygodnie temu był na Ukrainie. – Do USA wtedy przywiozłem wiadomość: „Jeśli im [Ukraińcom] pomożemy, wyciągniemy do nich rękę, przekażemy niezbędną broń, dzięki której będą mogli się bronić, to nikt inny nie będzie musiał o nich walczyć”. Dokładnie to widzimy – stwierdził Meeks. 

– Dokładnie widzimy, jak [Ukraińcy] biorą na barki tę wojnę, rozpętaną przez jednego, złego człowieka [Władimira Putina] – kontynuował przewodniczący delegacji amerykańskich kongresmenów. Meeks przypomniał, że społeczność międzynarodowa na forum ONZ potępiła zbrojny atak Rosji na Ukrainę i „potworne czyny Władimira Putina”. 

– Ludzie mają prawo być zaniepokojeni wojną Putina przeciwko Ukrainie – mówił Meeks. – Chylę czoła przed bohaterstwem prezydenta [Wołodymyra] Zełenskiego – zaznaczył. 

Kongresmeni dziękują Polakom

– Nigdy nie widziałam NATO tak silnego – dodawała Ann Wagner z Partii Republikańskiej.  – Potępiamy morderczego bandytę Władimira Putina, który prowadzi bezprawną, niesprowokowaną inwazję na suwerenny kraj. Dziękujemy też Polakom za pracę, którą wykonują, szczególnie przyjmując uchodźców – powiedział demokrata David Cicilline. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama