20 mln zł zainwestuje amerykański koncern TW Metals w budowę swojej nowej fabryki w Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów Dworzysko”. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.
TW Metals jest dostawcą sztab aluminiowych dla producentów aeronautyki i ich podwykonawców, współpracuje m.in. z Boeingiem, Airbusem, Bombardierem, Embraerem. Amerykański koncern ma ponad 30 oddziałów – w USA, Azji, Europie, gdzie zatrudnia łącznie 800 osób. Tylko w 2017 roku obroty firmy wyniosły 600 mln dolarów.
Polski oddział TW Metals, który obecnie jest drugim co do wielkości oddziałem koncernu w Europie, swoją działalność zaczął na terenie byłej WSK Rzeszów (obecnie Pratt & Whitney). To największy klient amerykańskiego giganta.
Szefowie P&W namówili koncern, by otworzył swój oddział w Polsce. Skutecznie, bo firma przeniosła się do większych hal w Rudnej Małej koło Rzeszowa. Pracuje tam około 50 osób. Firma dostarcza produkty dla kontrahentów działających na polskim rynku oraz w Czechach, Słowacji, Rumunii, Niemczech i na Węgrzech.
Amerykanie postanowili poszerzyć swoją działalność na Podkarpaciu. Na terenie parku „Rzeszów-Dworzysko”, gdzie inwestorzy mogą liczyć na ulgi podatkowe, koncern wybuduje nowy zakład.
– Dworzysko jest wspaniale przygotowane do rozpoczęcia inwestycji w szybkim terminie. Bardzo nam na tym zależało – mówi Monika Ślusarczyk, dyrektor polskiego oddziału TW Metals. Podkreśla bardzo dobrą współpracę w załatwianiu formalności z pracownikami Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, które zarządza strefą „Dworzysko”.
Budowa zakładu w parku będzie kosztowała ok. 20 mln zł. Powstanie hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni 5 tys. m kw., a także zaplecze biurowo-socjalne (1000 m kw.). Jeżeli pogoda pozwoli, pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.
TW Metals zamierza zatrudnić ok. 20 osób. Na pracę będą mogli liczyć m.in. programiści, ponieważ jednym z nowych projektów amerykańskiej firmy jest utworzenie w Polsce działu programistów. To oni docelowo mają obsługiwać wszystkie oddziały koncernu w Europie, a także na całym świecie.
W nowym zakładzie amerykańskiego koncernu będą produkowane półprodukty wchodzące w skład silników lotniczych, przekładni, podwozi oraz części zarówno do małych samolotów ultralekkich, jak i dużych wąsko- i szerokokadłubowych.
W parku „Rzeszów-Dworzysko” dotychczas zainwestowało 12 firm. Jego tereny rozciągają się na ponad 83 ha, blisko położonych autostrady A4 i drogi ekspresowej S19, a także sąsiadujących z magistralą kolejową E30 Niemcy – Polska – Ukraina.
(jg)
redakcja@rzeszow-news.pl