Nie lada gratka dla fanów modelarstwa i militariów. W najbliższy wtorek (27 października) na rzeszowskim Rynku będą gościć amerykańscy żołnierze ze 173. Brygady Powietrzno-Desantowej Armii Stanów Zjednoczonych.

Na spotkanie z amerykańskimi żołnierzami zaprasza Urząd Miasta w Rzeszowie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Przejazd przez Rzeszów żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych związany jest z operacją Atlantic Resolve. W przerwach między ćwiczeniami sojuszników NATO, m.in. na terenie Polski, przedstawiciele armii USA biorą udział w spotkaniach z mieszkańcami nawiązując z nimi bezpośrednie kontakty oraz prezentują amerykański sprzęt bojowy.

40 pojazdów, 200 żołnierzy

W najbliższych dniach przez Polskę przemieszczą się transporty pododdziałów amerykańskich – z poligonu w Drawsku Pomorskim kolejowy, a z poligonów na Litwie, Łotwie i w Estonii drogowe oraz lotnicze. Koleją wyjadą z naszego kraju do Vilseck w Niemczech transportery Stryker wraz z samochodami ciężarowymi i kontenerami.

Natomiast na własnych kołach przez północno-wschodnią Polskę, Sochaczew, Nową Dębę, Rzeszów i dalej przez Słowację, Węgry, Chorwację, Słowenię do Vicenzy we Włoszech przemieszczą się w dniach 24-27 października pojazdy Humvee wraz z samochodami ciężarowo-terenowymi oraz wsparcia.

Trzy konwoje amerykańskie, składające się z ponad 40 pojazdów wiozących ponad 200 żołnierzy, będą eskortowane w naszym kraju przez patrole Żandarmerii Wojskowej.

– Większość spadochroniarzy z zadania w państwach bałtyckich wróci do Włoch bezpośrednio drogą lotniczą. Trasa z Estonii do Vicenzy liczy około 2600 km – poinformował ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Sprzęt bojowy na wyciągnięcie ręki

Na Rynku w Rzeszowie będzie można nie tylko zobaczyć pojazdy typu Humvee, lecz także wejść do środka. Spotkanie z amerykańskimi i polskimi żołnierzami rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa do 11:00.

– Spotkanie z żołnierzami to okazja, aby mieszkańcy, uczniowie i studenci poznali efekty współpracy między USA a Polską, ale również możliwość zobaczenia z bliska sprzętu bojowego, który wzbudza zainteresowanie nie tylko młodzieży, ale wszystkich mieszkańców Rzeszowa, a z pewnością jest ciekawą ofertą dla fanów modelarstwa i militariów – poinformował Urząd Miasta w Rzeszowie.

Amerykańskim żołnierzom towarzyszyć będą „Podhalańczycy”, którzy przygotowali jeszcze inne atrakcje, m.in. pokaz uzbrojenia strzelców wyborowych oraz lekkich pojazdów rozpoznawczych. Będzie też można zapytać żołnierzy o funkcjonowanie i zastosowanie sprzętu.

Dodatkową atrakcją będzie okazja spróbowania wojskowej, tradycyjnej grochówki i otrzymania polsko-amerykańskich gadżetów.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama