Anna Dymna i Wojciech Bonowicz. „Życie nie ma sensu, gdy się go nie kocha” [FOTO]

– Życie jest bardzo piękne, ale jest bardzo trudne, bo to jest taka dziwna droga, którą idziemy, a często jest kręta – mówiła w poniedziałek w Rzeszowie Anna Dymna podczas spotkania w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce i kulturze”. 

 

Niezwykłe spotkanie z Anną Dymną, aktorką teatralną i filmową, działaczką społeczną, założycielką Fundacji „Mimo Wszystko” oraz Wojciechem Bonowiczem – publicystą, autorem tomów poetyckich, członkiem Rady Programowej Dni Tischnerowskich i Instytutu Myśli Józefa Tischnera, zwieńczyło II cykl interdyscyplinarnych wykładów „Wielkie pytania w nauce i kulturze”. Ich organizatorem jest Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”.

 „Wielkie pytania w nauce i kulturze” od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Rzeszowa. Nie inaczej było i tym razem – sala w Filharmonii Podkarpackiej, w której odbyło się spotkanie z Dymną i Bonowiczem, pękała w szwach. Wśród zgromadzonych na widowni byli włodarze miasta i regionu, przedstawiciele rzeszowskich uczelni oraz świata biznesu, młodzież i mieszkańcy.

Spotkanie z Anną Dymną i Wojciechem Bonowiczem otworzył dr Wergiliusz Gołąbek – rektor WSIiZ, a także wieloletni dyrektor rzeszowskiej Filharmonii. Dymna i Bonowicz podczas spotkania „Sztuka życia” rozmawiali o kulturze i sztuce, ale także o życiu, miłości i wartościach związanych z pomaganiem innym.

Prelegenci zaprezentowali wybrane fragmenty poezji m.in. Czesława Miłosza, Williama Blake’a, Williama Szekspira, Wiesławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Fryderyka Nietzschego, Agnieszki Osieckiej czy Marcina Świetlickiego.

– Życie jest bardzo piękne, ale jest bardzo trudne, bo to jest taka dziwna droga, którą idziemy, a często jest kręta. Czasem, niestety, sami musimy tą drogą iść, są skrzyżowania i nie wiemy, co wybrać. Czasem nas coś boli, ranimy się po drodze, są przepaście, które trzeba przeskakiwać, obchodzić kamienie, człowiek się w tym gubi, a poezja często daje nam drogowskazy – mówiła Anna Dymna.

Podczas spotkania wiele czasu poświęcono miłości i odpowiedzi na pytanie: na czym ona polega?. – „Nie próbuj mówić o miłości, bo ona w słowach się nie mieści. Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny, co tylko czasem zaszeleści…” – to tylko jedna z propozycji poetyckiej odpowiedzi, zawartej we fragmencie poezji Wliliama Blake’a, którą przytoczyli prelegenci.

– Jak rozmawiam z ludźmi w programie „Spotkajmy się” o chorobach, cierpieniach, zawsze kończy się tym samym. W ogóle nie mówimy o chorobie, zawsze mówimy o miłości – powiedziała Anna Dymna, zaznaczając, że, aby życie miało sens to trzeba kochać, jak ktoś nie kocha życia, nie wie, co to jest miłość, jest nieszczęśliwy i mówi, że życie nie ma sensu.

Druga część spotkania miała formę interaktywną. Pytania mogła zadawać publiczność. W jej trakcie Anna Dymna, jak i Wojciech Bonowicz odpowiadali na pytania dotyczące tematyki spotkania, ale także działalności kulturalnej, charytatywnej oraz społecznej. Jedno z pytań dotyczyło otwarcia salonu poetyckiego Anny Dymnej, który mógłby odbywać się w murach WSIiZ.

Podczas spotkania Wojciech Bonowicz, jak i dr Wergiliusz Gołąbek zdradzili, że w nowym roku akademickim planowany jest kolejny cykl spotkań „Wielkie pytania w nauce i kulturze” z wybitnymi osobistościami życia naukowego i kulturowego.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama