Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Marcin Fijołek, szef klubu PiS w Radzie Miasta

– Uchwała jest bezprzedmiotowa i populistyczna – tak Rozwój Rzeszowa ocenił uchwałę radnych PiS z propozycją „antykryzysowej piątki”. Uchwała opozycji wypadła z porządku obrad wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa.   

Bez zaskoczenia, w dyskusji na temat porządku obrad przepadła uchwała o „antykryzysowej piątce” od PiS. Zakładała ona m.in. przemodelowanie budżetu miasta, zwolnienia z podatków i opłat za dzierżawę oraz wsparcie finansowe zdalnej edukacji.  

Z wnioskiem o zdjęcie z porządku punktu wystąpił Konrad Fijołek, szef klubu Rozwój Rzeszowa. Uznał on, że uchwała PiS ma charakter populistyczny, a co za tym idzie, jest bezprzedmiotowa. Fijołek przypomniał, że w tym roku Rzeszów na rządowych zmianach, m.in. obniżce podatku PIT do 17 proc., stracił 100 mln zł.

– W tym kontekście podejmowane przez prezydenta decyzje są rozważne i mądre. Utrzymywanie harmonogramu inwestycji jest korzystne dla naszych regionalnych firm. Będzie im łatwiej przetrwać – mówił Konrad Fijołek. 

Przypomniał, że w Rzeszowie od ponad miesiąca działa uruchomiony przez miasto „Pakiet dla przedsiębiorców”. – Edukacja? Mamy w Polsce jeden z lepszych systemów edukacji zdalnej. Jeśli dziecko nie ma sprzętu do nauki, może go dostać – twierdzi Fijołek.

– Każda inwestycja to miejsce pracy, a one są na wagę złota – mówił z kolei Robert Kultys, radny PiS. Jego zdaniem Rada Miasta powinna mieć wpływ, jak w dobie epidemii koronawirusa zmienia się budżet. Propozycję zdjęcia uchwały radnych PiS, Kultys określił jako „ubezwłasnowolnienie Rady Miasta”. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Nasze propozycje to pakiet otwartych sugestii. Podczas komisji ekonomiczno-budżetowej zrodziły się kolejne, dobre propozycje zmian dla budżetu – dodawał Waldemar Szumny (PiS). 

Za ściągnięciem punktu z porządku obrad była także Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu PO, koalicjant Rozwoju Rzeszowa. Kaźmierczak mówiła, że już teraz stosowne instytucje udzielają pożyczek przedsiębiorcom, a zakup sprzętu do nauki zdalnej, zdaniem radnej PO, powinien być finansowany z budżetu państwa, a nie miasta.

Za zdjęciem uchwały było 14 radnych z Rozwoju Rzeszowa i PO, przeciw 7 radnych PiS.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama